A może czas rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady (nie dotyczy osób mieszkających w Bieszczadach)? Oderwać się od tego, co nas ogranicza, frustruje, męczy? Może czas zacząć robić to, co kochasz i zacząć pracować z psami?
Ze spełnianiem marzeń nie ma co czekać. Zwłaszcza, że właśnie nadarza się doskonała okazja – Święta i Nowy Rok. To idealny moment, żeby sprawić sobie lub zamówić u Mikołaja jako prezent na gwiazdkę Kurs Trenera Psów i wraz z kolejnym rokiem rozpocząć nową życiową przygodę.
Żeby zostać trenerem psów trzeba oczywiście kochać te zwierzęta, być wrażliwym na ich dobro i potrzeby, mieć otwartą głowę i chcieć się uczyć. Jeśli spełniacie te kryteria, to pracy nie powinno dla was zabraknąć. Polacy to jedno z najbardziej rozkochanych w psach społeczeństw w Europie. Statystyka mówi, że w ponad 1/3 polskich domów jest pies – w sumie mieszka ich w naszym kraju około 8 milionów. Jest więc z kim pracować, a dodatkowo, w dobie pandemii koronawirusa, bardzo wiele osób zdecydowało się na adopcję lub zakup nowego czworonoga. Trener jest więc zawodem na czasie. Jak wybrać odpowiedni kurs trenera psów, czym się kierować, co ma znaczenie?
Niezwykle ważne jest, aby kurs by zgodny z najnowszymi osiągnięciami i trendami w dziedzinie psiego treningu. Dlatego jedyną słuszną drogą jest wybór jako upominek na święta kursu uczącego metod pozytywnych. Co to znaczy? W tej metodzie nie używamy przemocy i awersji w stosunku do psa. Nie bijemy go, nie szarpiemy, nie krzyczymy, nie używamy żadnej formy przemocy. W zamian za to nagradzamy i wzmacniamy te zachowania psa, których od niego oczekujemy. W skrócie — używamy marchewki nie kija. Nowoczesne metody pracy z psami opierają się na zrozumieniu ich emocji i sposobu psiej komunikacji. Najpierw trzeba zrozumieć psa, dopiero potem można go uczyć.
Kolejną kwestią, którą należy się kierować, gdy wybieracie kurs, jest kadra szkoląca. Sprawdźcie doświadczenie prowadzącego, poczytajcie opinie, poszukajcie referencji i informacji o jego pracy. „Zaklinacz psów” znany tylko z reklamy na Facebooku, o którym nikt poza nim nie słyszał, nie będzie najlepszym wyborem.
Ważne jest, żeby kurs zawodowy (w przeciwieństwie do doszkalającego) odbywał się nie tylko online. W przypadku trenera psów niezwykle ważna jest praktyka, dlatego wybierzcie taki kurs, podczas którego będziecie mieć również zajęcia praktyczne i zobaczycie na żywo, jak pracuje się z psem. Niezwykle cenne jest, gdy kurs odbywa się przy szkole, w której możecie odbyć również praktyki zawodowe.
Warto zwrócić uwagę na infrastrukturę szkoły, w której będziecie odbywać kurs. Jeśli chcecie zobaczyć, jak należy organizować miejsce pracy trenera psów, to szukajcie miejsca, które jest do tego przygotowane.
Dla osób, które już pracują z psami, są dalsze możliwości rozwoju. Kurs Behawiorysta Psów jest kontynuacją nauki. Podczas trwającej rok nauki poruszane są tematy pracy z psami przejawiającymi zachowania agresywne, zachowania lękowe, problemy separacyjne, nadpobudliwość czy reaktywność. Kurs obejmuje bloki teoretyczne, jak również pracę z problemowymi psami pod okiem mentora, towarzyszenie behawioryście w pracy z klientami, a także, w ramach egzaminu, samodzielne rozwiązywanie kwestii behawioralnych. W ramach kursów doszkalających online – Terapia Psów Agresywnych, pozwoli uzupełnić wiedzę z zakresu zachowań agresywnych pojawiających się u psów oraz metod terapii.
Co Ty na to, aby wraz z kolejnym rokiem rozpocząć nowy rozdział? Pamiętaj o tym, że inwestycja w siebie i w wiedzę to najlepszy prezent, nie tylko pod choinkę.