Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Rasę cocker spaniel angielski większość osób kojarzy z psem o długich uszach i złotym umaszczeniu. Są to o psy myśliwskie o charakterystycznym wyglądzie i określonym temperamencie. Niestety duża popularność tej rasy w latach 80. XX wieku oraz rozmnażanie poza standardami FCI, przyczyniły się do pogorszenia ich eksterieru oraz cech charakteru. Powszechnie powielanych jest wiele stereotypów, krzywdzących obraz tej rasy. Pomimo tego jest wielu zwolenników cocker spanieli angielskich, którzy uwielbiają je za wyjątkowe usposobienie i urodę. Są to psy pracujące o dużych pokładach energii, ale również wpatrzone w swojego przewodnika. Jakiego charakteru można spodziewać się po tej rasie? Czy jest to dobra rasa dla osób decydujących się na pierwszego psa? 

Skąd nazwa cocker spaniel?

Przypuszcza się, że nazwa pochodzi od angielskiego słowa „woodcock”, które w tłumaczeniu oznacza ptaka – słonkę, która była częstym obiektem polowań spanieli. Wbrew nazwie przypuszcza się, że rasa ma hiszpańskie korzenie, a dopiero około 600 lat temu pierwsze psy tej rasy trafiły na Wyspy Brytyjskie z ówczesnymi arystokratami. W zamierzchłych czasach wyróżniano duże spaniele (obecnie springer spaniele angielskie), które były idealne do aportowania każdej zwierzyny łownej oraz mniejsze spaniele (czyt. cocker spaniele ang.), które dzięki swojemu mniejszemu wzrostowi idealnie sprawdzały się do wypłaszania zwierzyny z chaszczy.

Trzeba nadmienić, że psy te były stworzone do pracy w terenie. Do dzisiaj prezentują zachowania charakterystyczne dla swojej rasy tj. bieganie dookoła w celu wypłoszenia zwierzyny. Potrafią to często wykorzystywać w zabawie z innymi psami czy jako strategię rozładowania emocji. Na przestrzeni wieków w pewien sposób rasa wyodrębniała się naturalnie ze względu na potrzebę stworzenia niskiego psa do polowań. Została ona wyodrębniona spośród field i springer spanieli wkrótce po utworzeniu Kennel Klubu w roku 1873. Z czasem Anglicy zakochali się w tej rasie i walczyli o utrzymanie jej cech. Ciekawym faktem jest, że wygląd opisywany w książkach zmienił się na przestrzeni lat, jednakże ich charakter pozostaje niezmiennie aktualny.

Charakterystyka rasy

Cocker spaniele angielskie zalicza się do ras średnich. Ich waga w przybliżeniu powinna wynosić 13-14,5 kg. Jest to zależne od wielkości suki/psa. Są to psy o zwartej i wyważonej budowie wpisanej w kwadrat. Mają mocny tułów z lekko opadającą ku tyłowi linią grzbietu. Klatka piersiowa jest dobrze zbudowana, a zad jest muskularny, zaokrąglony. Ogon powinien być osadzony poniżej linii grzbietu, ponieważ stanowi jej przedłużenie. Jeszcze niedawno ogony były kopiowane do celów myśliwskich, aby pies nim nie zahaczał podczas przedzierania się przez krzaki. Obecnie tego się nie praktykuje ze względu na zakaz kopiowania uszu i ogonów u psów. Bez dwóch zdań cechą charakterystyczną dla cocker spanieli angielskich są ich uszy, które powinny być nisko osadzone, zwisające, długie oraz mocno owłosione. Oczy nigdy nie powinny być jasne, we wzorcu rasy dopuszczalne są kolory: ciemnobrązowe lub brązowe. Są to psy rasy długowłosej. Ich sierść powinna być jedwabista, gładka, przylegająca do ciała, ale nigdy niekręcona i sztywna. Okrywa włosowa na łapach jest bardziej obfita a na głowie i tułowiu – krótsza. Wbrew powszechnej opinii cocker spaniele angielskie nie występują tylko w złotym umaszczeniu. Jest bardzo wiele odmian barwnych. 

