Odcinek 15. Psie sygnały – czy to radość? cz.1
Często zastanawiamy się: co pies chce nam powiedzieć? Pytanie jednak brzmi: czy my rozumiemy sygnały, które nam przekazują? Czy wiesz, że merdanie ogonem nie zawsze oznacza radości a lizanie to prośba o dystans – dowiedz się więcej słuchając najnowszego odcinka podcastu dostępnego na Spotify!
Zbyt intensywne pobudzenie naszego pupila lub moment gdy mamy wrażenie, że nasz pies “jest wszędzie’, może być oznaką stresu. Pies wybiera zachowania intensywne, wyładowuje się emocjonalnie, ponieważ szuka uczucia ulgi, a niekoniecznie dlatego, że okazuje radość. Sporo sygnałów wysyłanych nam przez psy dostało łatkę „zachowania, które oznacza to czy tamto” jest to złudne poczucie. Zachowania naszych pupili tak jak i nasze mogą mieć wiele znaczeń. Żeby lepiej je zrozumieć, warto poznać cały wachlarz psich komunikatów i obserwować swojego pupila.
Najczęstsze psie sygnały i ich znaczenia
Merdanie – często rozumiane przez opiekunów jako sygnał radości. Machanie ogonem nie jest jednak przypisane do jednej, konkretnej emocji, jest tylko i wyłącznie sygnałem, że pies jest pobudzony. Zaniepokojenie, strach lub stres zauważysz obserwując ciało swojego pupila – czy ogon jest podniesiony, czy opuszczony, jak ułożona jest głowa, w jaki sposób się porusza. Oczywiście merdanie może pojawiać się w momentach przeżywania radości np. gdy wracamy do domu i pies nas wita, widać od razu, że jest rozluźniony, utrzymuje z nami długo kontakt i macha swobodnie ogonem. Mimika pyska jest miękka, bez ściągniętej skóry czy napiętych mięśni.
Lizanie – psy podchodzą do obcych osób, by je polizać czy to na pewno oznaka sympatii? Pies może lizać obcą osobę, aby ją zdystansować, odsunąć od siebie. Istotny jest kontekst sytuacji – pies, z którym leżymy razem przytuleni na kanapie, może zacząć nas lizać po rękach czy nogach w ramach okazania uczuć lub jako sposób na relaks. Widzimy jednak, że jest to przyjemny i miły dla obojga stron moment.
Skakanie – skacze bo się cieszy? Skok może mieć wiele znaczeń: na powitanie zauważalnie miły a w razie potrzeby wprowadzenia dystansu, będzie nieprzyjazny. Jak zawsze kontekst i obserwacja zachowania naszego psa to wskazówki, które pomogą nam określić intencje czworonoga. Skok, który pies zaprezentuje gdy wracamy do domu, będzie miły, ciało naszego pupila będzie rozluźnione a sama czynność przedłużana. Skakaniem pies może też sygnalizować potrzebę zatrzymania obiektu lub osoby albo chęć zaznaczenia, że dany przedmiot jest jego – „spadaj to mój patyk”!
Posłuchaj przykładów najczęstszych psich sygnałów i poznaj konteksty oraz znaczenia zachowań słuchając całego piętnastego odcinka „Szczeka, merda, mówi”. Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej!