Zabawa to nie tylko przyjemność, ale także ważny element w życiu każdego psa. Jest to czas, który pozwala im wyrazić naturalne instynkty, zrzucić nadmiar energii i budować więź z opiekunami. Istnieje wiele różnych ras psów, z których każda ma swoje unikalne cechy fizyczne, temperament oraz preferencje zabawek. W związku z tym warto zrozumieć, jak różne rasy psów mogą się bawić, aby zapewnić im odpowiednią rozrywkę i stymulację.
Funkcje zabawy
Zabawa w życiu psa, pozwala zapobiegać nudzie czy frustracji. Dostarcza aktywność fizyczną oraz stymulację umysłową, które są niezmiernie ważne w celu zachowania poprawnego funkcjonowania organizmu. Zabawa pozwala psu nabyć kompetencje społeczne w obrębie gatunku jak również względem ludzi. Dobrze wprowadzona zabawa może obniżać poziom agresji. Zabawa może pomóc w rozładowaniu napięć emocjonalnych, obniżać poziom stresu. Zabawa również spełnia rolę substytutu elementów łańcucha łowieckiego, których pies nie jest wstanie zrealizować.
Pies, który nie spełnia się łowiecko może być psem pełnym frustracji, jak również psem bliskim stanów depresyjnych. Zabawa może go relaksować, jak również wpływać korzystnie na samoregulację. W kontekście społecznym zabawa może być komunikatem danego psa o zamiarach, jak i jego emocjach, nastroju w jakim się znajduje. Zabawa uczy życia w grupie, symuluje życie dorosłe.
Typologia ras psów (klasyfikacja według Kim Brophey)
Psy pierwotne oraz psy północy przykładowe rasy psów: łajka jakucka, husky, alaskan, malamute, samoyed.
Charty, przykładowe rasy to chart afgański, greyhound, whippet.
Psy stróżujące, przykładowe rasy psów stróżujących to berneński pies pasterski, owczarek kaukaski.
Psy gończe, gończy polski, beagle, posokowiec bawarski,
Rasy psów myśliwskich, takie jak goldeny, wyżły, retrivery.
Teriery, york,
Psy typu bull, przykłady pitbull, bokser, buldog angielski, amerykański staffordshire terier.
Psy zaganiające, na przykład border collie, owczarek szetlandzki, biały owczarek szwajcarski, cattle dog. Czyli owczarki, ale te, które zaganiały np. niemiecki czy belgijski również tutaj może się znaleźć.
Psy do towarzystwa, przykładowe rasy to: bolończyk, shitzu, maltańczyk, pekińczyk, Cavalier King Charles spaniel, mops.
Psy rasy światowej, to mix różnych typów psów.
Styl zabawy a rasy psów
Patrząc na to, jakie cechy były wzmacniane u poszczególnych ras psów, możemy zauważyć pewne upodobania do zabaw. Jeśli w przyszłości dany osobnik myśli, że będzie musiał bazować na umiejętności walki, to będzie z chęcią dążył do zabaw takich jak zapasy.
Zacznijmy od terierów: pełen łańcuch łowiecki, psy zadaniowe, szybko działające, z chęcią będą podejmowały się zabaw gdzie mogą wykazać się umiejętnością rozszarpywania np. szarpaka, misia. Mogą kopać dołki, podrzucać przedmiotami. Między psami mogą występować zabawy takie jak zapasy, czy gonitwy. Z człowiekiem taki pies chętnie podejmie się zabaw węchowych. Nosework świetnie się sprawdzi, jak również tropienie użytkowe. Możemy również z bardziej zaawansowanymi psami bawić się w ten sposób, że zakopiemy im gdzieś “skarb”, po czym poprosimy o odkopanie.
Jeśli chodzi o psy typu bull to wszelkie zabawy bazujące na wykorzystaniu ich siły, czyli również rozszarpywanie. Psy tego typu bardzo mocno się szarpią, wręcz rwą swoją ofiarę na strzępy.
Psy myśliwskie postawią na noszenie przedmiotów w pysku. Z kolei charty będą stawiać na bieg, na zwinność na szybkość. Psy gończe podobnie, przez to, że są bardzo energiczne, dynamiczne, możemy spodziewać się po nich szaleńczych gonitw, kopania dołków, wyszukiwania zdobyczy, polowania.
Psy pierwotne oraz psy północy również będą wykorzystywać zabawy z szarpakiem, ale dla nich ważniejsze są elementy środowiska, stąd częściej możemy zobaczyć u nich wykorzystanie pływania jako elementu zabawy, zabaw w parterze z innymi psami, noszenie i rozgryzanie patyków, kopanie dołków.