Wyróżnia się: 

Usposobienie

Niech Was nie zmyli piękny wygląd oraz ich cudowny głęboki wzrok. Ze względu na myśliwskie użytkowanie są to psy posiadające mocny charakter. Mają łagodne i przyjacielskie usposobienie, jednakże są również wytrwałe i zdecydowane w swoich zachowaniach. Takie cechy były niezbędne do przedzierania się przez gęste krzaki, płoszenia ptactwa oraz współpracy z przewodnikiem. Ze względu na pierwotne przeznaczenie są to psy o dużych potrzebach ruchowych i możliwości swobodnej eksploracji. Decydując się na cocker spaniela angielskiego musimy się nastawić na spacery, podczas których będzie mógł się on wybiegać i wywęszyć.

Psy tej rasy kochają pracę z człowiekiem oraz przebywanie z nim. Są bardzo wpatrzone w opiekuna i praca z nim to dla nich sama przyjemność. Nie są to psy do domu „na kanapę”, niepracujący spaniel to nieszczęśliwy spaniel. Oczywiście świetnie odnajdują się mieszkaniach czy domach, ale muszą mieć zaspokojoną potrzebę pracy i ruchu, którą można realizować na różne sposoby (nie tylko poprzez wybieganie).Cocker spaniele angielskie bardzo dobrze odnajdują się w agility, nosework czy podstawowym posłuszeństwie. Kluczem do pracy z tymi psami jest konsekwencja, ponieważ bardzo szybko uczą się również zachowań niepożądanych i wykorzystują nie przykładność opiekuna. Brak realizacji ich podstawowych potrzeb łowieckich może doprowadzić do problemów behawioralnych. Cocker spaniele angielskie jako rasa są postrzegane jako agresywne psy, wynika to z kiedyś występującego „range syndrom”, który powodował nagłe ataki agresji u tych psów. Obecnie ten syndrom został wyeliminowany z hodowli FCI, dlatego decydując się na tę rasę, warto znaleźć dobrą i rzetelną hodowlę, która przykłada się do socjalizacji szczeniąt oraz ma psy ze sprawdzonych linii genetycznych.

Zdjęcie autorstwa: Patrycja Górzna

Jak długo żyje cocker spaniel?

Psy tej rasy przeciętnie żyją około 13-15 lat. Niestety jak każda rasa mają choroby, do których są predysponowane. Najczęściej występującymi schorzeniami są problemy z oczami, w tym postępująca atrofia siatkówki, katarakta i podwinięcie powieki (entropium). Jak każda rasa z opadającymi uszami, a także dodatkowo obfitą sierścią na uszach są bardziej narażone na choroby uszu tj. zapalenie kanału słuchowego czy pojawienie się drożdżaków w uchu. Jednakże odpowiednia profilaktyka oraz pielęgnacja uszu poprzez podgalanie ich na 1/3 wysokości ucha, oraz podcinanie włosów rosnących wewnątrz ucha umożliwia cyrkulację powietrza, dzięki której uszy się wentylują. W okresie letnim uszy spanieli są narażone na dostanie się kłosów do kanału słuchowego, które mogą go uszkodzić. Niestety takie kłosy zazwyczaj trzeba usuwać z ucha pod narkozą. Prostym rozwiązaniem jest używanie snood’a, czyli materiału w postaci opaski zabezpieczającej uszy psa. Rasa jest predysponowana do kilku chorób, jednakże wiele hodowli wykonuje badania genetyczne wykluczające dziedziczenie tych schorzeń.

Istnieją podstawowe badania genetyczne dla cocker spanieli angielskich są to:

O zestaw takich badań genetycznych warto zapytać hodowcę oraz również wymagane jest przebadanie rodziców w kierunku dysplazji stawów biodrowych.

Szkolenie i wychowanie cocker spaniela

Wychowanie psa tej rasy wymaga konsekwentnego przewodnika, który będzie w stanie spełnić jego potrzeby ruchowe i realizację instynktu łowieckiego. Są to bardzo inteligentne psy, przez co równie szybko uczą się określonych zachowań, także tych niepożądanych. Jeśli nie zostanie im zapewniona stymulacja fizyczna jak i psychiczna szybko wymyślą sobie jakieś inne zajęcie, typu – szczekanie, demolowanie mieszkania. Cocker spaniele angielskie najlepiej szkolić metodą bazującą na wzmocnieniu pozytywnym, tak najlepiej wypracujemy silną więź i zaufanie. Ze względu na swój mocny charakter i często własne zdanie, dobrze być elastycznym, ale zarazem systematycznym w pracy z takim psem. Metodę szkoleniową powinno się dobierać pod psa i zrozumieć przyczynę jego zachowań oraz wynikający z tego ewentualny braku sukcesów w treningu. Przez ich geny płochacza są to psy bardzo łatwo pobudzające się (na widok ptaka już musiały od razu działać), dlatego bardzo ważne w życiu codziennym ze spanielem jest stawianie na naukę wyciszenia. Węszenie oraz spokojne eksplorowanie pozwalają im zejść z emocji, oraz rozładować stres i napięcie. Częstym problemem jest nauka chodzenia na luźnej smyczy, ponieważ środowisko jest dla nich bardzo interesujące, jednakże praca i systematyczność popłaca.

