Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Brutus, Axel, Fafik – kto nigdy nie słyszał takich imion psów, niech pierwszy rzuci kamieniem! Imiona, szczególnie dawniej, pełniły wiele funkcji (wyrażały życzenia, opisywały cechy fizyczne), przede wszystkim zaś – co zachowało się do dzisiaj – służyły identyfikacji. Podejście do psów ewoluowało od czasów znanego wszystkim Szarika i większą uwagę przykładamy już teraz do nadawania imion psom. Jak najlepiej wybrać imię psa?

Czy wybór imienia dla psa ma znaczenie?

Dla człowieka to jak się nazywa, determinuje jego tożsamość. Imię jest dość sporym fenomenem społecznym, ponieważ wykształciło się we wszystkich kulturach. Wybór ludzkiego imienia początkowo miał charakter przezwiskowy lub odnosił się do cech charakterystycznych danej osoby. U psów ten proces przebiegał trochę inaczej, bo początkowo w ogóle nie nadawano imion psom. Dziś jest to normą, głównie dlatego, że traktujemy psy jak członków rodziny – a członkowie rodziny mają swoje imiona.

Wybierając imię dla psa, możesz sugerować się wieloma aspektami. Możesz nadać psu imię nawiązujące do postaci z bajki, wybrać imię, które jest zabawne, lub po prostu skorzystać z listy ludzkich imion.

Nadawanie psu imion ludzkich obecnie jest zupełnie normalną praktyką. Nie wszyscy podzielają takie podejście do tematu, jednak każdy swojego psa może nazwać tak, jak chce. Mimo mieszkania w Polsce nie ma również przeciwwskazań do nadania psu angielskiego imienia. Oryginalne imiona wcale nie muszą być też skomplikowane. Często sięgamy po imiona słynnych psów jako inspirację.

Najważniejsze jest to, żebyś nadając imię swojemu psu pamiętał, że jest ono na całe życie i w różnych sytuacjach będziesz je wykorzystywał. 

Czy istnieje najlepsze imię dla psa?

Każdy pies jest wyjątkowy i zasługuje na wyjątkowe imię. Myślę, że nie ma najlepszego imienia dla psa, bo gdyby tak było, to każdy pies na świecie nazywałby się tak samo. Wybierz takie imię, które będzie ci się kojarzyło z Twoim psem. Psy o białej szacie często są nazywane: Milka, Bianco, Snow, White albo bardziej zabawnie: Kefir, Chmurka czy Kokosanka. Pomysł nazwania psa imieniem inspirującej nas postaci też jest ciekawym pomysłem. Znamy przecież psy o imieniu ludzkim takim jak: Churchill, Prince czy Elvis.

Możesz nadać psu imię nawiązujące do jego umaszczenia, koloru oczu, jakiejś charakterystycznej cechy wyglądu lub po prostu zrobić to tak, jak czujesz. Często imię przychodzi do nas samo, kiedy zobaczymy naszego wybranego psa. Czasem myślimy dniami i nocami nad tym idealnym imieniem, a później się okazuje, że to finalne wpada nam do głowy kompletnie przypadkiem.

Na co zwrócić uwagę wybierając imię dla psa?

Przy wyborze imienia pamiętaj o tym, by było ono dźwięczne i łatwo wymawiane. Często ponosi nas wyobraźnia i nadajemy pupilom imiona, które są trudne w wymowie. Imiona psów powinny zawierać głoski takie jak „r”, „dż”, „dź”, „ks” itp. Wtedy łatwiej jest nam je wymówić i psiak lepiej na nie reaguje. 

Najlepiej zrobić sobie prosty test: spróbować wypowiedzieć imię, które wybraliśmy tak, jakbyśmy mieli przywołać psa. Wtedy zazwyczaj ton naszego głosu jest inny, wypowiadamy imię głośniej i je przedłużamy np.zamiast powiedzieć “Leon”, wołamy “Leoooooooon” – tak żeby pies na pewno nas usłyszał. Jeśli w takim teście trudno ci będzie to imię wypowiedzieć – lepiej je zmodyfikować lub zmienić psie imię. 

Czy adoptowanemu psu można zmienić imię?

