Psi fitness dopiero od niedawna stał się popularny w Polsce i coraz więcej opiekunów psów decyduje się na taką dodatkową aktywność ze swoim psem. Korzyści jakie przynoszą zajęcia fitnessowe jest bardzo wiele i co ciekawe, nie są one jedynie związane ze sprawnością fizyczną, ale również z psychiką psa. Ale zacznijmy od początku.
Co to jest psi fitness?
Są to zajęcia, podczas których psy wykonują różne ćwiczenia, często przy wykorzystaniu różnego rodzaju specjalnie do tego przystosowanych przedmiotów, takich jak np. podesty, stołki, kostki, jeżyki, piłki lub tak zwane „orzeszki”. Głównym celem takich ćwiczeń jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej czworonoga. Zajęcia powinny być dopasowane do konkretnego psa, jego możliwości i kondycji, a także w przypadku np. psów sportowych do dyscypliny jaką trenują na co dzień. Dobrze dobrane i dobrze wykonywane ćwiczenia fitnessowe pomagają przywracać prawidłowe wzorce ruchowe, polepszają umięśnienie oraz rozwijają świadomość ciała psa, a tym samym zmniejszają ryzyko kontuzji – pies jest w stanie dużo bardziej świadomie kontrolować swoje ciało i np. lepiej wylądować po skoku. Dodatkowo stymulacja psychofizyczna jest czynnikiem wpływającym na dobry nastrój psa. W przypadku psów sportowych często jest też super rozwiązaniem na aktywność poza sezonem. Korzyści można wymieniać i wymieniać!
Dlaczego dobra kondycja psa jest tak istotna?
Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jest całkiem sporo psów, które większość czasu w ciągu doby spędzają na kanapie, a to duży błąd! Podczas gdy nie mam nic przeciwko wylegiwaniu się na kolankach, to jeśli jest to jedyne co pies robi w ciągu dnia, plus 5-10 minutowe spacery to już gorzej. Skąd pies ma tworzyć mięśnie i mieć chociażby dobry metabolizm jeśli tak mało się rusza? Nie mówiąc już o otyłych psach, gdzie zmniejszenie dawki pokarmowej często nie wystarczy, aby przywrócić psa do formy jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu! Sprawność psa jest też niezwykle istotna, gdy zaczyna się on starzeć. Tu jest podobnie jak z ludźmi – sprawny organizm dużo lepiej radzi sobie z różnego rodzaju chorobami, ale też utrzymuje psychikę w dużo lepszej formie. Dlatego dbanie o kondycję psa, niezależnie od jego wieku, jest naprawdę bardzo istotne! I fitness może nam w tym pomóc.
Jak ocenić kondycję psa?
Aby ocenić kondycję psa, możemy zgłosić się po pomoc do specjalisty, na przykład zoofizjoterapeuty czy trenera fitnessu, ale warto też samemu też przyjrzeć się naszemu czworonogowi. Możemy obserwować naszego psa w ruchu, czy nic nie zmienia się w jego chodzie, czy łatwo wstaje z posłania (w szczególności po nocy), czy nie ma problemu ze wskakiwaniem np. na łóżko czy do samochodu, czy ma zadyszkę po wyjściu na zwykły spacer. Dobrze jest też sprawdzać palpacyjnie stan umięśnienia – podotykać psa w pozycji stojącej i zobaczyć czy umięśnienie jest równomierne po obu stronach ciała psa. Sylwetka również da nam dużo informacji – możemy zaobserwować czy pies stabilnie stoi i rozkłada ciężar ciała na wszystkie kończyny czy może którąś z nich odciąża. Możemy też sprawdzić dłonią czy wyczuwalne są żebra (powinniśmy je wyczuwać pod płaską dłonią, ale nie powinny to być wystające kości ani też kości mocno ukryte pod warstwą skóry i tłuszczyku). Pazurki w łapkach nie powinny dotykać podłoża, gdy pies swobodnie stoi.
Czy każdy pies może ćwiczyć?