Wady i zalety cocker spanieli

Chyba każdy opiekun cocker spaniela angielskie może powiedzieć, że jest coś wyjątkowego w tych psach. Są one bardzo wpatrzone w człowieka i naprawdę wytwarzają z nim silną więź. Pomimo swojego dość wyjątkowego charakteru, potrafią być naprawdę cudownymi towarzyszami podczas codziennego życia. Ich radość i ciągły ogon w ruchu powodują, że łatwo zdobywają sympatię ludzi. W pracy z człowiekiem oddają bardzo dużo siebie, jedzenie jest dużym motywatorem dla nich, ale również kontakt i pochwała człowieka. Wybranie cocker spaniela angielskiego z dobrej hodowli, która stawia na socjalizację oraz włożenie konsekwencji w pracę i wychowanie pozwoli nam zdobyć cudownego „psyjaciela”. Dla niektórych osób pielęgnacja tych psów może być problematyczna. Jest ona wymagająca bądź kosztowna, jeśli korzystamy z usług groomera. Pies powinien być regularnie trymowany w zależności od gatunku i jakości sierści. Nie można również zapominać o codziennej pielęgnacji takiej jak przeczesywanie uszu i falbany na brzuch. Przez to, że te psy uwielbiają biegać w chaszczach, w sierści przynoszą patyki, liście a zimą często robią się kule śnieżne na łapach. Częste noszenie szelek również powoduje tworzenie kołtunów pod pachami, które są trudne do usunięcia. Jednakże ze wszystkim można sobie poradzić oraz nauczyć się samemu pielęgnacji, która potrafi być bardzo przyjemna i satysfakcjonująca. Pamiętajmy, jednakże, że te psy trzeba nauczyć groomingu, dobrze, aby już w hodowli były zapoznawane z nożyczkami, dźwiękami suszarki i innymi zabiegami. Pierwsza wizyta u groomera powinna być jak najwcześniej, aby pies przyzwyczaił się do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które będą mu towarzyszyć całe życie.

Dla kogo pies rasy cocker spaniel będzie najlepszy?

Przede wszystkim cocker spaniel angielski będzie idealnym kompanem dla osoby, która chce coś robić z psem, będzie oddanym towarzyszem podczas spacerów czy długich wędrówek. Niestety nie będą one szczęśliwe w domu, gdzie opiekun pracuje po 8-10 godzin dziennie i po pracy nie ma na nie czasu. Nie lubią samotności, dużo lepiej czują się w towarzystwie człowieka. Oczywiście przyzwyczajone nie będą miały problemu z zostawaniem w domu. Jeśli ktoś planuje posiadanie pierwszego psa i ma być nim cocker spaniel angielski, musi się zastanowić, czy ma czas na pracę z takim psem oraz, czy jest systematycznym i konsekwentnym opiekunem. Można popełnić przy nich wiele błędów, które mogą rzutować na problematyczne zachowania. Potrzebują doświadczonych przewodników bądź bardzo świadomych, zaangażowanych opiekunów, którzy przyłożą się do pracy i wychowania takiego psa. Dogadują się z dziećmi, o ile są szanowane granice obu stron i dziecko jest nauczone przez rodziców jak obchodzić się z czworonogiem. Od początku warto stawiać na wyciszenie oraz spokojne chodzenie na spacerach. Spaniele mają tendencje do ciągnięcia na smyczy, ponieważ mają silną potrzebę eksploracji terenu. Także od małego warto uczyć je przywołania, aby mogły swobodnie się wybiegać i wywęszyć w miejscach dozwolonych do tego.

Podziel się Facebook