To pytanie pojawia się bardzo często i jest doskonale uzasadnione. Wiele psów adoptowanych ma za sobą trudne doświadczenia. Nie chcemy by w nowym domu zaraz po zawołaniu, pies zaczął się nas bać. Sama mam adoptowaną suczkę w wieku 10 lat, której zmieniłam imię.

Zanim jednak to zrobiłam, to sprawdziłam, jak reaguje na swoje obecne imię. Nasza Nala (wcześniej Misia), nie reagowała w żaden sposób na swoje imię, więc nie było przeszkód do tego, żeby je zmienić. Natomiast jeśli twój pies reaguje na swoje imię, to należy się zastanowić czy jest sens je zmieniać, w jakim jest wieku i jaka była jego historia. Reakcja na imię u psa ma znaczenie.

Pupil może się kulić, “udawać”, że słyszy, ale nie reagować, albo zwracać na nas uwagę niemal, że od razu i ochoczo podbiegać. W tej ostatniej sytuacji nie ma sensu zmieniać psu imienia.

Jeśli kupujesz psa z hodowli, to według Regulaminu Hodowli Psów Rasowych Związku Kynologicznego w Polsce, który wszedł w życie 1 stycznia 2014 r., w paragrafie siódmym, punkt 6. głosi:

Wszystkim szczeniętom urodzonym w jednym miocie nadaje się imiona zaczynające się na tę samą literę. Hodowca nie musi przestrzegać kolejności alfabetycznej przy nadawaniu imion szczeniętom z kolejnych miotów.

Ten wymóg jest niezbędny przy wydaniu rodowodu psa czy zarejestrowaniu go w bazie danych SAFE Animal. Natomiast w domu można wołać swojego psa, jak tylko nam się podoba. Przykładowo: mój biały owczarek szwajcarski w dokumentach ma wpisane “Hermes”, a wołamy na niego “Franek”.

W przypadku schronisk stosowana jest tzw. podwójna identyfikacja. Głównie dlatego, że w takim miejscu przewija się masa zwierząt i w ciągu kilku lat trafiło tam setki psów o imieniu “Coco” czy “Zefir”. Jako drugie imię stosuje się po prostu numer. Pierwsze imię nadaję głównie dla wygody potencjalnych opiekunów – dużo łatwiej jest nam zapamiętać imię psa, przechadzając się po schronisku niż jego numer. Ta praktyka nie jest stosowana wszędzie – nadal są miejsca, gdzie po wejściu do schroniska dostajemy karteczkę, a na której zapisujemy numer boksu z psem, który nas interesuje.

W jednej z ankiet zrealizowanych przez Hannę Mamzer, autorkę “Zwierzęce imiona – upodmiotowienie czy zawłaszczenie?” sprawdzono, że w puli 326 zachowanych pierwotnych imion 73 (22,4%) pochodziły z hodowli, zaś w domu tymczasowym, fundacji lub stowarzyszeniu imię zostało nadane 45 (13,8%) psom i dokładnie takiej samej ilości (45) w schroniskach.

Imiona sławnych psów i psich bohaterów.

Postacie z filmów czy bajek, które zapadły nam w pamięć są fajną okazją do tego, żeby wykorzystać ich imię dla naszego psa. Jeśli tylko mamy dobre skojarzenia z daną bajką czy książkowym bohaterem, to żal byłoby z tego nie skorzystać. Inspiracji tutaj nie brakuje, a nawet może ona przytłoczyć! Wiele postaci ma fantastyczne historie, charaktery i niosą za sobą przesłanie, które bardzo byśmy chcieli przekazać naszemu psu. 

Poniżej znajdziesz listę imiona słynnych psów:

Scoby-Doo, Pluto, Dino, Rico, Morty, Snoopy, Zuma, Sparky, Skye, Rocky, Marshall, Dug, Cooper, Clifford, Chojrak, Charlie, Astro, Balto, Reksio, Pongo i Chika, Goofy, Lassie, Łajka, Szarik, Lampo

Nie możemy też zapomnieć o psie Pawłowa, dzięki któremu znamy dzisiaj takie pojęcia jak wzmocnienie, odruch warunkowy i bezwarunkowy. W prawdzie Pawłow swoje eksperymenty przeprowadzał na wielu psach i nie wiemy, jak one się nazywały. Jednak jako behawiorystka i trenerka nie byłabym sobą, gdybym o nim nie wspomniała.

