Odcinek 17. Psy i dzieci – jak budować relację?
Czy pies i dziecko muszą się przyjaźnić? Jak mądrze trzymać się zasad higieny i jak przygotować przestrzeń by była bezpieczna dla naszych dzieci oraz pupili? Dowiedz się więcej, słuchając najnowszego odcinka podcastu dostępnego na Spotify!
Jako rodzice dwójki synów i opiekunowie psa Borda, mamy duże pole, by obserwować psio-dziecięce relacje. W tym odcinku chcielibyśmy wam przybliżyć nasze spojrzenie i doświadczenie w tym temacie. Zebraliśmy też pytania od was na instagramie i na część z nich odpowiadamy.
Zasady higieny
Przygotowując książkę „Psy i dzieci”, rozmawiałam z lekarzami, pediatrkami i szukałam informacji na temat wspólnego przebywania psów i dzieci. Z zebranych opinii mogę przedstawić wnioski, że jeśli pies jest zdrowy, mieszka z nami, jest regularnie szczepiony i odrobaczany, to nie powinno być problemów zdrowotnych. Nie ma też rozróżnienia czy pies poliże dziecko po stópce, buzi czy rączce. Nasz Bordo dotykał dzieci swobodnie, dzielili również wspólne zabawki i przestrzeń, nie mieliśmy z tego powodu żadnych nieprzyjemności zdrowotnych. W naszych rozmowach lekarki podkreślały, że nawet przy bardzo poważnym zaniżeniu odporności można zezwalać na kontakt w granicach rozsądku i obserwować jak czuje się dziecko gdy np.zostaje polizane przez psa.
Dziecko, pies i przyjaźń
Uczciwie podchodząc do tematu, musimy powiedzieć, że mało jest psów, które chcą zaprzyjaźnić się z dzieckiem. Dlaczego? Ponieważ dzieci bardzo często naruszają psią przestrzeń, są zbyt gwałtowne i szybkie. Psy czują się niekomfortowo gdy ich granice są przekraczane a sygnały nierozumiane. Będą się starały komunikować z dzieckiem, ale te bardziej asertywne psy wykorzystają np. warknięcie. Mogą też biegać albo bardzo intensywnie i natarczywie lizać, próbując przerwać tę interakcję. Pamiętajmy, że lizanie nie będzie tu objawem przyjaźni ani miłości tylko sposobem na komunikację, oznaką, że pies ma problem, że chce przerwać tę sytuację i zatrzymać dziecko.
Oczywiście może się zdarzyć, że relacja między psem a dzieckiem będzie przyjacielska, oparta na delikatnym i spokojnym kontakcie. Chcemy tylko zwrócić waszą uwagę na fakt, że do tej przyjaźni może nigdy nie dojść.
Wspólna przestrzeń
W jaki sposób przygotować nasze mieszkanie i przestrzeń na pojawienie się dziecka w psim domu? Naszą odpowiedzią są… bramki. Ustawione we framugach, dają możliwość bezpiecznego oddzielenia przestrzeni, ale jednocześnie są szansą na wspólną obserwację. Dziecko może spędzać czas bez psa i pies może spędzać czas bez dziecka, jednocześnie nie czując się odizolowanym. Pies może zbierać zapach i obserwować to jak się porusza dziecko, a dziecko może obserwować to jak porusza się pies. Dzięki temu zapewniamy obydwu istotom bezpieczeństwo i jednocześnie możliwość zapoznania się ze sobą. Myślimy, że na samym początku do bliższego poznania dotyk nie jest niezbędny.
Czy zostawianie psa samego z dzieckiem to dobry pomysł? Czy smaczki to klucz do przyjaźni dzieci z pupilem? Dowiedz się więcej o budowaniu fajnej i świadomej relacji słuchając całego siedemnastego odcinka „Szczeka, merda, mówi”. Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej!