Dostawienie – naprowadzanie
w trakcie
%

Dostawienie – naprowadzanie

Etap 1 – naprowadzanie smakołykiem

Na typ etapie musimy zdecydować, czy chcemy nauczyć psa dostawiania się do nogi lewej czy prawej. Jeżeli chcemy, żeby to była lewa noga to szykujemy smakołyki w lewej dłoni, jeżeli prawa to analogicznie smakołyki mamy w dłoni prawej. Interesujemy psa smakołykiem zamkniętym w naszej dłoni, a następnie wolnym ruchem prowadzimy go tak jakbyśmy chcieli przy naszej nodze (lewej lub prawej) narysować w powietrzu gruszkę – najpierw prowadzimy psa wzdłuż nogi a następnie rysujemy w powietrzu dół gruszki tym samym sprawiając, że pies podążając za naszą dłonią obróci się i stanie przy naszej nodze. Nasza dłoń kończy ruch kilkanaście centymetrów przed naszą nogą i jednocześnie w momencie, kiedy psia łopatka znajduje się mniej więcej na wysokości naszej nogi. Jak tylko pies znajdzie się w tej pozycji wydajemy mu smaczka z dłoni, którą go prowadziliśmy. Przed kolejną powtórką odchodzimy od psa i ustawiamy się naprzeciwko niego.

Etap 2 – naprowadzanie pustą dłonią

Kiedy nasz pies już za każdym razem pewnie i płynnie dostawia się do naszej nogi naprowadzany smakołykiem możemy przejść do kolejnego etapu. Pierwsze 1-2 powtórzenia wykonujemy jak poprzednio, po czym kolejną powtórkę robimy nie mając smakołyka w dłoni. Nasz ruch powinien być taki sam, a dłoń jeszcze pachnąca smakołykiem, zachęci psa do podążania za nią. Jak tylko pies znajdzie się przy naszej nodze nagradzamy go smakołykiem z drugiej dłoni (smaka możemy przełożyć również do ręki, którą naprowadzaliśmy i z niej nagrodzić). Ćwiczymy dalej naprzemiennie – nasza dłoń jest raz pusta, raz ze smaczkiem (w różnych kombinacjach, żeby nie było to przewidywalne, kiedy ręka jest pusta, a kiedy nie). Staramy się, aby w każdej kolejnej sesji było coraz więcej powtórek z pustą ręką aż w końcu będziemy mogli całkowicie wyeliminować naprowadzanie smakołykami. Zawsze nagradzamy za dostawienie się do nogi i pamiętamy o przerwach pomiędzy sesjami!

Etap 2 – ograniczanie gestu

Jeżeli jesteśmy już na etapie, że nasz pies za każdym razem płynnym ruchem dostawia się do naszej nogi naprowadzany pustą ręką, możemy zacząć pracować nad ograniczaniem gestu. Zaczynamy z powtórki na powtórkę naprowadzać psa coraz bardziej otwierającą się dłonią. Jeżeli naszym docelowym gestem ma być np. jeden palec wysunięty wzdłuż nogi, pokazujący jaką pozycję ma zająć pies to ograniczając gest naprowadzający musimy podzielić ćwiczenie na kilka mniejszych etapów. Początkowo nasza dłoń jest coraz bardziej uchylona a następnie stopniowo zginamy kolejne palce aż zostanie tylko jeden. Dłonią robimy coraz mniej dokładny kształt gruszki aż dojdziemy do etapu, kiedy ruch naszej dłoni nie będzie potrzebny, a sam gest wystawionego palca przy nodze będzie oznaczał dla psa dostawienie się do niej. Pamiętamy, aby ograniczać gest małymi kroczkami! Jeżeli na którymkolwiek etapie zauważymy, że pies nie do końca wie czego od niego oczekujemy to cofamy się do poprzedniego etapu i staramy się mniejszymi przeskokami wprowadzać coraz mniejszy gest. Dużo chwalimy i nagradzamy psa za każdą dobrze wykonaną powtórkę!

Etap 4 – dodawanie hasła słownego

Kiedy pies dostawia się do naszej nogi za każdym razem reagując na sam gest, zaczynamy dodawać hasło słowne. Tuż przed pokazaniem gestu mówimy hasło, np. „noga”. Pamiętajmy, aby nie powtarzać hasła, mówimy je raz i dajemy psu czas na jej wykonanie. Chwalimy i nagradzamy jak tylko ustawi się przy naszej nodze. Ćwiczymy tak przez minimum tydzień lub dwa. Jeżeli chcemy, możemy na typ etapie zacząć również wycofywać gest i zostawić samo hasło. Każdą powtórkę kończymy hasłem zwalniającym, np. „koniec” po czym odchodzimy od psa i nie zwracamy na niego uwagi, aby wiedział, że to koniec ćwiczenia i niczego od niego w danej chwili nie oczekujemy. Trenujemy z psem w różnych miejscach – nie tylko w domu, ale też np. przy okazji spacerów czy w parku.

Zadanie do artykułu:

1. Przetrenuj ze swoim psem etapy ćwiczenia, zanotuj co było dla Was proste, a na którym etapie i z czym mieliście problemy.