To jakie imię wybrać?

Wybór odpowiedniego imienia to nie taka prosta sprawa jakby się mogło nam wydawać. Wybierz takie imię dla swojego psa, z którym będziesz czuł się dobrze. Łatwo będzie ci je wymawiać, jest krótkie, dźwięczne, nie jest w żaden sposób wulgarne czy obraźliwe. Pamiętaj też, że imię powinno być ciekawe i oryginalne, ale bez przesady – często zgłaszają się do mnie na konsultacje psy, które mają bardzo wymyślne imiona i czasem nawet opiekunom trudno przechodzą przez gardło. Imię psa będzie z nim przez całe jego życie. Warto zastanowić się kilka razy nad jego wyborem.

Imiona psów warto zdrabniać. Wiele z nas nadaje imię swojemu pupilowi, które jest oficjalne, a podczas treningów czy zabawy wołamy go skrótami np. zamiast nazywać swojego psa Franciszek, wołam Franek. Twój skrót nie musi wcale odnosić się konkretnie do psiego imienia.

Jak nauczyć psa swojego imienia?

Naukę imienia właściciele psów powinni zacząć od przygotowania dużej ilości smakołyków! Psiak powinien być w dobrym nastroju i chętny do interakcji z nami – to już połowa sukcesu. Możemy przeprowadzić taki trening np. przy użyciu klikera.

O tym, czym jest kliker i jak go stosować pisaliśmy w tym artykule.

Stoimy na wprost psa i wołamy go po imieniu – jeśli na nas spojrzy – klikamy – dajemy nagrodę. Proces powtarzamy i urozmaicamy każdego dnia! Z czasem zaczynamy się oddalać od psiaka i wołać go po imieniu z większego dystansu, ale pierwsze kroki powinny być bardzo proste.

Dobrze jest też mieć przy sobie zawsze jakiś smakołyk czy zabawkę do nagradzania psa i kiedy tylko na nas zerka, podbiega do nas, wykazuje chęć kontaktu z nami, po prostu to imię podkładać i nagradzać.

Alfabetyczny spis imion psów

Imiona dla samców na literę A:

Abi, Aczi, Adi, Agat, Agron, Aiko, Ajax, Akeno, Aki, Alex, Alfa, Alf, Alpi, Alvin, Amber, Ami, Amigo, Amis, Amol, Amor, Amper, Ananas, Anfi, Ange, Apach, Apik, Apsik, Arczci, Ardo, Ares, Arez, Argo, Argus, Ari, Armani, Armin, Arnold, Aron, Arrakis, Arson, Artus, Ashe, Aslan, Aston, Atom, Atos, Awof, Axel, Azard, Azazel, Azor

Imiona dla samców na literę B:

Babi, Badi, Bailly, Bajdek, Bajer, Bajtek, Bajzel, Baks, Baksio, Bakuś, Baloo, Balto, Bandi, Bari, Baron, Barry, Bart, Bary, Basco, Baster, Batman, Baxter, Bazyl, Bazyli, Bąbel, Bączuś, Beilis, Bejbi, Bekas, Beksio, Bello, Benek, Benio, Beniu, Benji, Bentlay, Benuś, Bercik, Berni, Beryl, Bessi, Białasek, Bibi, Bibo, Bieluch, Bigi, Bil, Billy, Bilon, Bingo, Biszkopt, Black, Blu, Blue, Blue moon, Blues, Blumiś, Bobek, Bobi, Bobik, Bobo, Boczek, Bodo, Boguś, Boksiu, Bolek, Bolo, Bols, Bolt, Boluś, Bombel, Bombur, Bongo, Bono, Bordi, Borgio, Borut, Borysek, Boss, Boston, Bounty, Bradlej, Brasko, Brego, Brendy, Brooklyn, Brownie, Brunek, Bruni, Bruno, Brutus, Bryś, Bubu, Bubuś, Bucky, Buddy, Budyń, Bueno, Buniek, Bunio, Burbon, Burger

