Dowiedz się jakie znaczenia, intencje oraz konteksty może oznaczać skakanie twojego psa.
Każde zachowanie powinno być interpretowane indywidualnie, ponieważ może mieć cały wachlarz znaczeń. Nie da się zdefiniować każdego psiego zachowania ani stwierdzić z całkowitą pewnością np. „jak pies skacze, to znaczy, że się cieszy”. Psi skok może być zarówno przyjazny np.wtedy, gdy się z nim witamy jak i nieprzyjazny – wynikający z potrzeby wprowadzenia dystansu. Poznaj 3 powody, dla których psy mogą skakać!
Skok „Stop”
Jest prośbą o zatrzymanie, zarówno przed nadchodzącym obiektem jak i wybraną trasą. Strach, nie umiejętność poradzenia sobie z sytuacją czy brak chęci spotkania z nadchodzącym przechodniem, może być powodem skoku, który ma nas skłonić do zmiany kierunku. Czasami pupil może potrzebować przystanku, bo nie chce, abyśmy się zbliżali do obcej osoby, przedmiotu czy innych psów. O podejściu do niepokojącego go obiektu może zadecydować po zebraniu większej ilości informacji w bezpiecznej odległości. Pamiętajmy, że może zdecydować, że wcale nie chce podejść.
Jak wygląda taki skok: intensywny, pies ma wzrok skierowany albo wprost na nas, albo w stronę, w którą jest problem. Zwróćmy uwagę, w którą stronę było skierowane nasze i psie ciało przed i w trakcie skoku – to nam pomoże zlokalizować, po której stronie jest problem i w którą stronę pies chce iść.
Skok „Spadaj”
Ten rodzaj skoku nie spotyka opiekunów zbyt często. Jeśli się jednak wydarzy, może oznaczać, że wspólny trening przerósł naszego psa, wymagania są zbyt duże lub za intensywnie proponujemy czy naciskamy na zabawę. Pupil nie ma ochoty na te aktywności i przymuszany, skokiem daje znać, abyśmy przestali.
Różni się od skoku „zatrzymaj się”, który jest zdecydowanie ostrzejszy i kierowany do osób przekraczających granicę psa lub nieznanych np. przypadkowy przechodzień pytający cię o godzinę czy witanie gości w domu.
Skok „Kocham cię”
Wyjątkowy i ważny rodzaj skoku. Pojawiający się tylko i wyłącznie wobec najbliższych osób. Bywa elementem rytuału powitania, zarówno powrotów do domu jak i porannego wstawania.
Jak wygląda taki skok: zazwyczaj czas jego trwania jest przedłużany, pies pozostaje w pozycji pionowej, opierając się o nas łapami, albo po zeskoczeniu przykleja się do nas bokiem. Może merdać ogonem, mieć rozluźniony, uchylony pyszczek, rozciągać się, ziewać i wywracać się na plecki.
Poobserwuj swojego psa podczas powitania, przyjrzyj się intensywności i dynamice skoku. Wysoka intensywność łączy się z nieprzyjemnymi emocjami, z którymi pies walczył podczas naszej nieobecności.
Jedno zachowanie – wiele znaczeń
Zazwyczaj opiekunowie skupiają się na zagadnieniu: „jak oduczyć psa skakania”, jak widzisz jedno zachowanie – skakanie, może mieć wiele znaczeń! Poobserwuj swojego psa, zobacz, w jakich sytuacjach skacze i co chce ci zakomunikować. Poznaj inne znaczenia psiego skakania, ich rodzaje i przyczyny dzięki naszej książce „W Harmonii z Psem”. Zgłębiaj tajniki psiej komunikacji!