Kliker jest plastikowym pudełeczkiem z blaszką w środku. To niewielkie urządzenie wydaje dźwięk, który z czasem zacznie oznaczać dla psa zbliżającą się nagrodę. Używamy tego narzędzia do zaznaczenia momentu zachowania psa. Dźwięk klikera oznacza dla psa dobrze wykonane zadanie i zaraz po tym dajemy psu smakołyk. Pies zacznie reagować z czasem na nasze kliknięcie. Nazwa ‘kliker’ pochodzi właśnie od tego, że po naciśnięciu, przedmiot wydaje dźwięk kliknięcia.
Do czego służy kliker?
Skuteczne szkolenie psa opiera się na wielu aspektach: odpowiedniej motywacji, atrakcyjnej nagrodzie czy intensywności treningu. Jednak, żeby nauczyć pożądanego zachowania psa potrzebujemy wskazać mu konkretny moment, w którym robi coś dobrze. Dla nas – jako trenerów i opiekunów jest to ułamek sekundy, który w zachowaniu psa chcemy nagrodzić. Właśnie do tego w treningu psa pomaga kliker.
W nauce psa nowych komend trening dzięki klikerowi może być dużo przyjemniejszy zarówno dla psa jak i opiekuna. Szalenie ważne jest wskazanie psu tego momentu, kiedy robi coś dobrze. Dlatego zaraz po tym jak pies wykona komendę i użyjesz klikera, od razu go nagródź! Miej przy sobie saszetkę treningową, z której szybko wyciągniesz smakołyki. Trening dzięki takim narzędziom sprawi również Tobie mniej frustracji.
Jakie zalety ma kliker?
Szkolenie klikerowe ma wiele zalet. Poniżej wskazałam kilka najważniejszych z mojej perspektywy:
- jest bardzo precyzyjny – z łatwością dzięki temu, że kliker wydaje charakterystyczny dźwięk, damy psu znać, że zbliża się nagroda
- trening dzięki klikerowi jest bardziej efektywny – głównie dlatego, że odgłos klikera jest zawsze taki sam. Kiedy chcemy w inny sposób zaznaczyć wybrany przez nas moment, np. używając określonego słowa, możemy się pomylić, mieć inny ton głosu, który sprawi, że psiak nie zrozumie, o co nam chodzi.
- z użyciem klikera pies łatwiej nauczy się nowych komend na odległość
- jest mały, poręczny i kosztuje kilka złotych
Szkolenie psa – czy kliker jest niezbędny?
Kliker nie jest narzędziem niezbędnym w treningu, ale zdecydowanie ułatwia pracę z psem. Szczególnie dla osób, które mają swojego pierwszego psiaka i dopiero odkrywają tajniki treningowego świata! Mając szczeniaka, chcemy nauczyć psa podstawowych haseł. Dzięki klikerowi możemy w łatwy sposób zaznaczyć moment, w którym pies zachował się w sposób przez nas pożądany/kiedy psa chcemy nagrodzić. Chcemy przecież, aby pies zrozumiał kiedy robi coś dobrze.
Zaletą klikera bez wątpienia jest to, że jest on bardzo precyzyjny. Możemy dokładnie zaznaczyć moment, w którym pies wykona komendę. W ten sposób nauczymy psa szybciej zachowań, na których nam zależy. Użycie klikera jest bardzo popularne i można spotkać się z wieloma filmami w sieci, gdzie trenerzy i behawioryści pokazują jak wykorzystać go w szkoleniu pozytywnym psów.
Jak działa kliker?
Z pewnością pamiętasz jak w szkole, opowiadano nam o eksperymencie Pawłowa. Zaobserwował on, że podanie psom jedzenia wywołuje wydzielanie śliny. Taką reakcję nazwano odruchem bezwarunkowym. Kliker działa bardzo podobnie – pies nauczy się z czasem, że odgłos klikera oznacza nagrodę. Taką metodę nauki zachowań nazywamy warunkowaniem klasycznym (zwanym również pawłowskim). Różnego rodzaju szkolenia psa dzięki sygnałom akustycznym są oparte właśnie na licznych badaniach Pawłowa.