Imiona dla samców na literę C:

Calvin, Cappi, Cappuccino, Carlos, Cekin, Cezar, Chacho, Chaps, Charlie, Charm, Cherry, Chester, Chico, Chiko, Chili, Choco, Chojraś, Chorizo, Chrupek, Chuck, Ciapek, Ciapo, Ciastek, Ciciuś, Cleo, Clifford, Codi, Coffee, Colli, Collinek, Colly, Combo, Corin, Cosinus, Crusoe, Cukier, Cumin, Cygan, Cykor, Cynamon, Cypis, Cyryl, Czaki, Czako, Czapkins, Czarek, Czesio, Czester, Cziro, Czort, CzuCzu

Imiona dla samców na literę D:

Dabo, Daffi, Dafinek, Dakar, Dante, Dantes, Dany, Darwin, Daster, Dasti, Deany, Dekster, Demon, Deneris, Denis, Dero, Dexter, Diabeł, Diablo, Diadem, Diament, Diego, Diesiel, Dingo, Dino, Dios, Dixon, DJ, Django, Docent, Dodo, Dolar, Dorian, Dosiek, Draco, Drago, Dragon, Drako, Drops, Drzeki, Dudinek, Dudu, Dukat, Dunio, Dyzio, Dzerald, Dzidzi, Dżeki, Dżemik, Dżidżun, DżoDżo, Dżoker

Imiona dla samców na literę E:

Ed, Edek, Edgar, Ego, Eguś, Eki, Elias, Eliot, Elmo, Eluniek, Elvis, Emil, Enzo, Erbi, Escobar, Ewer

Imiona dla samców na literę F:

Fado, Fafik, Fago, Fajfer, Falconera, Falkor, Farciarz, Farcik, Fart, Felek, Feli, Felix, Feluś, Femi, Fendi, Fenuś, Ferdek, Fero, Fido, Fifa, Fifi, Figaro, Figiel, Figo, Fiko, Filemon, Filip, Filo, Filuś, Finiek, Fiodor, Fituś, Flapi, Flo, Floki, Florian, Fluffi, Fofulek, Fokus, Fox, Franio, Fred, Freddie, Frędzel, Frodo, Frugo, Fuks, Fuksik

Imiona dla samców na literę G:

Gabdhi, Gabor, Gacek, Gambi, Gamoń, Gandalf, Gangster, Gapcio, Garfie, Garfield, Garik, Garry, Gaston, Gorge, Garfild, Gibon, Gibson, Gines, Gizmo, Gokan, Goldi, Gold, Goliat, Goofy, Gordon, Graffi, Granat, Grand, Grey, Gringo, Groszek, Gruchot, Gryzek, Gucci, Gucio, Gumiś, Gustaw, Grypsy

Imiona dla samców na literę H:

Hator, Hades, Hasz, Haruka, Hakim, Hazan, Henio, Hacker, Hamer, Homer, Hamlet, Hitklif, Harry, Herman, Hero, Hero’s, Heart, Hipis, Hipek, Hobbit, Hiob, Holly, Hops, Hurra, Horche, Hyzio, Hilary, Hilton, Hipek, Herkules, Herki, Hultaj, Humorek, Helios, Hokus, Hugo, Hiro, Haczi, Hiro, Hans, Hades, Humus

Imiona dla samców na literę I:

Ikor, Ipis, Idiom, Ibis, Ibisz, Imbir, Imbirek, Impuls, Ikar, Icarus, Iks, Iksik, Impas, Ibsen, Idefix, Indiri, Intel, Intelligent, Inny, Iglo

Imiona dla samców na literę J:

Jaw, Jazz, Jazgot, Jaspis, Janusz, Jacuś, Jarmuż, Janik, Jimbo, Jalo, Jen, Jenek, Jeremi, Jacky, Jacke, Jumbo, Jumbos, Jaif, Jasper, Jasnyk, Jeep, Jeki, Jaki, Jerry, Jetson, Jet, Jimi, Johny Bravo, John, Jetsson, Judy, Jonasz, Jupik, Jop, Job, Jopek, Jocker, Jok, Jogi, Jaguar, Jaguś, Jogurt

