Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Karmienie psa to nie tylko rutynowe dostarczanie mu pożywienia, ale również szansa na stymulację fizyczną i psychiczną. Aktywne karmienie, czyli łączenie jedzenia z zabawą, to doskonały sposób na zapewnienie psu rozrywki, utrzymanie kondycji fizycznej oraz poprawę jego zdrowia psychicznego. W tym artykule przyjrzymy się temu fascynującemu podejściu do karmienia psów, zwracając szczególną uwagę na użyteczność zabawek do wydobywania jedzenia, oraz innowacyjne sposoby wykorzystania mokrej karmy dla psów do zabawek. 

Rodzaje zabawek i ich zalety

Zabawki do wydobywania jedzenia są nieocenione dla psów, szczególnie tych o dużym poziomie energii i inteligencji. Dzięki nim nie tylko zapewnimy naszym pupilkom ciekawą zabawę, ale także zmusimy je do myślenia i podejmowania wysiłku fizycznego. Popularnymi przykładami są kongi, lickimaty czy interaktywne labirynty. Karmienie psa za pomocą takich zabawek pozwala na wydłużenie czasu, w którym zwierzę może czerpać przyjemność z jedzenia, stymulując jednocześnie jego umysł. Dodatkowym atutem tego typu zabawek jest większa atrakcyjność smaku podawanej karmy – jeśli pies je wolniej i wykorzystuje do tego głównie język, to pobudza swoje kubki smakowe. Karma staje się dla niego zdecydowanie bardziej atrakcyjna!

Karma mokra i sucha – jak ją wykorzystać?

Mokra karma dla psów to doskonała alternatywa dla tradycyjnej suchej karmy. Karma w puszkach poddawana jest mniejszej obróbce termicznej – co wpływa na jej jakość i zawartość witamin oraz minerałów. Białka i tłuszcze zawarte w mokrej kamie dostarczają energii, dbają o prawidłowe funkcjonowanie mózgu, wzorku i jakość sierści naszych pupili. Jednak zastosowanie karmy mokrej może wykraczać poza standardowe podawanie w misce. Dużo ciekawszą formą będzie podawanie karmy mokrej w interaktywnej formie. Dzięki temu psiaki mogą wydobywać swoje jedzonko – dokładnie tak, jak robili to ich dzicy przodkowie! Mokrą karmą możesz wypełnić zabawki typu Kong, lickimaty, miski spowalniające. W upalne, letnie dni możesz również zamrozić taką karmę w zabawce i przygotować orzeźwiające lody dla twojego psa! Sucha karma świetnie sprawdzi się w zabawkach węchowych, których teraz na rynku jest bardzo dużo. Zaletą takiej karmy jest długi termin przydatności i łatwość podawania. 

fot. Piesek Warszawski

Korzyści płynące z aktywnego karmienia

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre psy wydają się bardziej zadowolone i zrelaksowane niż inne? Tajemnica może tkwić w odpowiednim dostarczaniu bodźców sensorycznych, a jednym z kluczowych aspektów są zabawki węchowe.

1. Stymulacja umysłowa

Zabawki węchowe, często w formie mat do ukrywania przysmaków, stanowią doskonały sposób na stymulację umysłową u psa. Psy, jak i wiele innych zwierząt, posiadają rozwinięty zmysł węchu, który jest związany z obszarem mózgu odpowiedzialnym za emocje i pamięć. Zabawy polegające na szukaniu ukrytych smakołyków rozwijają zdolności myślowe i poprawiają koncentrację.

2. Rozwój zmysłów

Zabawki węchowe pozwalają psom korzystać z ich naturalnych instynktów. Poszukiwanie i namierzanie zapachów dostarcza im satysfakcji, co przyczynia się do ich ogólnego dobrostanu. Ponadto, podczas zabawy węchowej, psy angażują się w różnorodne ruchy, co wspomaga rozwój ich zmysłów proprioceptywnych. Zmysły propioceptywne to specjalne receptory umiejscowione w mięśniach, stawach i ścięgnach, które pomagają organizmowi śledzić i kontrolować jego pozycję w przestrzeni. Ddgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi, koordynacji ruchowej i pełnej kontroli nad ciałem.

3. Zapobieganie nudzie i destrukcyjnym zachowaniom

Zabawki węchowe i zabawki typu Kong, które można wypełnić przekąskami, stanowią doskonałą rozrywkę dla psów. Wypełnianie Konga np. smakołykami, karmą lub pastą sprawia, że pies musi się bardziej postarać o zdobycie nagrody, co zajmuje mu więcej czasu i energii. To nie tylko utrzymuje go zajętym, ale także pomaga w zapobieganiu nudzie oraz niepożądanym zachowaniom, takim jak niszczenie mebli czy obgryzanie przedmiotów.

