Przede wszystkim chciałabym zaznaczyć, że nie ma jednego złotego rozwiązania na problemy z agresją u psa. Jest tak wiele czynników, które powinny być wzięte pod uwagę podczas konstruowania planu pracy behawioralnej z konkretnym psem, że nie wolno wręcz oprzeć swojej pracy na poradach zaczerpniętych z internetu. Żaden webinar czy kurs behawiorysty nie zastąpi konsultacji na żywo.
Dlatego musze to podkreślić, że jeśli macie psa agresywnego i napotykacie problemu w pracy z nim, to kluczowe będzie skontaktowanie się w pierwszej kolejności z dobrym, sprawdzonym psim behawiorystą, który pomoże ocenić problem i dobierze odpowiednie metody pracy.
Kim jest psi behawiorysta?
Psi behawiorysta to osoba, która zajmuje się pomocą opiekunowi w rozwiązaniu problemów pojawiających się w zachowaniach psów. To właśnie często w dużej mierze pomoc w zrozumieniu psa i jego emocji, w budowaniu relacji psem i dbaniu o zaspakajanie jego potrzeb oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Jednym z głównych problemów z jakimi opiekunowie psów zgłaszają się do takiej osoby, jest właśnie problem agresji pojawiająca się u psa – czy to na linii pies-pies czy pies-człowiek.
Zachowania agresywne u psów
Jedną z najczęstszych przyczyn zachowań agresywnych jest poczucie zagrożenia, niebezpieczeństwa. Jest to tak zwana agresja lękowa. Pies, który obawia się jakiegoś obiektu, np. człowieka czy innego psa, wysyła w jego stronę sygnały, które mają na celu utrzymanie dystansu (nie chcą żeby obiekt się zbliżył) lub zwiększenie dystansu (chcą, aby obiekt się oddalił). Te sygnały mogą być na początku bardzo subtelne jak np. twarde spojrzenie lub delikatne powarkiwanie, ale mogą też eskalować do silniejszych i bardziej wyraźnych, takich jak na przykład warczenie ze szczekaniem i nabieganiem na niepokojący obiekt. Agresja lękowa jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się opiekunów po pomoc do behawiorysty. Strach oraz konieczność działania w obronie własnej (również gdy np. psu zadawany jest ból), ale także brak możliwości wyjścia z jakiejś niekomfortowej dla psa sytuacji (gdy na przykład boi się jakiejś osoby i nie ma możliwości odejścia od niej) wydaje się zupełnie uzasadnionym powodem do użycia sygnałów grożących, agresywnych. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się trochę więcej o agresji lękowej to polecam serdecznie webinar Piotrka – “Agresja lękowa”.
Warto wspomnieć, że istnieje również agresja rywalizacyjna (pomiędzy samcami), agresja terytorialna (w obronie swojego terytorium) czy agresja łowiecka (związana z zachowaniami z łańcucha łowieckiego psa), ale występują one dużo rzadziej w kontekście problemu z jakim opiekunowie zgłaszają się do behawiorysty po pomoc.
Nauka psiej komunikacji
Psy mogą pochwalić się szerokim wachlarzem sygnałów agresywnych od bardzo delikatnych i subtelnych, po bardzo wyraźne i dosadne. Nauka tych komunikatów, odczytywania mowy psiego ciała jest kluczowa w pracy z psem agresywnym (a właściwie z każdym psem). Omawiając sygnały agresywne często wspomina się drabinę agresji, na której dole są subtelne sygnały, takie jak ziewanie czy oblizywanie fafli, a na górze już chwytanie zębami i gryzienie. Warto nauczyć się tych sygnałów, obserwować psy, posłuchać różnych analiz psiej komunikacji w praktyce i zobaczyć czy nasz pies, zanim zacznie warczeć i kłapać zębami, nie wysyła już wcześniej delikatnych sygnałów. Są psy, które niestety na bazie swoich doświadczeń, zaniechały już całkowicie wysyłania tych delikatnych znaków, gdy sytuacja nie jest dla nich komfortowa. Wynika to z tego, że te subtelniejsze sygnały nigdy nie były respektowane i tylko kłapnięcie zębami powodowało, że to co psa niepokoiło oddalało się. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z językiem ciała psów i odpowiednią jego interpretacją, aby nie powodować w psie konieczności zachowywania się w sposób, który z pewnością też dla samego psa niesie dużo więcej stresu i niepotrzebnych, negatywnych emocji. Fajne jest to, że możemy zgłębiać tajniki psiej komunikacji nie wychodząc z domu! Piotrek i Zosia prowadzili super webinary podczas, których analizowali psią komunikację na podstawie filmików z psimi interakcjami – bardzo polecam taką formę uzupełniania wiedzy. ?