Imiona dla samców na literę K:

Kasper, Kasa, Kazio, Kal, Kraken, Kawosz, Kappo, Karaś, Kazan, Kadet, Kajko, Kajtek, Kajtuś, Kakaszi, Kali, Kalarus, Kaliber, Kastor, Karat, Kargul, Kanar, Kapitan, Kapsel, Kaprysik, Karl, Karmel, Kaktus, Kawai, Kazuro, Kenzo, Kefir, Kefas, Kika, Ken, King, Kong, Kobalt, Koran, Kowal, Kokon, Kokos, Koksik, Koks, Koneser, Klemens, Kleofas, Kleks, Klemens, Karo, Krus, Klips, Kodi, Konieczko, Konan, Kres, Kret, Kropek, Kryl, Kumpel, Kufel, Kuskus, Kubuś, Kuba, Kinder, Książę, Księciunio, Klusek, Klaps, Klik, Klak, Klio, Kornik, Korek, Kosmos, Kosmitek, Kosmatek, Kogucik, Kronos, Kresik, Kovu, Knor, Kamis, Kamus, Kaspar, Kult, Klawy,Kobo, Koji, Kojak, Koniak, Kogel, Kazumi, Kaiko, Kiss, Kumi, Kustosz, Krik, Kwas, Kondzio, Kangur, Kangoor, Kinio, Koda, Kliford, Kostek

Imiona dla samców na literę L:

Lucky, Lucky, Lupus, Luksus, Lenon, Lipek, Lisek, Lir, Len, Laluś, Lunatyk, Lupek, Lumpek, Lessie, Lester, Lanister, Labo, Labek, Label, Lapo, Lapis, Lucek, Lucyfer, Legar, Legato, Largo, Lary, Lenon, Litr, Levis, Lex, Leksus, Limon, Lemon, Lipton, Liroy, Ludwik, Ludwiczek, Luck, Luk, Lui, Lejek, Lulek, Lunatyk, Lego, Lukas, Luki

Imiona dla samców na literę M:

Mamba, Manta, Makao, Mako, Masa, Marta, Majka, Majko, Malwa, Madlen, Marlen, Miśka, Misia, Miss, Miska, Mucha, Muszka, Matylda, Mania, Mańka, Megi, Messi, Meduza, Mery, Marysia, Mickey, Mini, Mouse, Myszka, Mysza, Morda, Morka, Morwa, Molesta, Muza, Mana, Mirla, Manga, Maska

Imiona dla samców na literę N:

Nachos, Nasus, Negro, Nelos, Nelson, Neo, Nero, Nes, Nesquik, Nico, Nicko, Nigenek, Nix, Niko, Nikodem, Nikon, Niuniek, Noran, Norek, Nosek, Nunu

Imiona dla samców na literę O:

Obelix, Obi, Odi, Odys, Odyn, Ogi, Oki, Olaf, Oli, Olivier, Opal, Opel, Oreo, Orest, Ori, Orio, Oro, Orzech, Oskar, Ozi, Ozzy

Imiona dla samców na literę P:

Pablo, Paco, Pako, Paku, Parys, Pączuś, Pedro, Pedros, Pele, Pepe, Pepper, Pepsi, Persil, Perszing, Piegusek, Piko, Piksel, Pikuś, Pimpek, Pimpu, Pimpuś, Piorun, Piracik, Pirat, Pixel, Platon, Poldek, Poli, Pompon, Poro, Porter, Portos, Prążek, Prezes, Protos, Prymus, Przylepa, Przytulas, Psikus, Ptyś, Pufi, Pumba, Purpurek, Pusio, Puszek, Pypeć, Pysiek

Imiona dla samców na literę R:

Rico, Rici, Ricardo, Roki, Rocky, Rambo, Ramzes, Ramstein, Raul, Rafiki, Rezo, Reno, Redo, Red, Real, Rewir, Rudolf, Rysik, Ryś, Ryzyk, Risk, Rydel, Rypel, Rumor, Ryk, Raff, Rafaello, Rafi, Rebus, Reebok, Reset, Rino, Robi, Robin, Rodo, Rower, Rover, Rupik, Rex, Rufus, Rufik, Rywal, Rebel, Retro, Ryjek, Rap, Ryan

