Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Miłość, prośba o dystans a może zbieranie informacji? Co oznacza psie lizanie i jakie ma ukryte znaczenia?

Przyznam, że jako psi behawiorysta bardzo często słysząc pytanie – „co oznacza dane zachowanie?” – odpowiadam: „to zależy…” Dlaczego? Bo każde zachowanie powinno być interpretowane w odniesieniu do indywidualnego przypadku, obserwując psa i sytuacje, w której występuje. Ważnym aspektem będzie również historia psa, środowisko w jakim żyje i kompetencje jakie do tej pory nabył. Jak widzisz elementów składki, którą finalnie nazywamy “zachowaniem” jest bardzo dużo. Wiele z wysyłanych psich sygnałów, zostało zinterpretowane jako zachowanie jednego znaczenia.

Psie zachowania, które mogą oznaczać prośbę o zwiększenie dystansu:

Lizanie

Delikatne lub intensywne, może występować jako próba działania mającego na celu zdystansowanie lub kontrolowanie ruchów osoby, lub psa.

Jak to rozpoznać?

Ciężko zauważyć granicę pomiędzy próbą zachowania kontroli a dystansowaniem. Cel jest jednak ten sam – ograniczenie poruszania się obiektu lub jego odejście. Przykładem może być pies mocno i intensywnie liżący biegające i krzyczące po domu dziecko, widoczna jest tu próba kontrolowania poruszania się i zmniejszenia niepokoju spowodowanego głośną i chaotyczną sytuacją.

Zauważycie to również podczas wizyt rodziny czy przyjaciół. Pies nie zawsze kontroluje poprzez chodzenie krok w krok za nowo poznanymi osobami, może natomiast intensywnie obwąchiwać lub lizać komunikując  – „Zostań tu, gdzie jesteś” lub „Boję się, więc chcę wiedzieć, co będziesz tutaj robić”. Przebywanie obok danego osobnika daje mu możliwość obserwacji zachowania, a co za tym idzie poczucie sprawczości i większe poczucie bezpieczeństwa.

Nam lizanie, merdanie ogonem czy skakanie kojarzy się jednoznacznie z oznakami psiej przyjaźni. I czasem nimi są! Warto jednak, żebyśmy mieli na uwadze, że nie zawsze. A właściwie to często. Dobrze jest poznać swojego psa, poobserwować go i zwrócić uwagę na kontekst występującego zachowania. Bardzo duże znaczenie będzie tutaj miała mowa ciała psa: czy jest napięty, czy wyluzowany, czy robi przerwy od lizania, czy jest to zachowanie mocno intensywne. Nie zrażaj się, my jako behawioryści też cały czas doskonalimy nasz język komunikacji z psami, a ostatnio napisaliśmy o tym książkę – „W Harmonii z Psem”. Przeczytaj i zobacz (na filmikach), jak wiele znaczeń może mieć psie zachowanie!

Jako dodatek przybliżę Wam jeszcze powód, dla którego psy liżą trawę, murki i inne obiekty.

Tego rodzaju zachowanie jest ściśle związane ze zbieraniem informacji, które zostawił tam w moczu inny pies. Wewnątrz pyska psa, w okolicach podniebienia, usytuowany jest narząd Jacobsona, odpowiedzialny za analizę zapachu moczu, pozostawionego przez innego psa. Liżą najczęściej niekastrowane samce, które sprawdzają, w jakim stanie do reprodukcji jest inna suka. Jednak mój kastrowany Bordo również prezentuje takie zachowanie i nie zabraniam mu tego. Jest to związane z jego komunikacją i byłoby po prostu niefair gdybym mu tego zakazywał.

Podziel się Facebook