To jest bardzo ważne pytanie i w przypadku wątpliwości ze względu na np. przebyte kontuzje czy różnego rodzaju zwyrodnienia lub inne problemy zdrowotne, warto udać się na początku na konsultację do lekarza weterynarii lub zoofizjoterapeuty, który pomoże ocenić, czy widzi jakiekolwiek przeciwskazania do takiej aktywności! Warto zaznaczyć, że ćwiczenia fitnessowe to nie jest głównie skakanie po piłkach, ale jest to też szereg ćwiczeń, które w bezpieczny sposób można dostosować do ograniczeń zdrowotnych danego psa. Dlatego dobrze jest dopytać na konsultacji czy np. ćwiczenia jedynie na stabilnych i niskich przedmiotach nie byłyby jednak dobrym wsparciem i pomocą w utrzymaniu psa w dobrej kondycji. Myślę, że w przypadku wielu problemów ograniczenie ruchu też nie jest dobre i warto czasami poszukać jakiegoś kompromisu.
Kolejną kwestią jest wiek psa. Ćwiczyć może pies w każdym wieku, natomiast zajęcia powinny być odpowiednio modyfikowane. Szczeniaczki nie powinny wykonywać niektórych ćwiczeń ze względu na niezakończony wzrost, mówiąc bardzo ogólnie. Natomiast dużą korzyścią będą dla nich różne ćwiczenia, podczas których będą poznawać nowe powierzchnie, różne faktury i kształty. Możemy pracować nad prawidłowym ruchem, świadomością ciała. Należy pamiętać, że w stosunku do szczeniaczków nie możemy być wymagający tak, jak w przypadku dorosłych psów. W przypadku psich seniorów ćwiczenia fitnessowe też są super sprawą! Oczywiście nie te wymagające dużej sprawności fizycznej (chociaż niejeden staruszek nas pewnie tutaj zaskoczy), ale raczej kładące nacisk na prawidłowy i stabilny ruch, budowę mięśni lub utrzymanie mięśni i świadomość ciała.
Każdy pies znajdzie coś dla siebie i trenera głowa w tym, żeby odpowiednio dopasować trening do konkretnego psa!
Jak wyglądają zajęcia i od czego zacząć?
Psi fitness dobrze jest zacząć pod okiem osoby, która odpowiednio dobierze ćwiczenia do Waszego psa oraz pokaże, jak je prawidłowo wykonywać. Kwestia bezpieczeństwa jest tutaj bardzo istotna. Pierwsze zajęcia to bardzo często nauka podstawowych zachowań, które są niezbędne w bardziej wymagających ćwiczeniach fitnessowych. Warto skupić się na prawidłowej postawie, na nauce tego, jak powinien wyglądać kręgosłup i ustawienie łap, gdy pies targetuje jakiś przedmiot przednimi łapkami, a jak gdy robi to tyłem. Pies nabiera dobrych nawyków z biegiem czasu i jest mu dużo łatwiej, gdy zaczynamy od niego wymagać więcej. Dopiero, gdy przerobimy podstawy, możemy zacząć podwyższać poprzeczkę i wprowadzać np. niestabilne przedmioty.
W temacie samych zajęć zbrodnią byłoby nie wspomnieć o odpowiedniej rozgrzewce i tak zwanym „cool down” po ćwiczeniach. Psie ciało, tak samo jak nasze, potrzebuje odpowiedniego rozgrzania, aby zacząć wykonywać ćwiczenia oraz odpowiedniego „uspokojenia”, czyli stopniowego rozluźnienia i rozciągnięcia mięśni po nich. Dopiero wszystkie te elementy razem komponują się w prawidłowy i bezpieczny trening!
Jakie jeszcze korzyści z fitnessu?
Ogromną zaletą ćwiczeń fitnessowych jest wspólna praca opiekuna i psa. Dobrze dopasowane ćwiczenia sprawiają, że pies odnosi mnóstwo sukcesów, a opiekun bardzo często wychodzi z zajęć pękając z dumy widząc, jak jego pies fajnie ćwiczył. Wieź się w takiej parze pogłębia, jest więcej zaufania i zrozumienia. Psy też bardzo często przełamują wiele swoich lęków, niektóre z nich mają początkowo obawy względem nowych przedmiotów. Po kilku zajęciach okazuje się, że bardzo chętnie kładą łapki na czymś nowym, i to już nie tylko w salce fitnessowej! Dlatego takie zajęcia to może być też super sprawa dla lękowych piesków, dzięki indywidualnemu podejściu do psa możemy naprawdę zobaczyć wiele postępów. ?
Mam nadzieję, że udało mi się trochę przybliżyć to czym jest psi fitness i moje spojrzenie na tę aktywność. Warto dbać o kondycję fizyczną naszego psa, dokładnie tak samo jak o naszą własną. A fitness to naprawdę fajne rozwiązanie i zajęcie dla psio-ludzkiego duetu. ?