Pies w nauce Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się sporty kynologiczne. Co prawda niektóre dyscypliny są w Polsce już od wielu lat, jednak trenowanie z psem nigdy nie było tak modne jak obecnie. I przybyło też nowych dyscyplin – jeszcze parę lat temu zawody nosework czy frisbee dopiero raczkowały, a dzisiaj miejsca na listach startowych zapełniają się z prędkością światła zaraz po pojawieniu się formularza do zgłoszeń.

Psie sporty mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników – sporo osób uważa je za wymysł człowieka i zaspakajanie jedynie jego potrzeb. Ja jednak uważam, że dopóki trening z psem sprawia przyjemność zarówno przewodnikowi jak i psu, jest mądrze prowadzony, pies przygotowany psychicznie i kondycyjnie do startów, to nie ma w tym nic złego. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że rozwija psa i pomaga przełamywać wiele barier. Z własnego doświadczenia startów w zawodach nosework mogę powiedzieć, że relacja z moim psem ewoluowała, dowiedziałyśmy się o sobie więcej i jeszcze lepiej rozumiemy z każdym kolejnym treningiem. Grunt to zdrowy rozsądek i umiejętność znalezienia dyscypliny, która będzie odpowiednia dla naszego psio-ludzkiego zespołu. A sporty kynologiczne, jak już wcześniej wspomniałam, obecnie dają bardzo dużo możliwości.

Najpopularniejsze psie sporty

Bardzo trudno będzie opisać w tym artykule wszystkie możliwe psie sporty, które możemy trenować. Skupię się więc na tych najbardziej popularnych. A należą do nich: agility, dogfrisbee, obedience, Rally-O, nosework, mantrailing, flyball, pasienie. Postaram się w kilku słowach opisać każdą z tych dyscyplin.

Powyższe sporty kynologiczne, tak jak wspomniałam, to nie wszystkie możliwości, ale są zdecydowanie na ten moment najbardziej popularne. Poza nimi można wyróżnić jeszcze dogtrekking, bikejoring, weigh pulling, coursing, canicross czy psie zaprzęgi.

Jaki sport wybrać dla swojego psa i siebie?

Takie pytanie często zadają sobie opiekunowie, którzy chcieliby rozpocząć dodatkową aktywność ze swoim psem. Jest oczywiście też grupa osób, które biorąc psa szukają już konkretnej rasy, która dobrze odnajdzie się w sporcie, który chcieliby trenować. Jeśli natomiast mamy już psa, często dobrym wyborem będzie sport, który jest najbliższy historii użytkowości danej rasy. Przykładowo, retrievery bardzo dobrze odnajdują się w dummy, a border collie w pasieniu. A więc znaczenie mają predyspozycje psa. Musimy też wziąć oczywiście pod uwagę możliwości fizyczne naszego czworonoga – np. potężny rottweiler niekoniecznie wykaże się zwinnością i prędkością w łapaniu frisbee. Oczywiście będziemy mieli też wyjątki. Trudniejszą sprawą będą psy nierasowe, mixy różnych typów psów. Jednak to obserwacja i znajomość naszego psa i tego co mu sprawia największą radość – bieganie za aportem czy np. ćwiczenia z posłuszeństwa powinny mieć tu główne znaczenie. Psie sporty mają być przede wszystkim wspólną zabawą, a więc najważniejsze żeby duet psa z opiekunem czuł się w nich dobrze.

Kolejną sprawą jest to czy mamy aspiracje do startów w zawodach na szeroką skalę. Musimy bowiem mieć na uwadze, że pomimo najlepszych chęci i radości jaką np. owczarkowi niemieckiemu sprawi bieganie toru agility, to będzie mu bardzo trudno wygrać z dużo drobniejszymi i zwinniejszymi border collie czy kelpie. Natomiast jeśli wygrywanie zawodów nie jest naszym celem, to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie aby popróbować różnych sportów i znaleźć ten, w którym zarówno przewodnik jak i pies najlepiej się odnajdują. Często są to dwa różne sporty – np. frisbee i nosework lub mantrailing.

Przygotowanie psa do rozpoczęcia treningów

Znaczna większość psich sportów wymaga od psa dobrej kondycji fizycznej. Niezwykle istotne jest, aby zadbać o zdrowie naszego psa i odpowiednie przygotowanie do treningów. W szczególności w przypadku sportów takich jak np. agility, frisbee czy flyball, które wymagają od psa ogromnej sprawności i są dużym wysiłkiem fizycznym. Dlatego warto psa przebadać! W szczególności pod kątem ortopedycznym, aby wykluczyć różnego rodzaju problemy z układem ruchu, które potencjalnie mogłyby być przeciwskazaniem do uprawiania danego sportu. Dodatkowo, przy sportach wysiłkowych warto sprawdzić wydolność psiego serca.

Drugą sprawą będzie znalezienie dobrego trenera danej dyscypliny. Treningi pod okiem doświadczonej osoby pozwolą uniknąć błędów oraz z pewnością pomogą rozwiązać różnego rodzaju problemy. Dobry trener pokaże nam również w jaki sposób dobrze psa przygotować do treningu, np. jak prwidłowo przeprowadzić rozgrzewkę i jak dobrze zakończyć trening.

Mam nadzieję, że ten tekst być może zainspiruje kogoś do spróbowania swoich sił w jakiejś psiej dyscyplinie. Sporty kynologiczne potrafią dać wiele radości i w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na relację opiekuna z psem. Nie pozostaje mi więc nic innego jak życzyć Wam powodzenia i owocnych treningów! ?

Podziel się Facebook