Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Jesteś świeżo upieczonym opiekunem psa? A może ktoś z rodziny przygarnął czworonoga i zastanawiasz się jaki prezent dla nich kupić? A może zwyczajnie chcesz uzupełnić swoją własną listę niezbędnych akcesoriów dla psa. Poniżej przedstawię wam listę niezbędnych akcesoriów dla psa, z mojego punktu widzenia. Zaznaczam, że jest to punkt widzenia opiekuna. Nie wszystko jest koniecznością, jednak chciałabym wypisać wszystkie rzeczy, które mogą się przydać. Taka lista akcesoriów może również dać wam wiele do myślenia odnośnie kosztów związanych z wspólnym życiem z psem.

Miejsce dla psa

Każdy powinien mieć swoją przestrzeń, swoje święte miejsce odpoczynku. Tutaj pojawia się legowisko dla psa, kocyk dla psa, kennel dla psa, czy transporter. Dobrze wprowadzona klatka, przyda się w sytuacjach wyjazdowych, jeśli macie w planach sporty, to też warto wypracować spokojne pozostawanie w klatce czy też transporterze. Transporter dla psa może pełnić rolę – domku, miejsca odpoczynku, jak również być jak sama nazwa wskazuje pomocą w przemieszczeniu psa z punktu A do punktu B.

Jeśli macie psa małej rasy a sporo podróżujecie to taka torba czy plecak z miejscem przewidzianym dla psa będzie super zakupem. Klatka, czy transporter do przewożenia psa w samochodzie również jest elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę kompletując wyprawkę. Jak już jesteśmy przy przewożeniu psa w samochodzie to, warto rozważyć zakup specjalnych mat samochodowych, jak również pasów bezpieczeństwa dla psa. Pasy powinniśmy przypinać do szelek nie do obroży, więc już pojawia nam się kolejny wydatek związany z zakupem szelek.

Miski, aktywne karmienie, artykuły spożywcze

Myślę, że warto tutaj wymienić właśnie pojemniki do przechowywania żywności, przedmioty, z których pies będzie karmiony. Mogą to być klasyczne miski, miski plastikowe, ceramiczne, drewniane, metalowe lub z innego tworzywa. Miski mogą być klasyczne lub spowalniające spożywanie pokarmu (te są dedykowane dla psów, które łapczywie spożywają posiłki). Mata pod miskę również może się przydać. Zabawki do aktywnego karmienia, takie jak wąż, do którego można schować smakołyki, suchą karmę, a nawet wypełnić mokrą karmą czy surowizną z warzywami, specjalne kubeczki, dla przykładu mogę podać znane wszystkim KONGI lub kubeczki firmy sodapup, jak również tej samej firmy mandale, które możemy wypełnić posiłkiem. Do aktywnego karmienia przydadzą się maty węchowe, kula węchula, lickmaty, piłki labirynty, czy zabawki logiczne, z których pies może wydobywać jedzenie. W tym akapicie również zaznaczę gryzaki naturalne, suplementy dla psa oraz smakołyki do nagradzania psa.

fot. Piesek Warszawski

Produkty do pielęgnacji, niezbędne kosmetyki

Szampony dedykowane dla psów oraz odżywka również powinny znaleźć się w wyposażeniu psiaka. Szczotki dopasowane do pupila, obcinaczki do pazurów, może być nawet pilnik do pazurów, sprzęt do wyciągania kleszczy, płyn do czyszczenia uszu, pasta do zębów lub płyn do czyszczenia psich zębów, specjalistyczna szczoteczka do higieny zębów lub specjalne waciki. Te akcesoria są używane nie tylko od święta, ale również jako codzienna rutyna pielęgnacyjna. Psie zęby czy uszy wymagają szczególnego traktowania i powinny być pielęgnowane codziennie.

