Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Koprofagia, czyli zjadanie odchodów swoich czy innych osobników tego samego gatunku bądź innego. Relatywnie częsty problem opiekunów szczeniąt. Z naszego punktu widzenia dosyć obrzydliwy rytuał i często nierozumiany. Jeśli szerzej przyjrzymy się temu zachowaniu, to wydaje się dosyć oczywiste. Wielu opiekunów nie wie jak poradzić sobie z tym problemem. Jak oduczyć psa zjadania odchodów? Czy jest to możliwe? W tym artykule postaramy się przedstawić powody koprofagii u psów i ogólne sposoby na zniwelowanie tego zachowania. Jednakże, jeśli problem jedzenia odchodów występuje długotrwałe, warto skonsultować się z behawiorystą lub lekarzem weterynarii w celu znalezienia przyczyny koprofagii.

Czy koprofagia to normalne zachowanie u szczeniąt?

Często mówi się, że szczeniaki zjadają kupy i jest to dosyć powszechne u nich zachowanie. Wiele osobników wyrasta z tej czynności i w wieku dorosłym nie przejawiają takiego problemu. Ale dlaczego szczeniak zjada swoje odchody? Obserwacje i badania na temat koprofagii dają pogląd, że to zachowanie jest zakodowanie genetycznie u naszych czworonożnych przyjaciół.

Przodek psa – wilk w swoim repertuarze zachowań prezentuje zjadanie własnych odchodów w pobliżu nory. Wilcze szczenięta również wykazują takie zachowanie w celu zamaskowania śladów swojego bytowania, aby inne drapieżniki nie wyczuły ich miejsca przebywania (zapewnienie bezpieczeństwa).

Naukowcy również zaobserwowali, że szczenięta zjadają odchody w celu usunięcia ich przed resztą stada. W kale danego osobnika mogą znajdować się pasożyty. Aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się w grupie rodzinnej, szczeniaki zjadają swoje odchody. Więc wbrew naszym przekonaniom takie zachowanie w grupie społecznej jest potrzebne i ma duże znaczenie. Badania na temat koprofagii u psów wskazują, że u niektórych ras zjawisko koprofagii jest silniej zakorzenione w genach i może częściej występować, a czasem może wynikać to z kwestii indywidualnych danego osobnika. Również takie zachowanie może być nabyte poprzez naśladownictwo. Suka w okresie odchowywania szczeniąt do momentu karmienia ich mlekiem praktykuje zjadanie stolca potomstwa. Ma to na celu zachowanie higieny i niwelowanie zapachu potomstwa przed innymi drapieżnikami. Potem rozwijające się szczenięta mogą zjadać odchody z poczucia ciekawości i naśladowania matki.

Dlaczego mój pies zjada swoje odchody?

Żeby móc oduczyć psa jedzenia odchodów najpierw trzeba poznać przyczynę koprofagi. U każdego osobnika może wynikać z różnych przyczyn czy to behawioralnych, czy zdrowotnych. Dlatego kluczowe jest poznanie, skąd takie zachowanie ma miejsce. Również model pracy będzie inny przy każdym przypadku. Odchody zjadać mogą zarówno szczenięta, jak i osobniki dorosłe. Jeśli dorosły pies zjada odchody nagle to też ważny sygnał od psiego organizmu np. nagła choroba. Większość opiekunów boryka się z problemem koprofagii u szczeniąt, które często wynika z instynktu. Trzeba uważnie obserwować czy pies zjada kupy regularnie, czy to zachowanie pojawia się nagle. To też ma bardzo duże znaczenie w pracy. Jeśli zachowanie pojawia się nagle, warto przeanalizować czy w ostatnim czasie nic się nie wydarzyło, co mogło wpłynąć na psa np. stres spowodowany przeprowadzką. Pamiętajmy psy jedzą odchody z jakiegoś względu, a nie na złość. Z ich punktu widzenia to normalne zachowanie, które znajduje się w ich repertuarze.

