Psie sporty nie muszą być skomplikowane i wymagać setki godzin spędzonych na placu treningowym. Są takie dyscypliny, które można trenować z psem dla czystej przyjemności. Jednym z takich sportów jest właśnie Rally-O, czyli wyjątkowy psi sport, który łączy elementy psiego posłuszeństwa oraz agility. To sport, który przyniesie Wam masę radości ze wspólnej pracy, pogłębi Waszą relację z psem i podniesie jego pewność siebie!
Co to jest Rally Obedience?
Rally Obedience, w skrócie Rally-O, zostało stworzone przez Charlesa L. Kramera, który jest uznawany również za ojca agility. Jego ideą było, aby obok poważnego sportu jakim jest Obedience, stworzyć coś lżejszego i weselszego. Dlatego też zasady Rally-O łączą w sobie ćwiczenia ze sportowego posłuszeństwa Obedience z elementami Agility.
Ćwiczenia nie musza być wykonywane z wysoką precyzją, a podczas zawodów dopuszczalne jest chwalenie i nagradzanie psa, a także powtarzanie haseł i wołanie psa po imieniu. Dąży się do tego, aby atmosfera była jak najbardziej luźna i przyjazna. Do Polski Rally-O przywędrowało w 2011 za sprawą Olgi Nylec, która do dziś stoi na czele Stowarzyszenia Rally-O w Polsce.
Sport przydatny w życiu codziennym
Jeśli jesteś zwolennikiem sportów opartych na przydatnych umiejętnościach w życiu codziennym, to Rally-O będzie bardzo dobrym wyborem. Regularne treningi dają psu motywację do pracy z człowiekiem, wymagają od niego skupienia ale też dają mnóstwo przyjemności!
Najważniejsze jednak jest to, że ćwiczenia, które pies wykonuje są szalenie przydatne w życiu codziennym. Podczas mijania ludzi czy psów na mieście, podczas czekania na miejscu przez określony czas czy przywołania. Pies w treningu ćwiczy takie umiejętności jak: skręt w lewo i w prawo, obejście opiekuna, slalom między nogami czy leżenie. Podczas treningów Rally-O w naszym Psiedszkolu dbamy o to, aby psiaki i ich opiekunowie czuli się dobrze w tym sporcie i szlifowali swoje umiejętności treningowe.
Na zajęcia możesz przyjść już ze szczeniakiem (musi mieć ukończone 6 miesięcy) jak i z psim seniorem, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań.
Główne zasady Rally-O
Rally-O opiera się na przydatnych w życiu codziennym umiejętnościach takich jak: chodzenie przy nodze, zostawanie, siadanie, leżenie czy przywołanie. Duet, składający się z opiekuna i psa, ma za zadanie pokonać tor złożony ze specjalnych znaków, które wskazują kolejne zadania do wykonania, np. przejście przy nodze slalomu lub wykonanie przez psa siadu i obejście go przez opiekuna. Przewodnik przechodzi tor z psem przy lewej nodze i wykonuje z nim kolejne ćwiczenia.
Liczba i rodzaj zadań zależy od kategorii i klasy w jakiej się startuje, natomiast o wyborze znaków na danych zawodach, a także o ich kolejności decyduje sędzia. Na przejście toru ma się określony limit czasu w zależności od kategorii w jakiej startujemy (poza kategorią senior).
Przewodnik może wydawać psu hasła słowne jak i optyczne, może je powtarzać, może wołać psa po imieniu i chwalić. Nie można wobec psa stosować siły ani zastraszających komend. Zabronione jest używanie kolczatek, łańcuszków zaciskowych, obroży elektrycznych, kantarów i kagańców. Przed wejściem na ring otrzymujemy pewną pulę punktów i od niej odejmowane są ewentualne punkty karne (1-10) np. za upuszczenie smyczy, niewykonanie zadania, za poprawki. Na koniec można wykonać również zadanie bonusowe i dostać dodatkowe punkty.
Dla kogo Rally-O?
Sport ten jest super aktywnością dla psa każdej rasy, w niemal każdym wieku. W zawodach mogą startować zarówno szczeniaczki (od 6 miesiąca życia) jak i psi seniorzy – ważne, aby były w dobrej kondycji, nie odczuwały bólu czy dyskomfortu. Psy mogą też być niepełnosprawne – jeśli dana niepełnosprawność utrudnia wykonanie jakiegoś zadania można uprzednio umówić się z organizatorem na alternatywne wykonanie ćwiczenia. W przypadku opiekunów w zawodach mogą brać udział również dzieci, młodzież i osoby niepełnosprawne. Najważniejsze jest to, aby dbać o komfort wszystkich uczestników, dobrze się bawić i wspólnie cieszyć z sukcesów!
Poniżej mamy kategorie w jakich można startować na zawodach Rally-O:
Kategoria Standard: klasa 1, z której awansuje się do klasy 2, klasy 3 i klasy mistrzowskiej,
Kategoria Puppy: przeznaczona dla szczeniaków (od 6 miesiąca życia),
Kategoria Senior: dla psich seniorów,
Kategoria Kids: dzieci do lat 8,
Kategoria Junior: młodzież 8-18 lat, można również awansować do coraz wyższych klas zaczynając w klasie 1 aż po klasę 3.
Dlaczego warto uprawiać Rally Obedience z psem?
Ćwiczyć Rally-O możemy jako pewien rodzaj startu w świecie psich sportów, ale również jeśli nie mamy aspiracji do startów w zawodach. To jest wspaniała aktywność, super pomysł na wspólne spędzanie czasu i doskonalenie umiejętności. Dzięki regularnym treningom możemy skupić się na pracy nad motywacją psa do ćwiczeń i systematycznie podnosić trudność zadań. Ćwiczenia nie są skomplikowane, a dzięki szlifowaniu umiejętności i wyznaczaniu kolejnych celów więź pomiędzy opiekunem a psem pogłębia się. Istotne w tym wszystkim jest to, aby czerpać ze wspólnych ćwiczeń przyjemność!
Dodatkowym atutem jest to, że wszystkie zadania z Rally-O reprezentują umiejętności przydatne w życiu codziennym. Przykładowo, jest to umiejętność chodzenia przy nodze slalomem – przydatne w mijaniu różnych trudnych punktów podczas spaceru np. innych ludzi. Innym przykładem może być umiejętność pozostania w leżeniu lub siedzeniu, gdy my kręcimy się koło psa – czasami może nam się przydać poproszenie psa o leżenie lub siad, gdy na przykład idziemy zebrać psią kupę. Przykładów jest więcej, a o benefitach ćwiczeń Rally-O warto przekonać się na własnej skórze (i futrze!). 🙂