Z psem na codzień

Wakacje to bardzo trudny czas dla naszych pupili, wysokie temperatury, sprawiają, że psy szybciej się męczą, w ciągu dnia mogą mieć obniżony nastrój. Bardzo ważne jest, aby nie forsować psa w upały. Przegrzanie psa jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia, prowadzi do udaru cieplnego.

Udar cieplny

Udar cieplny u psa to stan, w którym temperatura ciała psa przekracza 40°C i występują objawy uszkodzenia wielu narządów. Nie zostawiaj psa w samochodzie! Jest to najczęstsza przyczyna udaru cieplnego. Udar cieplny jest bardzo poważnym stanem, który może być śmiertelny dla psa.

Po czym poznać udar cieplny? Objawy udaru cieplnego obejmują: Nadmierne dyszenie lub ślinienie, Wyraźny dyskomfort psychiczny, pies jest zdezorientowany, może mieć drgawki, pojawić się może również biegunka i wymioty.

Jak chłodzi się pies latem? Psy chłodzą się latem na różne sposoby, takie jak: pijąc dużo świeżej, zimnej wody, bawiąc się w wodzie, np. w basenie lub jeziorze. Unikając wysiłku fizycznego w najgorętszej części dnia. Oddając ciepło ciała do otoczenia przez rozszerzone naczynia krwionośne. Pamiętajcie, że psy nie pocą się tak jak ludzie, jedyne miejsce, które oddaje pot to opuszki łap, dodatkowo regulują temperaturę ciała podczas ziajania.

Poniżej przedstawię sposoby na ochłodzenie psa, czyli jak schłodzić psa w trakcie upałów i jak radzić sobie w upalne dni.

Jak zorganizować upalny dzień z psem?

Aby pomóc psu w upały, zacznij wychodzić z psem na spacery wcześniej oraz zdecydowanie późniejszą porą. Spacer w ciągu dnia, niech pozostanie spacerem stricte technicznym, który ma mu pozwolić zaspokoić potrzeby fizjologiczne. Staraj się spacerować w zacienionych miejscach. Cień dla psa jest bardzo ważny, przeważnie tam, gdzie występuje podłoże jest znacznie chłodniejsze niż miejsca narażone na bezpośredni kontakt z promieniami słońca. Pies poruszając się po rozgrzanym chodniku bardzo cierpi. Po takim spacerze może mieć popękane opuszki i obolałe łapki. Spacery z samego rana czy wieczora powinny być zdecydowanie dłuższe, tak aby zaspokajały naturalne psie potrzeby. Eksplorowanie, zabawa z opiekunem. Jeśli mieszkacie niedaleko stawu, spokojnej rzeki, czy innego zbiornika wodnego, a wasz psiak kocha pływać, to koniecznie z tego korzystajcie.

Akcesoria, które ułatwią przetrwanie upalnych dni

Schłodzić psa podczas upału można dzięki macie chłodzącej. Każdy psi opiekun zna ten wynalazek, który pomaga pupilom utrzymać komfortową temperaturę ciała w upalne dni. Mata chłodząca może być wypełniona żelem, który automatycznie się chłodzi, lub wymaga chłodzenia w lodówce. Mata chłodząca może być używana na podłodze, w legowisku lub w samochodzie.

Schłodzić psa w upalne dni możemy kamizelką chłodząca dla psa. Pomaga psu utrzymać niską temperaturę ciała poprzez parowanie wody z materiału kamizelki. Kamizelka chłodząca może być nasączona zimną wodą lub mieć specjalne wkłady chłodzące. Można jej używać podczas spacerów, podróży lub aktywności na zewnątrz. Pamiętajcie, że może okazać się, że wasz pies nie będzie chciał korzystać z takiej kamizelki, wtedy nic na siłe.