Przyczyny koprofagii u psów

Przyczyny zjadania kup są różne, ale najczęściej występujące powody to:

Braki w diecie lub niedobory

Instynkt psów podpowiada im zjadanie stolca w celu zrekompensowania braków bądź niedoborów żywieniowych występujących w diecie. W jelicie grubym bytują bakterie, które odpowiadają za produkcję witamin dla organizmu. Pies pozbawiony lub z małą ilością drobnoustrojów w jelitach nie ma zapewnionej homeostazy organizmu. Uboga czy monotonna dieta zachęca psy do szukania pokarmu na inne sposoby. Koprofagia a niedobory żywieniowe są bardzo częstym zjawiskiem. Naturalnym dla psa jest szukanie składników odżywczych w odchodach, jeśli nie ma ich optymalnego poziomu w pożywieniu. Zaburzenia mikroflory jelitowej są naprawdę poważnym problemem, który występuje u wielu psów. W długotrwałym czasie zachwiana równowaga flory bakteryjnej jelit spowodowana ubogą dietą może prowadzić do poważnych niedoborów w organizmie psa. Niedobory w diecie psa mogą doprowadzić nawet do poważnych schorzeń np. niewydolność trzustki.

Zaburzenia trawienne

Choroby przewodu pokarmowego u psa, problemy, czy zaburzenia trawienia mogą skłaniać psy do jedzenia odchodów w celu “ponownego wykorzystania” składników pokarmowych, które nie zostały w pełni strawione przez organizm. Przy wielu schorzeniach układu pokarmowego psi organizm nie trawi pokarmu w odpowiedni sposób, przez co większość składników nie jest tak naprawdę stawiona, a nadtrawiona, przez co z psiego punktu widzenia jest to jeszcze cenne pożywienie. Niektóre psy jedzą kupy kilka razy, aby w końcu mieć możliwość “pełnego” wykorzystania pokarmu, który został zjedzony.

Silny instynkt

Naukowcy twierdzą, że psy odziedziczyły koprofagię po wilkach. Uważa się również, że koprofagia może być pozostałością instynktu matczynego, gdy suka w przyrodzie zjadała odchody szczeniąt, aby utrzymać legowisko czystym i ukrytym przed drapieżnikami. Ten instynkt może być dziedziczony przez psy domowe.

Eksploracja świata

Zwłaszcza szczenięta mogą zacząć badać otaczający je świat za pomocą zmysłów smaku i węchu. W tym kontekście koprofagia może być jednym z wielu sposobów na poznanie otoczenia. Szczeniaki mają tendencje do zjadania wielu różnych rzeczy w tym również odchodów.

Koprofagia a zachowania terytorialne

Niektóre osobniki zjadają odchody innych zwierząt ze względu na chęć pozbycia się ich zapachu ze swojego otoczenia. Ma to na celu utrzymać wyłącznie swój zapach na danym terytorium.

Problemy behawioralne

Zachowania behawioralne, takie jak stres, nuda, czy nawet uwaga, mogą wpływać na to, że pies wykazuje koprofagię. Jeśli pies zauważa, że takie zachowanie przyciąga uwagę opiekuna, może to stać się dla niego formą komunikacji lub zabawy.

Czy koprofagia może wynikać z nudy?

Koprofagia jako zaburzenie behawioralne jest dość często dla wielu osób nieoczywistym zjawiskiem. Może występować zarówno u szczeniąt, jak i u dorosłych osobników. Organizm, który nie jest odpowiednio stymulowany, próbuje na własną “łapę” urozmaicić swój czas. Nawet pies, który całe życie nie miał potrzeby zjadania odchodów może zacząć przejawiać takie zachowanie. Psy to też drapieżniki, więc aktywne zdobywanie pokarmu może być dla nich interesującą czynnością. Szczeniaki zjadają kupy również nudów czy chęci zwrócenia na siebie uwagi. My ludzie dosyć ekspresyjnie dajemy znać czy pies próbuje zjadać stolec. Dla niektórych psów może być to forma komunikacja mająca na celu zwrócenie uwagi opiekuna.