Imiona dla samców na literę S:

Sab, Sakuro, Sake, Sonik, Sido, Sajgon, Sam, Salto, Sami, Sambor, Simon, Sick, Scooby, Scrappy, Shaggy, Szejk, Szwejk, Sedan, Senator, Serafin, Simba, Sims, Skaza, Slayer, Smyk, Sony, Sorry, Spec, Spencer, Spin, Supeł, Sit, Szarik, Szary, Szus, Szogun, Sznycel, Szafran, Szafir, Śliniak, Śpioch, Snoopy, Snapi, Snaki, Shrek, Szeregowy, Sweety, Sweet, Słodziak, Snickers, Stuart, Skuter, Skubi, Skobel, Sis, Shift, Shorty

Imiona dla samców na literę T:

Tami, Tabi, Tajson, Taki, Tani, Tampo, Tasman, Tas, Taro, Taurus, Taz, Tazan, Tarzan, Tazo, Tenor, Ted, Teddy, Tibi, Timon, Timi, Tim, Tinto, Tobi, Tołdi, Toffik, Toffee, Torro, Tosiek, Torgal,  Tomi, Tom, Tornado, Torin, Tren, Trip, Trunk, Trezor, Trybik, Trunk, Troll, Tron, Tropik, Topik, Top, Tristan, Trotyl, Trop, Tutu, Tub, Totor, Toto, Toy, Traf, Trafik, Trampek, Tramp, Trapek, Trixie, Tupak, Tupet, Tyron, Tyran, Tyson, Tygrys, Tiger, Tixi

Imiona dla samców na literę U:

Ugryź, Unik, Uzi, Uzo, Uno, Ulik, Uszi, Ułan, Ursus, Ufik, Uflik, Uran, Urban, Ukrop, Ukaz, Unikat, Unit, Urgo, Ursus, Urson, Ufo, Urwis, Uszaty, Uszatek, Uszko, Usz

Imiona dla samców na literę W:

Wandal, Wafelek, Walek, Walenty, Walery, Waluś, Wally, Wampirek, Wanilek, Wasylek, Wasyl, Wars, Warsik, Ważniak, Wegeta, Wege, Wigor, Wektor, Went, Wentylek, Wini, Wero, Werbo, Wertes, Wertels, Wedel, Węgrzyn. Węgiel. Wesly, Whisky, Wilq, Wilk, Winyl, Virus, Vigor, Viktor,  Winogronek, Windosor, Windy, Woody, Woxy, Woz, Word, Worry, Woks, Wolt, Wyż, Wybryk, Wygłup

Imiona dla samców na literę Z:

Zadzior, Zak, Zaki, Zawisza, Zdzisiu, Zefir, Zein, Zenek, Zeus, Zewik, Zigi, Ziomek, Zołi, Zorin, Zulus

Alfabetyczny spis imion suczek

Imiona dla suczek na literę A:

Abbie, Abi, Abra, Agnes, Aira, Ajra, Ajsza, Aksa, Akuma, Alaska, Albinka , Alfa, Alfa, Ama, Ami, Anesthesia, Ange, Appa, Aria, Arra, Arwena, Arya, Ashe, Asia, Atena, Aura, Auriculaire, Aurora, Awa, Axa, Ayra, Aysha, Aza

Imiona dla suczek na literę B:

Babi, Bafia, Bagira, Bajka, Bajra, Bakara, Bakhitka, Balbina, Bambi, Bandi, Basia, Basta, Bayra, Bazia, Belatrix, Bella, Bengie, Berta, Bessi, Bestia, Beti, Betty, Beybe, Beza, Biała, Bianka, Bibi, Bigi, Birma, Black, Blanca, Blanka, Bletka, Blu, Blue, Blue moon, Bodo, Bombelina, Bona, Bonnie, Bordi, Borówka, Borya, Boyka, Brenda, Brendy, Brooklyn, Brownie, Bródka, Bryśka, Bujka, Buka, Bułka, Bunia