Bez psiej apteczki ani rusz! Apteczka dla psa powinna zawierać tabletki na biegunkę, płyn do dezynfekcji ran, plastry, żel uśmierzający ból a przyspieszający gojenie ran. Olejki, spraye na kleszcze jako dodatkowa ochrona poza kroplami czy tabletkami. Jeśli macie wysoką wannę, a wasz pies może wyskoczyć nie myśląc o swoich łapkach, to warto kupić psu specjalne schody, które mu ułatwią wejście i wyjście z wanny, takie schody również mogą być przydatne, kiedy chcemy, aby pies miał ułatwiony dostęp na łóżko, jak i wejście do samochodu.

fot. Piesek Warszawski

Zabawki dla psa

Każdy pies powinien posiadać zabawki i już od małego powinniśmy budować w nim motywację na zabawę. Przydaje się to w wielu sytuacjach. Dobrze, aby to były zabawki, które zaspokajają łańcuch łowiecki. Świetnie tutaj sprawdzą się szarpaki, czy flirtpole. Zabawki, które zaspokajają potrzebę żucia, lizania oraz gryzienia, czyli miękkie piłeczki, lub inne gumowe, drewniane gryzaki, misie, które pies może nosić lub rozszarpywać. Tutaj również możemy wymienić lickmaty, maty węchowe i inne zabawki logiczne dla psa. Gryzaki naturalne też są elementem, który możemy tutaj wymienić. Pamiętaj jednak, aby wybierać gryzaki, które nie są białe, przeźroczyste czy wędzone. Takie smakołyki nie będą odpowiednie dla zdrowej, psiej diety.

Przeczytaj naszą recenzję książki “Zdrowy Pies” i dowiedz się więcej o psiej diecie.

Akcesoria do podróżowania samochodem oraz w komunikacji miejskiej.

W przypadku podróżowania specjalnie dopasowana klatka kennelowa, transporter, czy pasy bezpieczeństwa dla psa są niezbędne. Specjalna butelka na wodę czy miska podróżna sprawdzą się nie tylko podczas dalekich wycieczek, ale również podczas długich, letnich spacerów.

W niektórych środkach komunikacji (np. pociągi, tramwaje) jest obowiązek przewożenia psa w kagańcu. Dorzucę tutaj również specjalne pokrowce na pojazd, które mają za zadanie ograniczać nagrzewanie samochodu, przydaje się to kiedy jedziemy z psem np. na seminarium czy na piknik i nie chcemy, aby nasz samochód nadmiernie był nagrzany, psu jest niezmiernie trudno wejść do takiego piekarnika. Jeśli też jeździcie z psem na seminaria czy szkolenia gdzie pies przez jakiś czas musi pozostać w samochodzie to taka mata jak najbardziej się przyda.

Akcesoria spacerowe

Oczywiście obroża dla psa i szelki dla psa. Warto mieć i jedno i drugie. Szelki przydadzą się podczas podróży, mogą okazać się również pomocne podczas wizyty u weterynarza. Do szelek i obroży warto przypiąć adresatkę. Smycz miejska, która ma 1,5 do 2,5 metrów, na przejście przykładowo z mieszkania do samochodu, czy podczas wizyty u weterynarza. KONIECZNIE linka treningowa pięciometrowa oraz dziesięciometrowa tak, aby psu zapewnić możliwość swobodnej eksploracji. Niestety nie zawsze są warunki do tego by pies biegał luzem. Warto zaopatrzyć się w saszetkę treningową lub nerkę, w której znajdą się worki na psie odchody, gwizdek do przywołania, kleszczołapki, oczywiście smaczki, jak i ulubione zabawki dla psa. Dodatkowo na spacer warto kupić psu światełko, które sprawi, że pies po zmroku będzie widoczny, można również zakupić specjalne odblaski dla psa.

Kiedy temperatury lecą w dół, robi się chłodno warto zakupić polar dla psa, specjalna kurtka zimowa pikowana dla psa lub każda inna kurtka outdoorowa dla psa.

Podsumowując takie must have dla psa to szelki, obroża, smycz tradycyjna oraz linka treningowa, dodatkowo kaganiec, środki do pielęgnacji, kocyk lub legowisko dla psa. Zabawki to koniecznie szarpak, miękka piłeczka do gryzienia, apteczka dla psa. Zabawki do wyciszania psa, czyli gryzaki, mata węchowa, lickmata. Dla mnie bardzo ważne jest światełko dla psa, mi często zdarza się spacerować z psem, kiedy jest ciemno, stąd takie światełko dla mnie to konieczność. Lista powyżej to tylko przykłady, to wy wiecie czego tak naprawdę potrzebuje wasz pies. Przykładowo dla opiekuna charta taka bluza outdoorowa dla psa będzie podstawowym zaopatrzeniem, a dla opiekuna owczarka niemieckiego no już niekoniecznie. Zakupy dla psa powinny być dobrze przemyślane.

Wszystkie niezbędne akcesoria kupisz w naszym sklepie na ulicy Odyńca 69 w Warszawie!

fot. Piesek Warszawski
Podziel się Facebook