Zacznijmy jednak od początku, czyli od tego czym jest sygnał narody.
Sygnał nagrody (dźwięk, słowo, gest) informujący psa, że zachował się tak jak chcieliśmy i zaraz będzie nagrodzony (jedzeniem, zabawą, socjalnie, środowiskiem).
Najpopularniejszą metodą zaznaczania tego momentu jest właśnie użycie klikera. Pamiętaj jednak, że odgłos klikera nic nie znaczy dla psa, który nie miał z nim wcześniejszego kontaktu. Musimy go nauczyć, do czego służy kliker!
Zanim jednak ochoczo zaczniemy klikać na lewo i prawo należy nauczyć psa co ten dźwięk dla niego oznacza, żeby pies zrozumiał nasze intencje. Warto to zrobić, by pies uwarunkował sobie, kliknięcie oznacza nagrodę. Szkolenie za pomocą klikera jest niczym innym jak wzmacnianiem pozytywnych zachowań psa. A jak to mówi definicja wzmocnienia: wzmocnienie ma sprawić, żeby zachowanie w przyszłości występowało z większą częstością, z większym prawdopodobieństwem.
Kiedy pies wykona poprawnie komendę i chcesz nagrodzić go – kliknij i podaj mu smakołyk. Zrobione? Brawo! Właśnie rozpocząłeś trening oparty na pozytywnym wzmocnieniu. Wcale nie takie trudne prawda?
Niestety kliker często jest wykorzystywany w nieodpowiedni sposób.Po pierwsze powinniśmy zapoznać psa z przedmiotem – niektóre, bardziej wrażliwe psy mogą bać się wydobywanego z klikera dźwięku. Kilker klikerowi nierówny i jedne są głośniejsze, a inne cichsze. Warto popróbować sobie w sklepie przed zakupem, jaki dźwięk wydaje z siebie kliker, który mamy na oku.
Zapoznanie psa z klikerem nie jest niczym trudnym. Pokażę ci proste kroki szkolenia psa przy jego użyciu. Wystarczy, że usiądziesz ze swoim psem, klikniesz i zaraz po kliknięciu wydasz psu nagrodę. Możesz to zrobić kilkukrotnie, po czym zwolnić psa.
Błędem, który często popełniają początkujący trenerzy, jest zbyt częste klikanie bez wyraźnej dla psa nagrody. Trzeba przyznać, że klikanie samo w sobie jest przyjemne, ale zawsze po nim powinna pojawić się nagroda (w końcu to sygnał nagrody!). Brak owej nagrody może powodować u psa frustrację, obniżenie samopoczucia, spadek motywacji, a tym samym niechęć do treningu.
Jak szkolić psa używając klikera?
Na początek warto pamiętać, że podejmując się treningów z psem musimy mieć cierpliwość, być zaangażowani i nie przeciążać możliwości naszego psa. Metody szkolenia psów i nauki zachowań są różne, ale musimy wiedzieć, że żaden odgłos klikera.
Najważniejsza zasada szkolenia psa brzmi: kliknij raz i od razu zacznij nagradzać psa. Dźwięk kliknięcia oznacza dla naszego czworonoga zbliżającą się nagrodę, kiedy więc zaprezentuje pożądane zachowanie, oczekuje smakołyka. Wiele osób klika np. kilka razy pod rząd, albo po kliknięciu nie daje wyczekiwanej przez psa nagrody. To często prowadzi do frustracji u naszych czworonogów i może spaść ich motywacja do wspólnego treningu.
Na dźwięk kliknięcia psiak najczęściej zwraca od razu uwagę na nas, oczekując nagrody. Wtedy podaj psu smakołyk. Na tym między innymi polega pozytywne szkolenie psów.
Alternatywne sygnały nagrody
Jako fani i pasjonaci psów z pewnością po jakimś czasie będziemy chcieli spróbować innej formy sygnału nagrody. Kliker to zaledwie jedno z urządzeń wykorzystywanych do psiego (i nie tylko) treningu. Jednak nieumiejętne korzystanie z niego może przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlatego kolejną formą sygnału nagrody może być krótkie hasło np. ‘yes’ albo ‘tak’.
