Zwierzęta, jak i ludzie mają potrzebę posiadania swojego bezpiecznego kąta, w którym mogą odpoczywać i realizować swoje potrzeby. Niestety wiele osób bagatelizuje miejsce wypoczynku psa i czasami nawet nie wprowadza legowiska do codziennej rutyny w życiu z psem. Przez co zwierzęta same wyszukują takich miejsc, które mogą służyć jako ich legowisko. Najczęściej są to kanapy, nasze łóżka czy wąskie przestrzenie pomiędzy meblami, a nawet miejsce za zasłoną. Z tego powodu może rodzić się wiele problemów komunikacyjnych i brak poczucia bezpieczeństwa. Jak najbardziej możemy współdzielić przestrzenie z naszymi zwierzętami, ale one także potrzebują swojego miejsca, które jest tylko dla nich. Jakie jest 5 powodów, dla których pies powinien mieć miękkie legowisko? Jak wybrać odpowiedni rozmiar legowiska dla psa?
Bezpieczna norka
Poczucie bezpieczeństwa to najważniejsza, nadrzędna potrzeba każdego organizmu. Zagrożony pies nie będzie w stanie wydajnie odpoczywać oraz relaksować się, nie mówiąc już o efektywnej nauce. Właśnie posiadanie własnego miejsca w domu realizuje potrzebę bezpieczeństwa, o ile zachowamy kilka prostych zasad.
Przede wszystkim legowisko powinno być usytuowane w miejscu, gdzie jest trochę ciszej, żeby psu było łatwiej odpoczywać. Czyli najlepiej podstawić psie legowisko w zaciszu swojego mieszkania. Unikajmy wąskich przejść, korytarzy i przedpokoi, zazwyczaj tam jest największy ruch w domu. Posłanie przy telewizorze czy przy głośnikach nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najlepiej obserwować zwierzę, gdzie najchętniej odpoczywa z własnej chęci i tam postawić posłanie dla psa. Niektóre psy bardzo często wybierają “zadaszone” przestrzenie, które imitują psią norkę. W takich przestrzeniach jest ciszej oraz ciemniej, czyli jest łatwiej odciąć się od męczących bodźców.
A co jeśli pies woli spać w łóżku? Trzeba się zastanowić, dlaczego tylko w tej przestrzeni pies czuje się bezpiecznie. Może nowe legowisko nie jest wygodne dla psa i chce spać gdzieś indziej? Pies we własnym legowisku powinien czuć się bezpiecznie, kiedy odpoczywa, śpi czy nawet jak czegoś się przestraszy. Nigdy nie można wyciągać psa na siłę ze swojej bazy czy przeszkadzać, gdy odpoczywa lub gryzie swój ulubiony gryzak. Wszyscy domownicy powinni przestrzegać tych reguł. W szczególności dzieci – powinny być pod kontrolą rodziców. Do większości pogryzień w domu dzieci dochodzi dlatego, że zostały przekroczone granice. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat relacji pies-dziecko, to polecamy naszą książkę “Psy i dzieci. Jak ugryźć temat?”.
Miejsce wyciszenia
Posłanie dla dużych czy małych psów może być naprawdę świetnym miejscem do wyciszania i regulowania emocji zwierzęcia. Oczywiście, jeśli dobrze wypracujesz to, czyli nauczysz psa, że legowisko to nie kara a miejsce, gdzie może poczuć się lepiej. Często fajną opcją jest wprowadzenie klatki kennelowej (jest to również rodzaj legowiska), która pomaga nam przyuczyć psiaka do odpoczywania. Warto na początku nauczyć psa hasła na miejsce i uczyć go tam zostawania na dłużej. Dobrym wzmocnieniem jest wydawanie psu jakichś gryzaków, które zajmą mu dłuższą chwilę. Świetnie sprawdzą się tu również różnego rodzaju kongi, lickimaty czy maty węchowe.
Odsyłanie na miejsce i wyciszanie tam przydaje się, kiedy przychodzą goście lub jest jakieś poruszenie w domu. Często psy specjalnie odcinają się od bodźców zewnętrznych, idąc na swoje miejsce, nigdy nie powinieneś im w tym przeszkadzać.