Czytanie próśb od psa i harmonizowanie się z nim
Warto podkreślić, że psi język, to o wiele więcej niż sygnały agresywne. To też mnóstwo komunikatów w naszą stronę, często próśb o pomoc i o zabranie psa z danej sytuacji. Bardzo ważne w pracy z psem agresywnym jest odczytywanie tych próśb i reagowanie na nie, szanowanie ich. Taką prośbą może być na przykład zatrzymanie się lub zajście nam drogi, gdy idziemy w kierunku innego psa. To może być spojrzenie w bok, w stronę w którą pies wolałby odejść i uniknąć konfrontacji z niepokojącym go obiektem. Jeśli będziemy podążać za psem, czyli harmonizować się z nim, z pewnością wzmocnimy w nim poczucie bezpieczeństwa przy nas oraz zaufanie do nas i być może unikniemy wielu spacerowych konfliktów.
Wsparcie
Każdy pies jest inny, a co za tym idzie, każdy będzie potrzebował innego rodzaju pomocy w sytuacji, w której trudno mu sobie poradzić samemu. Są psy, dla których noszenie przedmiotu (szarpaka, piłki czy patyka), będzie sprawiało, że pies będzie czuł się trochę lepiej. Są też takie psy, które chętnie przekierują swoje emocje np. na szarpak. Dla innych psów najbardziej pomocne może okazać się kucnięcie opiekuna i wsparcie socjalne podczas trudnej sytuacji. Warto szukać rozwiązań, a najlepiej to robić próbując różnych rzeczy i obserwując co naszemu psu przynosi najwięcej ulgi.
Wyładowanie emocji
Warto pamiętać o tym, że każda trudna dla psa sytuacja, wiąże się z gromadzeniem emocji, które muszą znaleźć gdzieś ujście. Warto więc umożliwić psu wyładowanie ich tak, aby pies mógł w pewnym zakresie się rozluźnić i wrócić chociaż w pewnym stopniu do równowagi sprzed tego zdarzenia. Przykładowo, gdy mamy psa, dla którego minięcie innego psa jest bardzo trudne, to po takim zdarzeniu warto jest mu zaproponować np. zabawę w szarpanie lub węszenie i wyszukiwanie smaków w trawie. Obie te czynności mogą pomóc psu obniżyć emocje. Każdy pies jest inny i trzeba posprawdzać, jakie rozwiązanie będzie odpowiednie dla naszego psa. To co ważne to to, że jeżeli zostawimy psa z tymi emocjami, to jest dużo większe prawdopodobieństwo, że jeśli po chwili trudna sytuacja znowu się powtórzy, to nasz pies może mieć już niższy próg wytrzymałości i zareagować agresją dużo szybciej niż jeszcze przed chwilą.
Zaspokojenie potrzeb
Praca z psem agresywnym to nie tylko działanie podczas trudnych dla psa sytuacji. To także spojrzenie holistyczne na psa i zastanowienie się nad tym, czy pies ma zaspokojone wszystkie potrzeby. Czy ma miejsce w domu, w którym może odpoczywać i spokojnie się zrelaksować, wpaść w głęboki sen w ciągu dnia? Czy ma zapewnione stałe posiłki, nie musi się stresować tym kiedy i czy pojawi się posiłek? Czy nie musi rywalizować o miskę z innym zwierzakiem w domu? Czy ma zaspokojoną potrzebę gryzienia, lizania, żucia, rozszarpywania? Czy czuje się w domu bezpiecznie czy może jest coś, co go nieustannie niepokoi? To wszystko są pytania, które należy sobie zadać przy każdym psie i odpowiednio postarać się zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Pies, który nie ma ich zaspokojonych może być bardziej nerwowy, sfrustrowany ale i zmęczony oraz mniej odporny na wiele sytuacji.
