Czy Twój pies szczeka na inne psy? Unosi fafle, aby odsłonić swe zęby, a przy tym warczy? Czy Twój pies jest psem agresywnym? Najpierw zanim zaczniemy zastanawiać się, jak oduczyć psa agresji oraz jak oduczyć psa zachowań agresywnych, przytoczmy definicję czym jest agresja.
Agresja [łac. aggressio ‘napaść’, ‘natarcie’]. Skłonność do częstego używania przemocy w relacjach z innymi jako sposobu rozwiązywania konfliktów bądź realizacji celów życiowych, zw. agresywnością (słownik PWN).
Agresja między psami może mieć różne przyczyny, takie jak strach, kontrola, terytorialność, brak socjalizacji lub złe doświadczenia. W zależności od tego, co wywołuje agresję u twojego psa, musisz zastosować odpowiednią metodę oraz nauczyć się działać proaktywnie.
Źródła agresji
Czyli dlaczego pies atakuje inne psy, skąd bierze się agresja psa wobec drugiego psa, dlaczego pies atakuje inne psy na spacerze. Poniżej dowiecie się, co jest przyczyną agresji do innych psów.
Agresja a zdrowie
Często agresja u psa wobec innych psów pojawia się, kiedy stan zdrowia naszego psa jest zachwiany. Psy, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości jak zepsute zęby, dysplazja czy choćby rozwolnienie, nie będą chciały mieć kontaktu z innymi psami czy ludźmi. Dyskomfort jest tak silny, że instynktownie pies jest agresywny wobec innych psów. Dlatego, zanim zaczniecie pracę nad tym problemem, przebadajcie psa. Czasami wyleczenie przykrych dolegliwości może spowodować znaczą poprawę, pomniejszenie lub zniwelowanie zachowań agresywnych.
Agresja a rasa
Czy możemy mówić o tym, że mamy psa z predyspozycjami do agresji? Moim zdaniem i tak i nie. Nie lubię demonizowania poszczególnych ras, jednak jeśli spojrzymy na rys historyczny, do czego były hodowane dane psy, jakie cechy były wzmacniane, to można mówić, o tym, że niektóre psy mają większe skłonności, by przejawiać szybciej bądź intensywniej sygnały agresywne. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretną rasę psa, warto dowiedzieć się jak najwięcej o tej rasie, a kiedy już będziemy pewni, że chcemy takiego pieska, to warto spotkać się z hodowcami, podpytać jak się żyje z takim psem oraz co robili przodkowie szczeniaka, którego chcemy zakupić. Jeśli mamy rasę psa, gdzie wzmacniane były zachowania agresywne, ponieważ były pożądane, to musimy nauczyć się jak prowadzić takiego psa, aby tych zachowań nie musiał, aż tak intensywnie okazywać. Przeprowadzenie odpowiedniej socjalizacji będzie tutaj kluczowe, jak również zbudowanie relacji opartej na zaufaniu. Pies musi ufać swojemu przewodnikowi.
Agresja a błędy wychowawcze
Karanie psa, strofowanie. Zapominanie o tym, że pies jest psem. Brak zaspokajania psich potrzeb, zła socjalizacja psa, niepoprawne szkolenie psa, brak szkolenia psa, niewiedza jak uspokoić psa, to wszystko prowadzi do sfrustrowanego, nieszczęśliwego psa. Psa, który ma tak krótki lont, że nawet przelatująca mucha może go uruchomić. Nieszczęśliwy pies, niespełniony pies to tykająca bomba. Źle przeprowadzona socjalizacja to taka, w której nie było balansu, nie było nauki rezygnacji z interakcji, jak i nie było poprawnie przeprowadzonych spotkań z innymi psami, oraz innymi gatunkami zwierząt czy ludzi. Przez co pies rzuca się na inne psy ze strachu, ponieważ nie wie, czego się może po nich spodziewać.
Agresja a doświadczenia życiowe
Czasami bywa tak, że jesteśmy szczęśliwymi opiekunami psów ze schroniska, gdzie ich historia nieraz jest nam znana a innym razem nie, wtedy tylko możemy się domyślać, co naszego psa mogło w życiu spotkać i tak czasami psy mają traumy, pies, który wpadł w pastuch na krowy, następnym razem może warczeć i oszczekiwać taśmę. Pies, który był bity, może być bardziej agresywny względem ludzi, którzy na przykład są chaotyczni w swoich ruchach.
Jak wyglądają psie komunikaty?