Psie legowisko pełni formę miejsca, gdzie zwierzak może obniżyć swoje emocje spowodowane jakimś stresującym bodźcem. Psie posłanie jest naprawdę dobrym “narzędziem” poprzez które możemy zapewnić psu lepszy komfort snu. Są to zalety dobrego legowiska, dlatego też kluczowym elementem jest odpowiedni jego wybór i przyzwyczajenie psa do chętnego odpoczywania na nim. Stopniowo warto zainwestować czas w nauczenie dłuższego zostawania lub odsyłania psa na legowisko na hasło, lub gest.
Punkt obserwacji
Zauważyłeś, że często psy lubią obserwować domowe otoczenie ze swojego legowiska? Przez to, że posłanie traktują jako bezpieczną strefę, to czują się pewniej, obserwując z daleka różne sytuacje. Nawet można stwierdzić, że niektóre psy manifestują swoją obecność w swoim legowisku w mieszkaniu. W szczególności jak do domu przychodzą goście po przywitaniu psy często udają się w miejsce, w którym czują się najlepiej i najpewniej. Stamtąd mogą monitorować całe swoje mieszkanie, a jednocześnie być dalej od bodźców, czyli mogą odczuwać ulgę, bo nie muszą mieć bezpośredniego kontaktu z np. nową osobą.
Ważnym aspektem jest umiejscowienie posłania w odpowiednim miejscu w domu. Oczywiście unikaj korytarzy i wąskich przejść. Najlepiej znaleźć miejsce, z którego pies będzie miał mniej więcej pogląd na całe mieszkanie. Nie zapominaj, że psy to drapieżniki, które w swoim łańcuchu łowieckim mają wyróżniony element obserwacji. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to również psią potrzebą. Oczywiście niektóre rasy psów będą miały zwiększoną potrzebę obserwacji (psy stróżujące) i trzeba mieć świadomość tej potrzeby. Gdy pies ma możliwość obserwacji bodźców, które go interesują lub lekko niepokoją, to ma większe poczucie bezpieczeństwa. Ponieważ może stopniowo sprawdzać, poznawać nowy bodziec z bezpiecznej odległości w posłaniu, gdzie czuje się pewniej.
Jeśli widzisz, że legowisko jest za blisko nowego bodźca, a pies chce z niego skorzystać to możesz przenieść psie legowisko w inne miejsce, bardziej oddalone. Niektóre psy mają problemy zdrowotne (np. kulawizny, problemy ze stawami) i dużo lepiej się czują na posłaniu ortopedycznym, gdzie ból jest mniejszy. Łóżko ortopedyczne może być bardzo dużym wsparciem dla stawów psa i będzie chętniej się witał z gościem z takiego miejsca.
Regeneracja
Jak każdy żywy organizm, pies również potrzebuje jakościowego odpoczynku do utrzymania dobrego samopoczucia. Dorosły pies powinien przesypiać i odpoczywać około 18 godzin na dobę. W trakcie odpoczynku pies powinien mieć zapewniony spokój i potrzebę bezpieczeństwa. Gdy psiak odpoczywa na kanapie lub w przedpokoju, gdzie ciągle coś się dzieje, to jego relaks jest ciągle zaburzany i tak naprawdę nie jest zapewniony na optymalnym poziomie. Zwierzę przez to może być bardziej nerwowe, pobudzone i mieć obniżony nastrój, co przekłada się na wzmocnienie problemów behawioralnych (jeśli dany pies posiada) lub obniżoną chęć do pracy, lub treningu.
My również bez odpowiedniej dawki odpoczynku jesteśmy bardziej nerwowi i mamy mniejszą motywację do pracy. Zadaniem opiekuna jest wydzielenie w przestrzeni mieszkalnej miejsca, gdzie pies będzie mógł się relaksować i odpoczywać, aby zaspokoić jego podstawowe potrzeby. Szczególnie legowisko dla starszych psów jest bardzo kluczowym elementem. Psi seniorzy potrzebują więcej spokoju i relaksu. Problemy ortopedyczne psów zwiększają się na starość, dlatego warto wybrać legowisko medyczne, które będzie wspomagało czworonoga. U psów starszych czy z bardzo skąpą okrywą włosową warto zadbać, aby była odpowiednia temperatura posłania, ponieważ wypoczynek nie będzie efektywny. Na rynku jest również dostępne ogrzewane legowisko, które zwiększy komfort spania psa. Niewygodne psie legowisko może być powodem, dla którego odpoczynek nie jest odpowiedni. Również warto sprawdzić, czy legowisko jest miękkie dla psa i czy chętnie z niego korzysta.
