Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Wszystko, co dostrzegamy i odczuwamy, interpretujemy przez pryzmat naszych zmysłów. Czym różnią się nasze spojrzenia? Jak pies widzi świat?

Wydawałoby by się, że istniejąc na tej samej planecie i posiadając te same zmysły, będziemy odczuwać, jeśli nie tak samo to chociaż podobnie. Zobrazujemy to na prostym przykładzie – wyobraźmy sobie, że jesteśmy na spacerze i usiedliśmy na ławce w parku, a w tym samym czasie na liściu obok przebywa kleszcz. Współistniejąc w tym samym miejscu, ludzie i kleszcze zinterpretują otoczenie zupełnie inaczej ze względu na różnice w zmysłach i potrzebach. Tak samo będzie z naszymi psami!

Perspektywa psa

Spacer z psem przez kwiecistą łąkę najszybciej pokazuje, że psy dostrzegają inne aspekty otoczenia. Pies odczuwa zapachy, węsząc ślady i zmiany w powietrzu, podczas gdy my skupimy się na kolorach i zapachach kwiatów. Aby zrozumieć swojego psa, trzeba wyjść poza ludzką perspektywę i spojrzeć na świat jego oczami. To może pomóc w budowaniu lepszej komunikacji i zrozumieniu jego zachowań.

Jak psy się komunikują?

Czas i przestrzeń

Bezpieczeństwo to fundamentalna potrzeba, która musi być spełniona, aby pies mógł swobodnie uczestniczyć w interakcjach. W celu oceny sytuacji, podejmowania decyzji oraz oszacowania swoich możliwości, oraz możliwości drugiej strony, potrzebny jest czas. Dlaczego jest on tak ważny?


Możesz to zauważyć w waszym codziennym życiu, często ciągnięcie na smyczy spowodowane jest brakiem czasu na swobodne eksplorowanie przez psa. Koniecznie zwróć na to uwagę na spacerach, nawet jeśli z twojej perspektywy szybki i energiczny spacer wydaje się lepszy, bo pies w naszym rozumieniu – „zmęczy się” czy „więcej zobaczy” z psiej perspektywy lepiej spędzić więcej czasu w jednym miejscu, obwąchać i poznać otoczenie.


Najważniejsza zasada to: Lepiej pozwolić psu przemierzyć jeden kilometr w tempie, które sam dostosowuje do swoich potrzeb eksploracji, niż szybkim krokiem przemierzyć pięć kilometrów, nie pozwalając mu zebrać pełnych informacji o środowisku, które go otacza.

Środowisko w psiej komunikacji obejmuje różnorodne przestrzenie, od otwartych pól, gdzie wszystko jest widoczne na horyzoncie, po zamknięte i ograniczone przestrzenie, takie jak windy czy małe pokoje. Otwarte przestrzenie oferują psy nieskrępowaną przestrzeń, widoczność obiektów oraz swobodę poruszania się. Psy mają mnóstwo terenu, czasu i swobody. Zamknięte przestrzenie, takie jak windy czy małe pokoje, są mocno ograniczone i mogą wprowadzać pewne ograniczenia w ruchu psów oraz w ich zdolności do komunikacji.

Przestrzeń wpływa na komunikację między psami, gdzie ruch odgrywa istotną rolę w przekazywaniu informacji. Brak wystarczającej przestrzeni może wpłynąć na zdolność psów do komunikowania się i interakcji, co może prowadzić do frustracji i stresu. W skrajnych przypadkach brak przestrzeni może prowadzić do zachowań agresywnych lub nadmiernego szczekania u psów. Ograniczona przestrzeń może wpłynąć negatywnie na poczucie bezpieczeństwa psów, co może wpłynąć na ich ogólny stan emocjonalny.


Niemniej jednak odpowiednio zaprojektowana przestrzeń może wspierać komunikację i zdrowe zachowania u psów. Ważne jest znalezienie równowagi między przestrzenią otwartą a zamkniętą, aby zapewnić psom odpowiednią swobodę ruchu i komunikacji, jednocześnie dbając o ich bezpieczeństwo i komfort.

Psi świat, choć tak bliski naszemu jest całkiem inny. W różny sposób interpretujemy środowisko, czas i przestrzeń. Jeśli chcesz wejść do świata psich zmysłów, proponujemy ci naszą książkę „W Harmonii z Psem”. Zebraliśmy tam i zwizualizowaliśmy filmikami sposoby psiej komunikacji. Opierając się na analizie filmów i konkretnych sytuacji, pomoże Ci zrozumieć różnorodne zachowania psów, co z kolei ułatwi zrozumienie ich w codziennym życiu. Przeczytasz, na co zwracać uwagę, jakie subtelności dostrzec i ile różnych znaczeń może kryć się za pozornie jednym zachowaniem. Opisujemy różne sytuacje, ale przede wszystkim dostarczymy filmiki, aby w praktyce pokazać, o czym mówimy.

Podziel się Facebook