Zmęczony? Sfrustrowany? Podekscytowany? Chory? Zestresowany? W psim etogramie ziewanie psa ma bardzo wiele znaczeń. Postaramy się Wam przybliżyć, co poprzez ziewanie czworonogi chcą nam przekazać.
Zdrowie
Częste ziewanie u psa może być objawem choroby, więc jeśli pies ziewa często i bez powodu, warto skonsultować się to z lekarzem weterynarynarii. Obserwowanie psa i zwracanie uwagi na to, jak długo i często ziewa nasz pupil, to pierwszy krok do trafnej diagnozy. Choroby, które może zwiastować częste ziewanie to np. epilepsja, czy migrena. Jeśli masz wątpliwości czy może Twojemu psu coś dolega, koniecznie udaj się do psiego neurologa!

Stan emocjonalny psa
Poprzez ziewanie psy regulują swój własny stan emocjonalny, jak również stan emocjonalny drugiej strony. Mój pies jest typowym psiakiem, który ziewa, kiedy jest zniecierpliwiony, kiedy np. proszę go o zrobienie jakiejś pozycji do zdjęcia, za każdym razem widzę, jak ziewa, moja prośba sprawia mu wyraźny dyskomfort, innym klasycznym przykładem jest moment, w którym udajemy się na spacer, najpierw ubieram się ja i mój mąż, wtedy nasz pies intensywnie ziewa, chodząc od jednej do drugiej osoby, z jednej strony jest zniecierpliwiony, a z drugiej można powiedzieć, że stara się uspokoić sam siebie w tej sytuacji, próbuje obniżyć poziom ekscytacji na myśl o wspólnym spacerze.
Pies reaguje ziewaniem na stresujące sytuacje, przykładem może być widok bawiących się dzieci (oczywiście mowa o psach, które niekoniecznie są fanami małych ludzi), psów spuszczonych luzem na łączce, kiedy nasz jest na smyczy, może odczuwać pewien dyskomfort i w ten sposób próbuje wyregulować swoje emocje.
Kolejnym przykładem niech będzie sytuacja, kiedy to jeden psiak wisiał nad głową mojego psa i szczekał uporczywie, prowokując go do interakcji, zanim mój pies odpowiedział “nie”, to najpierw ziewnął, westchnął, zrobił pełen repertuar sygnałów uspokajających siebie, zanim powiedział “stary daj spokój”.
Komunikacja
Aby dobrze ocenić, co pies nam komunikuje, musimy kierować się trzema zasadami:
1. Zawsze patrzeć na całe ciało, nie tylko koncentrować się na poszczególnym elemencie.
2. Patrzeć na kontekst, analizować środowisko, okoliczności.
3. Pamiętać, że każdy pies ma własną osobowość i pomimo tego, że jest danej rasy lub w typie danej rasy może przejawiać inne rodzaje zachowań niekoniecznie te przypisane do rasy – indywidualne podejście.
Turid Rugaas (norweska trenerka) w swojej książce „Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów”, opisuje ziewanie psa jako sygnał uspokajający, czyli jest to takie zachowanie, które ma na celu uniknąć eskalacji w interakcji między osobnikami, może to być interakcja wewnątrzgatunkowa, jak również międzygatunkowa.
Przykład pierwszy: spotykają się dwa psy w dystansie, jeden z nich stoi frontalnie z uniesionym ogonem, jego postawa jest twarda, drugi pies chodzi po łuku, węszy, spogląda oraz ziewa, można powiedzieć, że za pomocą ziewania pies sygnalizuje drugiemu osobnikowi, że nie stanowi dla niego zagrożenia, że nic od niego nie chce oraz poprzez swoje zachowanie również prosi o zachowanie dystansu! Są to próby rozładowania napięcia oraz pies numer dwa dąży do samouspokojenia.
Przykład drugi: pies ziewa podczas głaskania, jeśli ma miękkie ciałko, jest rozluźniony, zrelaksowany może po prostu jest zmęczony i odpływa podczas naszego głaskania, ale może sytuacja wygląda nieco inaczej, pies nie jest zrelaksowany, ma dodatkowo ściągnięte uszy, pokazuje nam tak zwane wielorybie oko, czyli widzimy wyraźnie biały fragment oka, do tego zaczyna ziewać, gdyby mój pies zrobił coś takiego, to byłby dla mnie wyraźny sygnał, że mam przestać go głaskać.
Ziewanie jest zaraźliwe
Doktor Atsushi Senju w swoim eksperymencie dotyczącym odczytywania sygnałów społecznych wysyłanych przez ludzi pokazuje, jak ziewanie jest zaraźliwe.
W badaniu wzięło udział 29 osób oraz 29 psów. W pierwszym wariancie ludzie ziewali, na co zwierzęta również zareagowały ziewaniem (21 psów z 29 zareagowało), w drugim wariancie ludzie otwierali tylko szeroko usta, co spotkało się z brakiem reakcji u podopiecznych.
Nie będziemy się tutaj rozwodzić nad tym, czy to była odpowiedź psów na ludzki komunikat, czy forma odreagowania stresu u psa, czy regulacja poziomu frustracji.
Podsumowanie
Bez analizy całego kontekstu, ciężko ocenić. Można na sucho wyodrębnić znaczenia takie jak: problemy zdrowotne, samoregulacja, koregulacja, stres u psa, frustracja, zmęczenie, podekscytowanie, niepewność, dlatego tak ważny jest całokształt. Zachęcamy Was do tego abyście obserwowali swoje psiaki, zwrócili uwagę na inne sygnały, jakie występuje podczas danej sytuacji (warczenie, odsłanianie brzucha, kładzenie uszu, stawianie lub podkulanie ogona).
W naszej nowej książce “Dekoder psa” opisujemy znaczenie różnych psich sygnałów. Jeśli chcecie poznać psią komunikację od podszewki, to koniecznie zajrzyjcie!

źródło:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18682357/