Ciasne, ale własne
Każde posłanie ma wpływ na zachowanie psa. Zwierzęta, jak i ludzie potrzebują mieć “własny kąt”. Możliwe, że wynika to z potrzeb gatunkowych i sposobu życia przodków naszych psów. Dzikie psowate mają swoje rewiry, po których się poruszają. Posiadają swoje stałe trasy, obszary do polowań czy miejsca, gdzie odchowują szczenięta (nory).
Psy nie są zwierzętami migrującymi, które nie przywiązują się w ogóle do swojego miejsca zamieszkania. Nasze udomowione psy, szybko się uczą mieszkania, tego, jak wygląda ich okolica. Spora część psów w razie zgubienia na spacerze wraca pod adres swojego zamieszkania, czyli kojarzą dom z poczuciem bezpieczeństwa.
Legowisko, które może nie jest największą strefą w domu, jest ważne z psiego punktu widzenia, bo po prostu jest jego, kojarzy mu się z domem, miejscem relaksu, bezpieczeństwa a czasem przyjemności. Jest po prostu ważny element dla psa i każdy właściciel powinien dać psu możliwość posiadania czegoś swojego. Jeśli pies drapie legowisko, jest to znak moszczenia sobie miejsca do spania. Jeśli twój pies chętnie śpi z odkrytym brzuchem, to znaczy, że naprawdę czuje się zrelaksowany i bezpieczny w swoim posłaniu.
Legowisko w domu, jak je wybrać?
Producenci legowisk dla psów dużych ras i małych zapewniają wiele rodzai i materiałów posłań. Jest sporo akcesoriów dla psów, które zwiększają ich komfort korzystania z wydzielonych przestrzeni (np. legowisko ortopedyczne dla psa).
Jak wybrać to odpowiednie? Na pewno zapewnij potrzebę termicznej regulacji, zbyt cienkie legowisko dla małego psa będzie powodowało, że pies czuje chłód i będzie szukał miejsc, gdzie jest cieplej. Natomiast legowisko dla dużego psa nie powinno być zbyt grube lub z materiału, który nie przepuszcza powietrza, bo będzie czworonogowi za ciepło. Legowisko dla psa z problemami zdrowotnymi powinno być odpowiednio miękkie. Można wybrać legowisko z pianką z pamięcią kształtu, aby lepiej się dopasować np. do zwyrodnień. Oczywiście ważnym aspektem jest odpowiedni rozmiar legowiska. Pies powinien mieć możliwość rozprostowania się w pełni na posłaniu. Dla małych psów polecane są budki, w których czują się pewniej i mają możliwość ukrycia się.
Żeby pies korzystał z legowiska oraz chętnie tam przebywał, trzeba wybrać odpowiedni model. Nie każdy pies będzie chciał korzystać z szeleszczącego koszyka, a inny pies będzie takie ubóstwiał. Najlepiej kierować się preferencjami psa, a nie swoimi chcąc dopasować posłanie do wnętrza mieszkania.
Wielkość, materiał, rodzaj wypełnienia oraz materiał wykończeniowy będzie miał znaczenie dla Twojego psa. Poznaj jego preferencje i dopasuj do niego. Nie zapomnij, że niektóre psy muszą mieć zabudowane posłanie, aby czuć się w nim dobrze. Uwzględniaj, gdzie Twój czworonóg najbardziej lubi odpoczywać i tam stwórz miejsce wypoczynku. Umieść legowisko psa z dala od hałasu i ruchu. Posłań może być więcej niż jedno! To już zależy od Twoich upodobań. Poczucie bezpieczeństwa będzie miało pozytywny wpływ na zachowanie psa i realizację jego podstawowych potrzeb.