Pies do towarzystwa jest bardzo elastyczny w zabawie. Patyk? nie ma problemu, chcesz się szarpać? No pewnie! Nauka sztuczek? Melduję gotowość!
Psy zaganiające to zadaniowcy! Te z kolei będą czerpać przyjemność z łapania, mogą podrzucać przedmioty i je łapać, wyznaczać sobie cel jakim jest zagonienie grupy ludzi, grupy psów, zwierząt, czy też samochodów. Pies taki mocno współpracuje z człowiekiem, warto to wykorzystać, podczas spacerów i wplatać trening.
Psy stróżujące z chęcią złapią za szarpak jak również pójdą w zapasy z innymi psami, ale też wspólne obserwowanie będzie dla nich przyjemne.
Ważne też jest to aby nie przyklejać etykiet do ras psów, może ktoś ma goldena, który nie nosi nic w pyszczku. Każdy pies jest indywidualną jednostką z własnym charakterem oraz osobowością, jak również z bagażem doświadczeń.
Przejmij inicjatywę! Baw się ze swoim psem
Wiesz co Twój pies lubi? To pomóż mu się w tym spełniać! Nie licz na to, że pies bawić się będzie sam ze sobą lub tylko z innymi psami. Stwórz ze swoim psiakiem silną więź, dzięki umiejętnie dobranym zabawom. Chcesz wzmocnić u swojego goldena pewność siebie? Postaw na zabawki, które może nosić w pysku. Jeśli preferuje plusz, to niech to będzie pluszowy wąż, jeśli lubi gumę to kość z włókna ryżowego, jeśli lubi naturę to śmiało można kupić specjalne patyki, choćby z drzewa kawowego.
Masz beagla? Zapiszcie się na nosework, wzmacniaj u niego fascynację światem zapachów, w trudnych chwilach, stresujących sytuacjach Twój mały przyjaciel skorzysta ze strategii węszenia.
Twój pies lubi frisbee? Tropienie? Jest zwinny i chętny na agility? Może odnajduje się w sportowym posłuszeństwie, a może jest mistrzem zabaw logicznych? Rozwiązuje różne łamigłówki i sprawia mu to frajdę? Stawiaj mu coraz większe wyzwania, dzięki temu pogłębiasz waszą relację, bo przecież robicie coś wspólnie, jak również budujesz u psa pewność siebie. Strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach, umiejętne wychodzenie z konfliktów, a przede wszystkim nie otwieranie ich.
Podczas wspólnych zabaw zadbaj o bezpieczeństwo psa, rób przerwy w zabawie, nie proponuj psu biegania po śliskich powierzchniach, a zabawki dla psów dobierz tak, aby pasowały swoim rozmiarem do gabarytów psa, któremu mają służyć. Zbyt mała zabawka dla psa może utknąć w przełyku, a zbyt duża może nie być atrakcyjna. Sprzęt do zabawy zawsze dobieraj do rozmiaru swojego psa, poziomu aktywności oraz stopnia zaawansowania pupila.
Zabawa psów
Interakcja psów może przebiegać różnie. Jeśli wyjdziemy z założenia, że mamy do czynienia z psami, które już się znają, być może się lubią to możemy zaobserwować między nimi zabawę. Na szybko przypomnę, że o zabawie mówimy wtedy, kiedy między psami jest zmienność pozycji, są wspólne przerwy, każdy z psów potrafi na chwilę odejść zająć się sobą, psy wspólnie węszą, piją wodę.
Psy preferują zabawy jeden na jeden, dlatego też jeśli widzisz, że dwa psiaki super się ze sobą dogadują, to nie próbuj swojego psa wpychać w interakcje z nimi. Może się okazać, że zacznie być gnębiony, a Ty będziesz myślał, że się świetnie bawi.
Psy między sobą mogą bawić się różnie, nie możemy powiedzieć, że stricte te rasy będą robić to a te będą robić tamto. Jednak psy mogą mieć swoje preferencje zabawy. Możemy mieć psiaki, które będą zachęcać do gonitwy, jak i możemy mieć drugi biegun czyli psiaki, które będą bawić się w parterze, najlepiej w zapasy. Tutaj też warto sięgnąć do typologii rasy oraz rysu historycznego, jakie zadania były przewidziane dla danego osobnika. Psy wykorzystują zabawę do nauki, jeśli Twój pies miał polować, miał dogonić zwierzynę, a może przesuwać ją z miejsca na miejsce to z chęcią będzie wchodził w zabawy, które rozwijają u niego umiejętności związane ze zwinnością. Jeśli miał przetrwać, a każdy w genach ma wpisane przetrwanie to będzie ćwiczył praktykował przepychanki, czy też zobaczymy kontrolowany ‘kill bite’, im psy dłużej się znają tym też pozwalają sobie na więcej z drugim osobnikiem.