Imiona dla suczek na literę C:

Camelia, Capra, Cala, Calina, Calineczka, Canivera, Candy, Calisto, Calipso, Carmelka, Carmel, Carmelita, Caruna, Casi, Casa, Chanel, Chanti, Calka, Charlota, Cesja, Chandra, Cher, Chikita, Cobra, Coca, Cola, Coma, Cora, Celesta, Centra, Chmurka, Citia, Cindi, Cika, Cleo, Cerato, Cosma, Corsa, Czaja, Czika, Czila, Chima, China, Czita, Czesia, Czekoladka, Czekusia, Czeryl, Czereśnia, Czuczu, Chichotka, Chimera

Imiona dla suczek na literę D:

Daba, Dafi, Dafne, Dafka, Dasza, Dala, Dana, Daisy, Daina, Daira, Dakota, Darma, Darla, Didi, Desa, Delicja, Demi, Delta, Denika, Doda, Dżaga, Dżasta, Dina, Dilajla, Dianka, Diala, Dola, Dora, Doris, Dosia, Diuna, Dżaba

Imiona dla suczek na literę E:

Ebi, Echo, Elza, Elena, Elina, Erato, Erina, Eva, Emma, Etna, Eliza, Eunice, Erika, Elina, Estra

Imiona dla suczek na literę F:

Fama, Fala, Fanta, Fifa, Fabien, Fajka, Faja, Fatima, Fedora, Fergie, Fever, Fibi, Fiesta, Fifi, Fela, Flora, Florka, Flika, Foksi, Frajda, Funia, Fuzja, Felin, Felicja, Festa, Fifi, Farmina, Farysa, Figa, Fizia, Fipi, Futra, Fuma, Fasada, Fraza, Fraszka, Ferda, Flośka, Flosia, Fuga, Frama, Fryta, Frytka, Fryga, Fatyga, Fiona, Farna, Fortuna, Fenka, Fenicja, Faza, Frosta

Imiona dla suczek na literę G:

Gafa, Gapa, Gaba, Gala, Galaxi, Gama, Gina, Gazela, Gitarra, Gizma, Gloria, Goja, Goldi, Gola, Goha, Goka, Gryźka, Gryzia, Garcia, Gracja, Gienka, Giwera, Goya, Greta, Gerda, Gulka, Giwa, Gruszka, Glena, Galicja, Galora, Ginger, Gypsy

Imiona dla suczek na literę H:

Hańba, Halka, Hekate, Hasz, Halszka, Hermiona, Hera, Hakuna, Haga, Hajka, Halka, Horda, Hola, Holly,, Humorek, Hiena, Haba, Heloiza, Harfa, Huta, Hawana, Hrabina, Heidi, Harley, Hebe, Hestia, Hanna, Hachiko, Hachi, Happy, Haruka, Harumi

Imiona dla suczek na literę I:

Inka, Isia, Iśka, Ima, Izadora, Irina, Iskierka, Ida, Iskra, Izolda, Ironia, Intuicja, Izaura, Impresja, Irma, Ibiza, Inezz

Imiona dla suczek na literę J:

Jadzia, Jackie, Jagoda, Jamajka, Jasmine, Jessica, Jessie, Jetta, Jira, Joko, Jola, Jolie, Joyka, Józia, Juka, Jula, Julia, Julka, Jumka, Juni

Imiona dla suczek na literę K:

Kaja, Kajsa, Kala, Kama, Kali, Kari, Kasia, Kawa, Kayla, Kazia, Kejla, Kejsi, Kenay, Keri, Kes, Keysi, Kiara, Kiba, Kicia, Kika, Kiker, Kimi, Kimiko, Kinia, Kira, Kiri, Kisztunia, Kita, Kiwi, Kizia, Klara, Kleosia, Kluska, Kobi, Kobra, Kocio, Kodi, Koffi, Kofi, Koka, Kora, Korba, Kornelia, Kosmo, Kostka, Kovu, Kropa, Kropka, Kropla, Krówka, Kruszyna, Krysia, Ksara, Księżniczka, Kuga, Kuka, Kulka, Queen