Wizyta u weterynarza
Warto wspomnieć też, że zachowania agresywne mogą czasami wynikać również z bólu jaki odczuwa pies i jego większa drażliwość jest jedyną wskazówką, że coś jest nie tak. Kontrolne badania (każdego psa) to bardzo ważna część opieki nad zwierzakiem i czasami też klucz do znalezienia przyczyny zachowań agresywnych. Dlatego warto zawsze przebadać psie ciałko, w szczególności, gdy pies zmienia nagle swoje zachowanie.
Podsumowanie
Życie z psem agresywny nie jest proste. Wymaga często wielu wyrzeczeń i poświęceń od opiekuna. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo pomaga zaakceptowanie swojego psa razem z jego lękami. Zrozumienie, że możemy nigdy nie dojść do idealnego stanu. Nie oznacza to poddania się, ale raczej pracę nad drobnymi celami. To pozwala skupić się na tym co mamy tu i teraz, na niestawianiu psu (i sobie samym) zbyt wysokich wymagań oraz na cieszeniu się z mikro sukcesów. Akceptacja sytuacji sprawia, że zaczynamy luzować i mniej się sami spinać i frustrować, a to wierzcie mi ma ogromne przełożenie na samopoczucie Waszego psa. I już na sam koniec chciałabym Wam również polecić kurs Terapia Psów Agresywnych, na którym Piotrek rozwija powyższe zagadnienia dużo szerzej i omawia kilka dodatkowych tematów dotyczących pracy z psami agresywnymi. Ale pamiętajcie! Zgodnie z tym co napisałam na samym wstępie – nic nie zastąpi konsultacji behawioralnej na żywo, a tego typu kursy powinny być traktowane jedynie jako wsparcie i droga do nabycia szerszego spojrzenia na temat agresji u psów.
First of all, I want to point out that there is no single and ultimate solution to a dog’s aggression problems. There are so many factors that should be taken into account when designing a behaviour plan for a particular dog that you simply cannot base your work on advice taken from the internet. No webinar or behaviourist course can replace a live consultation.
Therefore, it has to be stressed that if you have an aggressive dog and you encounter a problem while working with it, the first and essential thing to do is to contact a good and trusted dog behaviourist, who will help to assess the problem and choose the right methods.
Who is a dog behaviourist?
A dog behaviourist is a professional who helps the owner solve dog behaviour problems. Such help very often involves understanding the dog and its emotions, building a relationship with the dog and ensuring that its needs are met and that it feels safe. One of the chief problems reported to dog behaviourists is precisely the problem of aggression in the dog’s behaviour – either in the dog-to-dog or dog-to-human interactions.
Aggressive behaviour in dogs
One of the most common causes of aggressive behaviour is a sense of threat or danger. This is known as anxiety-related aggression. When a dog is afraid of some object, for example, a human or another dog, it sends signals towards the object to maintain distance (it doesn’t want the object to come closer) or to increase distance (it wants the object to move away). These signals can be at first very subtle, for example, a hard stare or gentle growl, but they can also escalate into stronger and more pronounced signals such as a growl accompanied by barking and running towards the anxiety-provoking object. Anxiety-related aggression is the most common reason for dog owners to seek help from a behaviourist. Fear and the need to act in self-defence (also when, for instance, pain is inflicted on the dog), but also the impossibility of getting out of some uncomfortable situation (when, for example, it is afraid of some person and there is no possibility of getting away from it) seem to be a completely justified reason for using threatening, aggressive signals. If you would like to learn some more about anxiety-related aggression, then I highly recommend Piotr’s webinar – Agresja lękowa [Anxiety-related aggression].
It is worth mentioning that other kinds of aggression include: competitive aggression (between males), territorial aggression (in defence of one’s territory) or hunting aggression (involving some of the dog’s hunting behaviours), but they are less frequent in the context of problems reported to behaviourists to seek their help.
Learning to communicate with dogs
Dogs boast a wide range of aggressive signals – some very gentle and subtle, some very clear and blunt. Learning the meaning of these signals and reading the dog’s body language is crucial when working with an aggressive dog (or any dog for that matter). In discussing aggressive signals, we often refer to the canine ‘ladder of aggression’ with subtle signals such as yawning or licking the flews at the bottom of it and the bluntest signals such as grasping with the teeth and biting at the top. It is worth learning these signals, watching dogs, listening to various analyses of dog communication in practice, and checking if our dog hasn’t already started sending us the subtle signals before it starts growling and snapping its teeth. Unfortunately, some dogs have, due to their experience, already completely abandoned sending the subtle signs in situations that aren’t comfortable to them. This is because these subtler signals were never respected, and only the snapping of teeth made the thing provoking the dog’s anxiety move away. This is why it is so important to get acquainted with the dogs’ body language and to interpret it appropriately so that you don’t make your dog behave in a way that will surely cause him a lot more stress and unnecessary negative emotions. The brilliant thing is that we can now explore dog communication without even leaving the house! Piotrek and Zosia have led amazing webinars in which they analysed dog communication in videos of dog interactions – I highly recommend them for further expanding your knowledge.