Skutecznie schłodzić psa pomoże nam basen! To dla psa produkt, który pozwala ochłodzić się i bawić w wodzie w ciepłe dni. Basen dla psa może być składany, nadmuchiwany lub sztywny. Basen dla psa powinien być wykonany z trwałego i nieślizgającego się materiału, który nie zostanie uszkodzony przez pazury psa. Moim patentem jest zakup zwykłego basenu i wyłożenie spodu, odpowiednio wyciętym linoleum. Mój pies jest duży i całym sobą bawi się we wodzie. Stąd, aby go nie ograniczać “zakazem kopania”, wzmocniliśmy spód basenu. Można też kupić cały plastikowy basen.

W czasie upałów warto również zadbać o samochód przy pomocy specjalnej maty z odblaskową folią, jeśli planujemy podróż z pupilem. Warto zakupić taką matę, aby w momentach postoju chronić auto przed nagrzaniem. Pies nie powinien wchodzić do mocno nagrzanego samochodu. Dodam, że warto zapewnić psu chłodne podłoże w samochodzie, może to być mata chłodząca lub materiał, który nie nagrzewa się szybko. Jeśli wozimy psa na siedzeniach wyłożonych skórą lub ekoskórą nie dziwmy się, że pies nie chce wsiadać do samochodu.

Miskę oraz butelkę wody, warto zawsze mieć przy sobie na spacerze. Miseczka dla psa może być plastikowa, gumowa, składana bądź sztywna. Pies powinien mieć zapewniony dostęp do wody pitnej. Woda dla psa powinna być zawsze świeża i chłodna.

Groomer i czesanie psa

Niektórzy skracają psiakom futro, aby nieco im ulżyć. Nadmiar futra to też dodatkowy ciężar, jaki pies musi dźwigać.

Zofia Zaniewska-Wojtków wraz z gościną Zuzanną Rajchert mówią na temat pracy groomera w podcaście “Szczeka, merda ,mówi” .

“Podszerstek pełni rolę termoregulacji, izolację przed zimnem, ale też przed przegrzaniem latem pełni powietrze, które znajduje się między tymi włosami i to wszystko działa, kiedy podszerstek jest rozczesany natomiast kiedy jest zbity, jak źle uprany wełniany sweter no to pies się zaparza i grozi to stanami zapalnymi skóry”

Dlatego tak ważne jest, aby dbać o sierść psa. Zdrowy i zadbany pies dużo lepiej poradzi sobie w upalne dni. Stąd zachęcamy do sprawdzenia, czy Waszym psiakom nie brakuje ważnych mikroelementów oraz, czy ich skóra, oraz sierść są w odpowiednim stanie.

Mój pies musi mieć kaganiec!

W upalne dni psy nie powinny nosić kagańców, jednak czasami różne sytuacje wymagają od opiekunów użycia kagańca. Może to być podróż komunikacją miejską, lub zwyczajnie mamy w domu małego psa śmieciarza, który zjada wszystko co napotka po drodze. Co wtedy?

W upalne dni kaganiec powinien być dobrze dobrany, zapewnić psu swobodne dyszenie, oraz możliwość picia wody. Zwróć uwagę na to, z jakiego tworzywa masz kaganiec, nie powinien być to metalowy przez to, że szybko się nagrzewa, co może spowodować konkretne rany na kufie psa. Do tego metalowy kaganiec jest cięższy niż inne – to zawsze dodatkowy wysiłek dla psa, a pies w upał powinien jak najmniej się przemęczać.

Psie lody, czy to aby na pewno dobry pomysł?

Jeśli chcemy schłodzić psa w domu, poza wykorzystaniem maty chłodzącej, świeżej chłodnej wody to często spotykam się z informacją, że warto zamrozić psiakowi coś do lizania! Kong, lickimata, gryzak chłodzący, ponieważ pies chociaż trochę schłodzi pysk, ale czy tak jest?

Wielu opiekunów ma psy, które jedzą w łapczywy sposób. Taki kong czy lickimata, może zostać pogryziona przez psa, a pies nie powinien gryźć mrożonego jedzenia. Może to być bardzo niebezpieczne dla jego żołądka, jak również dla zębów. Takie nagłe zmiany temperatur mogą też spowodować u psa osłabienie odporności, przez co może być bardziej podatny na przeziębienie, nawet latem.

Podziel się Facebook