źródło: www.perrokarma.pl

4. Ćwiczenia fizyczne

Zabawki typu kong to nie tylko kolejny gadżet, ale również sposób na zdrowe ćwiczenia fizyczne. Pies, próbując zdobyć schowaną w środku przekąskę, angażuje różne partie mięśni, poprawiając kondycję fizyczną. Dla psów, które potrzebują dodatkowej motywacji do ruchu, taka zabawka może stać się doskonałym partnerem w zabawie.

Jak wybrać dobrą mokrą karmę?

Dobra mokra karma charakteryzuje się kilkoma ważnymi aspektami:

1. Prosty, czytelny skład – jeśli nie jesteś w stanie przeczytać etykiety ze składem, tzn. że karma zawiera znacznie mniej wartościowych składników odżywczych niż byś tego chciał. Skład powinien zawierać: rodzaj mięsa z jakiego wykonana jest karma (np. Jeleń) oraz dokładny podział procentowy konkretnych partii tego mięsa (np. wątroba jelenia 10%, mięso mięśniowe 50%).

2. Skład karmy powinien być krótki – im krótszy skład tym lepszy, bo wtedy jesteśmy pewni, że karma nie zawiera niepotrzebnych ulepszaczy.

Jeśli rozważasz wprowadzenie mokrej karmy do diety swojego psa, marka Perro zasługuje na szczególną uwagę. Perro to firma, która od lat cieszy się uznaniem wśród właścicieli psów dzięki wysokiej jakości produktów. Ich mokra karma to doskonałe połączenie smaku i wartości odżywczych.

fot. Piesek Warszawski

Co wyróżnia karmę mokrą Perro?

1. Autorskie składy tworzone przy wsparciu psich dietetyków i w oparciu o najnowsze trendy i badania związane ze zdrowym żywieniem czworonogów.

2. Wysokomięsne karmy (minimum 73% mięsa mięśniowego)

3. Monobiałkowe formuły, bez zbóż, strączków czy kurczaka

4. Zawierają cenne dodatki w postaci ziół takie jak: dzika róża, pokrzywa czy kurkuma

5. Mają w sobie dodatek superfoods! – chia, olej z łososia, algi brunatne

Zioła, takie jak dzika róża, pokrzywa czy kurkuma wspierają organizm w walce z infekcjami, alergiami, problemami z układem moczowym oraz podczas rehabilitacji. Natomiast nasiona chia – są źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 oraz antyoksydantów, które obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów.

W ofercie Perro znajdziesz 5 smaków dla psów dorosłych: bażant z gruszką, cielęcina z cukinią, jeleń z cukinią, konina z dynią, koza z batatem oraz 2 smaki dla szczeniąt: konina z cukinią, jeleń z gruszką

Ale przyjrzyjmy się jeszcze składowi wybranej karmy – tutaj mamy dzika z pasternakiem:

Skład: dzik – mięso mięśniowe (93,5 %), pasternak suszony (4 %), nasiona chia (1 %), suszone drożdze piwne (0,6%), wapń (0,3 %), algi morskie brunatne (0,24 %), olej z łososia (0, 24 %), zioła (0,12%, w tym: dzika róża, pokrzywa, jeżówka, kurkuma, ostropest plamisty), składniki mineralne

źródło: www.perrokarma.pl

Zalety:

– bardzo prosto rozpisany skład

– wiemy dokładnie z jakie części dzika wykorzystano w produkcji karmy

– Mamy cenne dodatki superfoods

Aktywne karmienie psów to innowacyjne podejście, które pozwala łączyć pożywienie z zabawą, przynosząc liczne korzyści dla zdrowia i samopoczucia zwierzęcia. Zabawki do wydobywania jedzenia oraz pomysłowe wykorzystanie mokrej karmy dla psów to doskonałe narzędzia, które sprawią, że posiłek stanie się nie tylko rutynowym wydarzeniem, ale również fascynującym elementem dnia psa. Marka Perro to godna uwagi propozycja dla wszystkich właścicieli, którzy pragną zapewnić swojemu pupilowi nie tylko smaczne, ale i zdrowe jedzenie, jednocześnie bawiąc go podczas każdego posiłku.

Podziel się Facebook