Przydaje się ono w sytuacjach, kiedy nie mamy ze sobą klikera (a ja nagminne wszystkie swoje klikery gubię…), lub kiedy ćwiczymy z psem coś, co wymaga użycia obu rąk i po prostu na kliker już nie mamy miejsca. Wtedy jasny, sygnał dźwiękowy w postaci hasła pt. ‘yes’ albo ‘tak’ jest super potwierdzeniem prawidłowo zaprezentowanego zachowania przez psa.
Jak i czym nagradzać psa?
Samo nagradzanie w treningu jest bardzo ważnym aspektem. Trzeba wybrać odpowiedni rodzaj nagrody, który będzie wartościowy dla psa, a nie dla nas. Często już tutaj mamy problem jako opiekunowie psów. Staramy się proponować jako nagrodę te rzeczy, które są modne, albo które nam się podobają – niekoniecznie są one wtedy atrakcyjne dla psa, przez co sam trening może okazać się nieatrakcyjny. Najczęściej wybieramy nagradzanie psa smakołykiem.
Wybieraj takie formy nagrody, które Twój pies naprawdę lubi! Wiesz, że uwielbia piłeczki albo szarpak – niech one staną się nagrodą. Twój pies kocha jedzenie? Wybierz do nagradzania smakołyki, jakich nie dostaje w żadnej innej sytuacji.
Niektóre psy bardzo cenią sobie werbalne nagradzanie, a jedzeniem po prostu gardzą. Warto wtedy nagradzać zachowanie psa w inny sposób – słownie czy dotykiem.
To, co jest szczególne ważne z mojej perspektywy jako trenera, to fakt, żeby repertuar nagród w psim treningu rozszerzać. Sporo psów ma ten problem, że pracują tylko za jedzenie. Żadna forma zabawy, zabawki czy nagrody socjalnej nie jest dla nich w tej sytuacji atrakcyjna. Oczywiście jedzenie jest fajnym motywatorem dla psów – ale ja lubię mieć skrzynkę pełną różnych narzędzi. Poniżej przygotowałam dla Ciebie krótki opis czterech form nagrody, które stosuję – mam nadzieje, że będą dla Ciebie przydatne.
ZABAWKA
Nagradzanie psa zabawką, to świetna alternatywa dla jedzonka. Ulubiona piłka, szarpak czy freesbie będą świetną nagrodą dla psa za oczekiwane przez nas zachowanie. Jednak wiele psów ma z tym problem! Szczególnie tych, które od małego były uczone pracy wyłącznie na jedzenie. Dlatego nowe formy nagrody warto wprowadzać rozważnie, żeby szkolenie psa przynosiło pożądane efekty.
KONTAKT SOCJALNY
Nie wszystkie psy to lubią i akceptują, ale może akurat Twój pies jest właśnie z tych, dla których opiekun jest najważniejszy. Jeśli możesz poszczycić się takim psem, bez trudu odwołujesz go od rozrzuconego na dworze jedzenia, węszenia czy kontaktu z innymi osobami, to kontakt socjalny może być świetną nagrodą.
Przede wszystkim warto się zastanowić jaki rodzaj kontaktu socjalnego lubi pies: czy jest to głaskanie go (jeśli tak to w jakich miejscach), wspólne przeciąganie szarpakiem, a może po prostu pochwała słowna i dotyk? Postaraj się poobserwować swojego psa i jako nagrodę po zaprezentowanym dobrze zachowaniu zaproponuj mu po prostu chwilę z Tobą!
ŚRODOWISKO
Środowisko jest bardzo fajną formą nagrody dla psów, które uwielbiają węszyć, spacerować i eksplorować. Podczas konsultacji indywidualnych zdarza się, że klienci mówią mi ‘mój pies nie chce żadnej innej nagrody – tylko jedzenie’. I faktycznie można się z tym pogodzić i dawać psiakowi tylko jedzenie w nagrodę, a można poobserwować trochę psa i znaleźć coś, co jest dla psa jeszcze atrakcyjniejsze.
Źródło: https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/pies-pawlowa-na-czym-polegal-eksperyment-badania-nad-odruchem-warunkowym-i-inne-doswiadczenia
https://nauka.rocks/psy-pawlowa/