Odcinek 27. O życiu z psem problemowym
Pies problemowy – czyli jaki? Niegrzeczny, źle zachowujący się a może ze specjalnymi potrzebami? Jak zadbać o siebie i psa, który jest wyzwaniem, opowiada Agata Tokaj – behawiorystka i trenerka.
Problem waszego psa jest również problemem całej rodziny. Warto też zadbać o siebie, żeby móc zadbać lepiej o waszego psa.
Problemowy, czyli jaki?
Pamiętajcie, że jak mówimy pies problemowy, to mówimy to w cudzysłowie. To jest po prostu taki skrót myślowy, natomiast jak jest nieświadomie używany – może być szkodliwy. Zamiast nacechowywać zachowanie jako “niedobre” czy „niegrzeczne” starajmy się, mówić konkretniej co się dzieje. Czyli mój pies ciągnie na smyczy, a nie jest niegrzeczny i teraz zastanów się, dlaczego on ciągnie na smyczy, a nie zamykaj się z działaniem, bo jest niegrzeczny. Nie zapętlajmy się w takie myślenie, że tutaj on chce źle, tylko może ciągnie, bo boi się głośnych odgłosów na ulicy albo rok temu tutaj wybuchła petarda i on sobie to zapamiętał i się wciąż boi tego miejsca.
Dlatego jak wymyślałam nazwę mojej firmy – Pies Nieoczywisty. Chciałam znaleźć taką, która będzie przyjemna i nikomu nie będzie się kojarzyła z etykietowaniem, czy szufladkowaniem. Potem usłyszałam sformułowanie “pies ze specjalnymi potrzebami” i bardzo mi się spodobało, bo oczywiście każdy pies ma swoje potrzeby. Każdy pies ma specjalne potrzeby, ale brzmi to dużo lepiej niż pies niegrzeczny czy agresywny. Chciałabym przekazać, że piesek problemowy to nie jest to samo, co piesek niewychowany.
Przestrzeń i czas
Nie wstydźcie się! Wasz pies jest wspaniały. To jest dalej ten sam pies, którego znacie z domowych mizianek i dalej ten sam pies, który jest z wami na łące. Czasami ma problem, bo coś go przytłacza i nie potrafi sobie poradzić inaczej, aczkolwiek to nie jest zły pies. Chciałabym, żebyśmy uważali na to słowo złe zachowanie, niegrzeczny, problemowy. Możemy sobie skrótowo tego używać, jak wszyscy wiemy, o co chodzi, ale pamiętajmy, że to bardzo spłyca i jednak rzuca jakieś złe światło na istotę, która cierpi i potrzebuje pomocy. Tak samo osoby na spacerach, które mają problemy z psami, one potrzebują pomocy, także starajmy się ich nie oceniać, nie uprzykrzać im jeszcze tej sytuacji, którą przeżywają ze swoim psem.
A jeżeli nie macie problemowego psa i zastanawiacie się, jak pomóc takiej osobie, którą spotkacie na spacerze, to pamiętajcie, że bardzo często najlepiej jest dać jej przestrzeń i czas. Czyli nie nachodzić na nią, jeżeli widzicie, że próbuje zgarnąć swojego psa na bok, uspokoić go. Nie podchodzimy w takiej sytuacji, nie zaczepiamy jej jeszcze bardziej, dajemy jej dużo czasu i dużo przestrzeni.
Jak wygląda spacer z problemowym psem? Dlaczego warto skupić się na swoich odczuciach podczas treningu z pupilem? Dowiedz się więcej o pracy z psem problemowym, słuchając całego dwudziestego siódmego odcinka „Szczeka, merda, mówi”.
Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej!
Jeżeli chcecie brać udział czynny w tworzeniu naszej audycji, chcecie proponować nam różne tematy, to zapraszamy na nasz Instagram, tam zbieram pytania i tematy od !as, które potem usłyszycie na antenie.