Psy, zanim zaczną pokazywać te sygnały nam wszystkim znane jak szczekanie, warczenie, szamotanie się na smyczy, wysyłają szereg innych sygnałów. Wyróżniamy tak zwane sygnały agonistyczne, są to sygnały, które mają na celu stworzenie lub utrzymanie dystansu z drugim osobnikiem w przestrzeni i czasie. Mamy tutaj do czynienia z grożeniem lub atakiem. Agresywne reakcje psa, jakie mogą się pojawić: szczekanie, gryzienie, ukłon, gonienie, uderzenie pyskiem w pysk, zamrożenie (pies pozostaje w bezruchu), twarde spojrzenie, marszczenie nosa, uderzenie łapą o ziemię, uderzenie łopatką i biodrem, wężowy język, ogon skorpiona. To są przykłady nie tyle jawnego ataku ile również grożenia, gdzie groźba jak już wspomniałam, jest formą prośby zachowania dystansu.
Bardzo ważne w tym wszystkim jest czy my potrafimy czytać sygnały naszego psa, czy dostrzegamy już te bardzo delikatne. Pamiętajcie, że aby ocenić poprawnie komunikaty psa, musimy patrzeć na całe ciało, czy jest spięte, czy miękkie, ponieważ ukłon zarówno może być, jak i zachęta do zabawy, a także komunikatem „wycofaj się z mojej przestrzeni”.
Jeśli macie problem z odczytywaniem psich sygnałów, to zachęcam do zakupu książki “Dekoder psów” oraz konsultacji z behawiorystą, który podpowie wam jak czytać psa oraz jak się z nim komunikować. Warto również zapoznać się z drabinką agresji, są tam wypisane sygnały od tych najdrobniejszych po te najostrzejsze. Dzięki odczytywaniu komunikatów można uspokoić agresywnego psa oraz można nauczyć psa niereagowania na inne psy w odpowiednim dystansie, mamy tutaj do czynienia z historią wzmocnień, im więcej powtórek gdzie pies nie musi przejawiać agresji tym większy próg wytrzymałości, gdzie z czasem ten dystans będzie się zmniejszał.
Jak wyeliminować psią agresję?
Tutaj, pewnie część z was zasmucę, ale nie da się ich wyeliminować. Te zachowania były, są i będą, ponieważ są to komunikaty. Dlatego nie da się wyeliminować agresji psa do innych psów. Tak samo my ludzie jesteśmy agresywni względem siebie. Jedyne co możemy zrobić to zwiększyć kompetencje swojego psa, nauczyć go, że można inaczej rozwiązywać konflikty. Poprzez różne strategie, nauczyć naszego psa, że to on może uspokoić tego drugiego na przykład poprzez węszenie, ustawieniem się bokiem, zamarkowaniem w odległości oraz odejściem, aby umożliwić zebranie informacji o sobie drugiemu psu. Także, nie ma mowy o wyeliminowaniu, możemy je ograniczyć.
Pierwsze, od czego bym zaczęła to analizy czy mój pies jest zdrowy, w jakim jest nastroju, czy jest szczęśliwym psem, czy może sfrustrowanym, ponieważ jego psie potrzeby nie są zaspokajane (swobodna eksploracja, dobre kontakty społeczne, potrzeby łowieckie, zabawy i kontakt z opiekunem, sen, poczucie bezpieczeństwa). Wprowadziłabym spacery na długiej lince z jak najmniejszą ilością bodźców, w celu obniżania stresu u psa. Przyjrzałabym się diecie psa, czy nie ma niedoborów. Następnie zagłębiłabym się w temat psiej komunikacji jak odczytywać sygnały, jakie wysyła pies oraz jak z nim harmonizować na spacerze. Starałabym się odnaleźć metody wsparcia dla mojego psa, czy jest to mój spokojny ton głosu, czy może przykucnięcie, czy może położenie dłoni na łopatkach (nie stosować, jeśli pies potrafi ugryźć własnego opiekuna), podanie szarpaka, bądź innej zabawki w celu zrzucenia emocji, zainteresowanie psa środowiskiem, wykorzystanie dołka, patyków, kałuży czy nawet jakiegoś stawu.
Nasuwa się pytanie to jak nauczyć psa ignorować inne psy, przede wszystkim pracą w dystansie, działaniem proaktywnym oraz mądrym wsparciem.
Nie ukrywam, że jeśli zmagacie się z problemem, jakim jest agresja u psa, to najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty, który znajdzie powód, zaproponuje odpowiednią metodę dobraną do waszego psa, pokaże jak zastosować i pomoże wam przebrnąć przez ten proces.