Reading the dog’s requests and harmonising with it
It is worth emphasising that dog language includes much more than just aggressive signals. It also includes a lot of other messages towards us. These can very often be requests for help and taking the dog out of some situation. It is very important to read these requests, respond to them, and respect them when working with an aggressive dog. Such request could be signalled, for example, by stopping or getting in our way when we are walking towards another dog. It could also be a sideways glance in the direction the dog would rather go to avoid confrontation with a disturbing object. If we follow the dog, i.e. harmonise with it, we will certainly enhance its feeling of safety with us and its trust in us and perhaps avoid many conflicts during our walks.
Support
Every dog is different, and, consequently, every one needs a different kind of support when they have difficulty coping with something on their own. There are some dogs for whom carrying an object (a tug toy, a ball or a stick) makes them feel a little better. There are also some dogs eager to redirect their emotions towards a tug toy, for example. For other dogs, the most helpful thing may be to have their owner crouch down and give them some social support in a difficult situation. It is worth looking for solutions, and the best way to do this is to try different things and observe what brings our dog the most relief.
Emotional discharge
It is worth remembering that every difficult situation for your dog involves a build-up of emotions that need to be released somehow. It is therefore worth allowing the dog to let these emotions out so that it can relax to some extent and regain at least some degree of emotional stability from before the incident. For example, in the case of a dog that has difficulty passing by another dog, it is a good idea to follow up such an incident with a little game of tug or sniffing out and finding things in the grass. Both of these activities can help your dog ease its emotions. Every dog is different, and it is important to find out which solution is right for your dog. The important thing is that if we leave the dog to these emotions, it’s much more likely that, in case the difficult situation repeats after some time, our dog may already have a lower tolerance threshold and react aggressively much faster than just the moment before.
The satisfaction of needs
Working with an aggressive dog is not only about acting in difficult situations. It’s also about having a holistic approach towards the dog and considering whether all its needs are being met. Does it have a place in the house where it can rest and relax peacefully and fall into a deep sleep during the day? Does it get regular meals, and isn’t anxious over when and if a meal will be provided? Doesn’t it have to compete for a bowl with another pet in the house? Are its needs to bite, lick, chew, and tear satisfied? Does it feel safe at home, or is there something that constantly worries it? These are the questions to ask yourself in the context of any dog and try to cater for all their needs accordingly. A dog that does not have these satisfied can be more nervous, frustrated but also tired and less tolerant in many situations.
Seeing a vet
It is also worth mentioning that aggressive behaviour can sometimes also be caused by pain felt by the dog. In such a case, its increased irritability is often the only indication that something is wrong. A routine check-up is a very important part of caring for every dog and sometimes the key to finding the cause of aggressive behaviour. It is therefore always worth having its body examined, especially if it suddenly changes its behaviour.
Summary
Living with an aggressive dog is not easy. It often requires a lot of sacrifice and dedication from the owner. From my personal experience, I can say that it helps a lot to accept your dog along with all its fears. We should understand that we might never reach the perfect state. This does not mean giving up but rather working on small goals. This allows us to focus on the here and now, not set the bar too high for the dog (and for ourselves) and enjoy all the micro successes. Accepting the situation makes us start to relax and become less tense and frustrated ourselves, and believe me, this has a huge impact on your dog’s well-being. Last but not least, I would also like to recommend the course Terapia Psów Agresywnych , where Piotrek elaborates on the above-mentioned issues and discusses a few additional topics concerning working with aggressive dogs. But remember! As I wrote at the very beginning – nothing can replace a live behavioural consultation, while courses such as this should only be seen as a form of support and a way of gaining a wider perspective on the subject of aggression in dogs.
Mastering dog communication is essential if you own a dog. It becomes even more so if you are a dog trainer or behaviourist. It can help you solve many of…