Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Piasek, morze i słońce, czyli idealny odpoczynek dla ciebie i pupila. Kopanie dołów, orzeźwiająca kąpiel i tarzanie się bez ograniczeń czy to marzenia, które mają szanse stać się rzeczywistością – czy wszystkie plaże są przyjazne psom? Co z zakazami i ograniczeniami? Dowiedz się, o czym każdy opiekun powinien pamiętać, wybierając się nad morze z pupilem.

Zakaz wprowadzania psów na plażę – czy jest legalny?

Zacznijmy od najważniejszej informacji, czyli od przyjaznych psom plaż. W internecie znajdziemy dużo informacji czy wskazówek dotyczących wypoczynku z pupilem nad polskim morzem, jednak zakładają one korzystanie z plaż wyznaczonych i każdorazowe zapoznanie się z regulaminem plaży i dostosowywanie się do znalezionych tam zapisów. Czy jednak znak zakaz wstępu jest legalny? Czy powinniśmy się nim przejmować? Jak wyjaśnia Milena Zawistowska specjalistka do spraw zwierząt – Tabliczki przed wejściem na plaże publiczne informujące o zakazie wprowadzania psów NIE mają mocy prawnej. Chyba że teren jest prywatny, w innym wypadku nie widzę żadnego uzasadnienia, by taki zakaz był. Według prawa nie można zakazać wstępu z psem i to samo dotyczy czasowych wyłączeń poruszania się po plaży.

Specjalistka zachęca do zapoznania się z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – II SA/Gd 219/20. Opublikowanie: LEX nr 3082968:

„Wyznaczony przez organ prawotwórczy obowiązek nie wprowadzania zwierząt do obiektów użyteczności publicznej prowadzi, zdaniem sądu, do skutków prawnych nie do przyjęcia w państwie prawnym, gdyż narusza wolność własności i pośrednio wolność poruszania się osób, którym towarzyszą psy i inne zwierzęta domowe w stopniu przekraczającym wymogi zasady proporcjonalności przez zastosowanie zakazu wobec wszystkich obiektów użyteczności publicznej.” […] Ustanowienie tak daleko idącego zakazu jak zakaz wyprowadzania psów do piaskownic, placów gier i zabaw, czy na kąpieliska nie realizuje celu regulacji ustawowej, sprowadzającego się do ustalenia sposobu postępowania ze zwierzętami wykluczającego ich uciążliwość i zagrożenie z ich strony, a bez wątpienia nadmiernie ogranicza swobodę poruszania i przebywania w określonym miejscu właścicieli tych zwierząt domowych […]. 

plaża dla psa

Sprawa nie jest niestety aż tak jasna dla wszystkich – W praktyce może wydarzyć się, że otrzymamy mandat, w takiej sytuacji należy się odwołać, ponieważ według wyroków Sądów Administracyjnych nie są one zgodne z prawem. A i Art. 52 Konstytucji zapewnia wolność poruszania się po terytorium RP – podsumowuje Milena Zawistowska.

Sytuacja wygląda inaczej w wypadku parków narodowych – Art. 15 ust. 1 pkt. 16 Ustawy o ochronie przyrody mówi, że „W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony, psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas oraz psów asystujących (…)”.  Warto więc zapoznać się z regulaminem danego parku narodowego i dostosować spacer do obszarów dozwolonych do zwiedzania z pupilem, ponieważ tutaj już za naruszenie zakazów i/lub niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przyrody grozi odpowiedzialność karna opisana w art. 127 Ustawy o ochronie przyrody – wyjaśnia Milena Zawistowska.

Jak zachować się z psem na plaży?

Jak już jesteśmy przygotowani formalno – prawnie i znajdziemy plażę naszych marzeń – to czy to będzie psia plaża, czy po prostu plaża, na której jesteśmy na spacerze to miejsce, w którym możemy spotkać innych ludzi lub psy. Warto więc zachowywać się jak podczas każdego wyjścia z czworonogiem. Świadomie, odpowiedzialnie i czerpać przyjemność ze wspólnego czasu.

Pamiętaj o:

wodowanie psa

Plaże przyjazne psom

Zebraliśmy dla was listę miejsc przyjaznym psom. Na niektórych plażach regulaminy określają godziny czy też miesiące wstępu, jednak jak już wiemy, są one niezgodne z prawem, dla zachowania pełnego obrazu macie więc te informacje w poniżej.

Lista plaż według województw:

Zachodniopomorskie

Pomorskie

Podziel się Facebook