Imiona dla suczek na literę L:

Lady, Laila, Lajla, Lajma, Lala, Lamia, Lara, Latte, Layla, Lea, Leia, Lejdi, Lejzi, Leksi, Lena, Lenka, Letty, Lexi, Leyla, Lia, Liberate, Ligia, Lila, Lili, Lilly, Lilu, Lisa, Liska, Lizi, Loca, Lola, Lolivette, Lolly, Lonelity, Lora, Lotka, Lotta, Lucia, Lucy, Luisa, Luka, Lula, Lulu, Luna, Liya, Lunia, Lunita, Lusi, Lusia

Imiona dla suczek na literę M:

Madi, Madlen, Mafia, Maggy, Maja, Majla, Malina, Maloszka, Malwka, Mamba, Mani, Mania, Marcelina, Marcysia, Marilyn, Marti, Marusia, Maruszka, Mary, Marysia, Masha, Masza, Maya, Meggi, Megi, Mejsi, Mela, Merida, Merry, Metka, Mia, Miałkusia, Michelle, Migotka, Mii, Mija, Mijka, Mika, Mikunia, Mila, Milka, Miła, Miłka, Mimi, Mini, Minia, Minka, Misa, Misha, Misia, Misia, Misza, Miśka, Mitka, Mokka, Molencja, Moli, Mollie, Molly, Mona, Montana, Morena, Moria, Mrówka, Mrunia, Mrużka, Mua, Mućka, Mufinka, Mufka, Muni, Mura, Mucha, Mycha, Mysza

Imiona dla suczek na literę N:

Naki, Nala, Nami, Nana, Nasta, Nastja, Neira, Nela, Neli, Nelly, Nesca, Nesi, Neya, Nika, Niki, Nikita, Nila, Nina, Nirvana, Nitka, Niunia, Noa, Nora, Noreczka, Noxa, Nuka, Nusia, Nuśka, Nutka, Nuta

Imiona dla suczek na literę O:

Ola, Oksa, Osa, Olinka, Oda, Omega, Ospa, Osama, Osika, Optima

Imiona dla suczek na literę P:

Panama, Pipi, Pam, Pamela, Piątka, Pigi, Plaga, Plaża, Plama, Plamka, Pasza, Puma, Prima, Pestka, Pyza, Pusia, Puśka, Punia, Pola, Popa, Psota, Psotka, Psuja, Pene, Princessa, Pipa, Pirania, Plucha, Pumba

Imiona dla suczek na literę R:

Raza, Rampa, Ruena, Rita, Ryśka, Rena, Robin, Rut, Rutka, Roda, Raksa, Rania

Imiona dla suczek na literę S:

Sana, Serena, Selena, Syrenka, Sima, Sara, Saba, Sakura, Suzi, Simona, Skarpeta, Sałata, Sabina, Serenita, Salsa, Sansa, Sama, Samanta, Szama, Szansa, Szila, Sorka, Sora, Sowa, Sówka, Sisi, Shorty, Shizma, Szila, Szynszyla, Szczurka, Szensi

Imiona dla suczek na literę T:

Tami, Taxa, Tina, Tika, Tosia, Tośka, Tola, Tila, Tiki, Tima, Tania, Tara, Tabaka, Talula, Tequila, Tajga, Tajra, Tamiza, Tigra, Tekla, Tutsi, Tora, Tinka, Tini, Tipi

Imiona dla suczek na literę U:

Udi, Udinka, Udina,  Ulka, Uma, Uzi, Unia, Unitra, Uganda, Ujma, Uja, Uszika, Usza, Usterka

Imiona dla suczek na literę W:

Wania, Wasylka, Waga, Wada, Werba, Weda, Wela, Wilma, Wena, Wendy, Wenus, Wera, Werbena, Wini, Wika, Wiza, Wika, Wineta, Wendeta, Werona, Wyka, Wolkra, Wrotka, Wipera, Weider, Wezyr, Wiki

Imiona dla suczek na literę Z:

Zagadka, Zala, Zara, Zira, Zena, Ziko, Zoey, Zoma, Zora, Zorka, Zyta, Żabcia

źródła:

Podziel się Facebook