Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

No dobrze, porozmawialiśmy o tym, dlaczego generalnie szelki dla psa są lepszym wyborem niż obroża – ale czy w przypadku ciągnącego psa mamy jakiś wybór wśród szelek, które mogłyby się lepiej sprawdzić? Tak!

W przypadku psa, który mocno ciągnie, najlepszym wyborem będą szelki dla psa typu guard. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają odpowiednie rozłożenie ciężaru, które chroni stawy Twojego pupila. Nie krępują ruchów, nie ocierają skóry, a dobrze dopasowane dzięki regulowanym paskom, będa wygodnie leżeć na psim ciele. Co więcej, niektóre firmy pozwalają na rozbudowanie szelek o dodatkową rączkę (pomocna w przypadku odciągnięcia psa czy wzięcia go na ręce), a także zapięcie easy-walk (zapięcie karabińczyka z przodu), zwiększające komfort noszenia dla psów ciągnących.

System easy-walk poleca się szczególnie dla psów, które dopiero przyzwyczajają się do szelek lub mocno ciągną. Nawet w przypadku silnego szarpnięcia, system ten sprawia, że pies obróci się w naszą stronę, dzięki czemu natychmiast przestaje ciągnąć.

Połączenie ergonomii szelek guard oraz zapięcia easy-walk sprawia, że nawet najbardziej zagorzały „ciągnik” będzie w tych szelkach bezpieczny, a nauka chodzenia na smyczy stanie się znacznie łatwiejsza.

Wcześniej było krótko i hasłowo: ergonomia. Ale dlaczego tak naprawdę szelki typu guard są tak dobrym wyborem? Składają się z pętli otaczającej szyję psa oraz drugiej, która otacza klatkę piersiową za łapkami. Są połączone dwoma paskami, mostkowym i grzbietowym.

Zwykle posiadają szeroką regulację, która pozwala dostosować ich wielkość indywidualnie, dzięki czemu każdy pies czuje się w nich dobrze i komfortowo. Czasem dodaje się do nich wspomniane już zapięcie z przodu (easy-walk), które pomaga ograniczyć ciągnięcie na smyczy.

Są zdrowe dla układu ruchu psa (zarówno dorosłego, jak i szczeniaka). Ich konstrukcja dobrze rozkłada ciężar psa, a poza tym szelki guard nie blokują ruchów psa, pozwalając na jak najbardziej naturalne poruszanie kończynami (zwłaszcza obręczy barkowej). Do tego nie plączą się, nie podduszają, a nawet najwięksi psi akrobaci mają problem się z nich wydostać.

Umieszczenie pętli, która otacza klatkę piersiową psa, jest niezwykle istotne, ponieważ to dzięki niemu psie paszki nie doznają otarć, a ich ułożenie nie krępuje ruchów. Podobnie paski łączące obie pętle umieszczono w nich w taki sposób, by nie ograniczały ruchów żadnego stawu ani nie znajdowały się na skórze w miejscach, które najbardziej „pracują”, czym mogłyby narażać na otarcia psiej skóry.

Są polecane do sportów wymagających ciągnięcia – dzięki swojej ergonomii i bezpieczeństwu szelki typu guard dla psa sprawdzą się świetnie zarówno w przypadku codziennych spacerów, jak i podczas sportów. Jeśli masz ciągnącego psa, ale nie chcesz, by bardzo ciągnął na spacerach, rozważ model szelek guard z zapięciem easy walk (karabińczyk na piersi).

W skrócie:

Najlepiej z pomocą behawiorysty lub weterynarza. Jeśli nie do końca wiesz, jaki wybrać rozmiar lub jak dokładnie powinny przebiegać paski od szelek – zgłoś się do specjalisty. To jednorazowy wydatek, ale niesamowicie ważny dla komfortu i bezpieczeństwa pupila. Również polscy producenci szelek dla psów służą radą! Pamiętajmy, że małe, rodzime firmy nierzadko prowadzone są przez pasjonatów, którzy z niejednym psem wyszli już na spacer i mają ogromne doświadczenie w tym, by polecić odpowiedni model dla odpowiedniej rasy.

A skoro przy rasach już jesteśmy: psy różnią się od siebie znacznie, zarówno w kwestii rozmiaru, jak i budowy ciała. Inne szelki będa polecane dla owczarka niemieckiego, a inne dla buldoga francuskiego.

W przypadku szelek dla szczeniaków warto postawić na regulowane szelki guard, które będą „rosły razem z psem”. Dzięki sporej możliwości regulacji możesz poluzować je odpowiednio do tego, jak pies nabiera masy i rośnie w kłębie.

Sprawdź, jak pies reaguje na zakładanie szelek przez głowę: niektóre rasy, zwłaszcza te mniejsze, są problematyczne, jeśli chodzi o zakładanie szelek przez głowę. Jeśli zależy Ci na konkretnym modelu, dopytaj producenta, czy mają szelki guard z klamrą na szyi – dzięki temu wybierzesz najlepsze szelki bez konieczności zakładania ich przez głowę.

Dla psów, z którymi uprawiasz sporty, wybierz bardziej zabudowane szelki, natomiast do codziennych spacerów wystarczą klasyczne szelki o konstrukcji składającej się z pasków. Z kolei jeśli pies ciągnie, ale tego nie chcesz (nie uprawiacie sportów, a na spacerach chcesz wyrabiać dobre nawyki) dodaj zapięcie easy-walk.

Masz psa-seniora? Wybierz szelki guard z miękkiego materiału. Poprawią one komfort noszenia dla psa, który nie jest już tak silny, a jego skóra i stawy nie są już w tak świetnej kondycji jak za czasów młodości.

A przede wszystkim: słuchaj tego, co „mówi” i jak reaguje Twój pies. Jeśli widzisz u niego dyskomfort, pies kuleje, przewraca się lub skamle: zrezygnuj z noszenia danego modelu szelek, sprawdź go dokładnie i skontaktuj się z weterynarzem lub producentem.

Szelki to świetny wybór niemal dla każdego psa, zwłaszcza szelki guard są zwyczajnie i bezpieczne. Sprawdzą się w przypadku psów-sportowców i spacerowiczów, w przypadku psów przyzwyczajonych do chodzenia przy nodze, jak i „ciągników”. Dobierz tylko odpowiedni rozmiar, umiejscowienie klamr i zapięć… i ruszaj na spacer!

Podziel się Facebook