Odcinek 32. Szczeniak w domu
Trening, poznawanie się czy nauka od czego zacząć pierwsze dni młodego psa w nowym domu i jak wychować szczeniaka w bliskości odpowiada trenerka i behawiorystka Magdalena Łęczycka – Mrzygłód.
Szczenięctwo to naprawdę piękny czas i uwielbiamy ten moment, gdy szczeniak pojawia się w naszym domu. Ale jest to też czas pełen inwestycji, nowych doznać i wyzwań.
Pierwsze dni – od czego zacząć?
Nie rozpoczynajmy od nauki. Dajmy sobie czas na wzajemne poznawanie. Przyjrzyjmy się, poznajmy go, nie bombardujemy go tym wszystkim. Sama zmiana domu jest dla niego bardzo dużym źródłem stresu i przeważnie potrzebuje on dobrych kilku dni, żeby faktycznie poczuć się pewnie i bezpiecznie.
Kiedy poznajemy szczeniaka, warto zwracać uwagę na jego reakcje, szczególnie na dotyk. Nie należy go zbytnio przeciążać wrażeniami, a bardziej dostosować się do jego potrzeb i ograniczyć bodźce, które mogą go stresować.
Jakość interakcji z psem jest ważniejsza niż ilość. Należy ostrożnie wprowadzać szczeniaka w kontakty z innymi psami, unikając niekontrolowanych spotkań na osiedlach lub w parkach dla psów, które mogą być stresujące i nieprzyjemne dla szczeniaka. Ważne jest, aby zapewnić mu pozytywne i kontrolowane doświadczenia w towarzystwie innych psów, by socjalizacja była pozytywna i efektywna.
Szczeniak w domu – trzy kluczowe zasady
- Akceptacja i elastyczność w oczekiwaniach: Warto mieć świadomość, że szczeniak może się rozwijać inaczej niż pierwotnie zakładaliśmy. Ważne jest, aby mieć otwartą głowę i zaakceptować ewentualne zmiany w jego charakterze i potrzebach.
- Kontrola emocji: Unikajmy przekazywania nadmiaru emocji psu, ponieważ może to wpłynąć na jego zachowanie. Pozwólmy mu się rozładować poprzez odpowiednie zabawki i aktywności, zgodne z jego temperamentem.
- Zrozumienie psiej komunikacji: Zachęcajmy się do zgłębiania sposobów, w jakie pies komunikuje się z nami. To pomoże nam lepiej zrozumieć jego potrzeby, emocje i zachowanie oraz rozwinie naszą relację z psem.
Jak uczyć siebie i psa asertywności w kontaktach z innymi psami i ludźmi? Dowiedz się więcej o stawianiu granic i mądrych zasadach słuchając całego trzydziestego drugiego odcinka „Szczeka, merda, mówi”.
Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej! Jeżeli chcecie brać udział czynny w tworzeniu naszej audycji, chcecie proponować nam różne tematy, to zapraszamy na naszego Instagrama, tam zbieram pytania i tematy od Was, które potem usłyszycie na antenie.