Warto zadbać o odpowiednią stymulację psa, aby nie wystąpiło behawioralne podłoże jedzenia odchodów. Można urozmaicać psu wydawanie posiłków, wprowadzić więcej zabaw, uczenia się nowych rzeczy czy ciekawych spacerów. Koprofagia u psów z nudów może pojawiać się także u psich seniorów, którzy mają mniej ruchu spowodowanego różnymi schorzeniami. Ale ich potrzeby są takie jak u każdego psa. Ograniczenie fizyczne można obejść, stosując różnego rodzaju zabawki interaktywne dla psów. Problem zjadania odchodów u szczeniąt może również wynikać ze strachu na reakcję opiekuna. Psy karcone za załatwianie się w domu, mogą chcieć pozbywać się źródła kary, czyli odchodów.

Pies je odchody innych zwierząt, czy coś mu dolega?

Warto wspomnieć, że odchody niektórych zwierząt mają dla psów wysokie walory smakowe. Często psy zjadają kocie odchody, ponieważ koty są obligatoryjnymi mięsożercami, czyli jedzą wyłącznie mięso, przez co w ich odchodach jest dużo białka. Dlatego z psiego punktu widzenia niestrawione białko zawarte w kale kotów jest czymś atrakcyjnym i bardzo porządanym. Oczywiście może to również dotyczyć odchodów innych zwierząt. W takim przypadku warto sprawdzić dokładnie, czy poziom białka w diecie psa jest optymalny oraz nauczyć psa rezygnowania z takiego zachowania, opierając nagradzanie na czymś bardziej motywującym.

Jak oduczyć psa jedzenia odchodów?

Jeśli wiemy, dlaczego pies je odchody możemy wprowadzić działania mające na celu wyeliminowanie takiego zachowania. W przypadku, gdy pies je kupy z powodów zdrowotnych, warto wprowadzić odpowiednią suplementację i dietę. W tym celu warto zastosować witaminy, probiotyki, naturalne gryzaki np. suszone żwacze, które wpływają na florę bakteryjną psa. Tutaj warto sięgnąć opinii dietetyka zwierzęcego lub lekarza weterynarii w celu skonsultowania co najlepiej wprowadzić psu do diety. Oczywiście to samo dotyczy również różnych schorzeń i problemów trawiennych.

Jeśli problem jedzenia odchodów wynika z zaburzeń behawioralnych, warto skonsultować się z behawiorystą, aby wyeliminować podłoże zachowania. W zależności od genezy zachowania będą różne rozwiązania. W przypadku nudy trzeba zadbać o odpowiednią stymulację umysłową. Jeśli ze strachu to wzmocnienie relacji z opiekunem i wypracowanie poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście powodów może być wiele innych i tym samym będą inne rozwiązania. Co zrobić, aby pies nie zjadał kału? Najlepiej ograniczyć zjadanie kup poprzez zarządzanie środowiskiem. Czyli jeśli pies wyjada kocie odchody najlepiej postawić kuwetę w miejscu niedostępnym dla psa oraz często ją sprzątać. Na spacerach warto nauczyć psa hasła zabraniającego/przerywającego, wypracować dobre odwołanie i wzmocnić rezygnację na zjadanie odchodów. Niektóre osoby stosują kagańce, aby uniemożliwić psu zjadanie stolca. Niestety jest duże ryzyko związane z koprofagią. Psy mogą zarazić się pasożytami innych osobników czy innymi drobnoustrojami prowadząc do poważnych skutków. Z tego powodu warto znaleźć przyczynę koprofagii i ją rozwiązać.

źródła:

Podziel się Facebook