Jak nauczyć psa radzić sobie w problemowych sytuacjach? Jakie zastosować regulujące techniki? A może wystarczy – podążać za psem?
Jeszcze dziesięć lat temu, pracując z psami, wierzyłem w moc kontrwarunkowania.
Technika ta polega na wytworzeniu przyjemnego skojarzenia do nieprzyjemnej sytuacji, co w przyszłości ma prowadzić do redukcji stresu. W większości książek czy podczas kursów dla behawiorystów kontrwarunkowanie traktowane jest jako główne narzędzie pracy z psem. Równie często sięga się po technikę habituacji polegającą na działaniach, które mają pomóc odwrażliwiać psa na stresory poprzez stopniowe wprowadzanie czworonoga w sytuacje wyzwalające stres. Powyższe postępowanie ma pomóc nam nauczyć psa radzić sobie w problematycznych sytuacjach.
Jednak im więcej pracuje z psami tym bardziej widzę, że nie tędy droga. Dlaczego?
Naturalne sposoby na stres
Pies gdy czuje się zaniepokojony albo zagrożony w jakiejś sytuacji (np. widzi psa albo osobę, która go niepokoi) raczej nie będzie myślał o jedzeniu smakołyków, które mamy dla niego przygotowane. Będzie starał się uniknąć danej sytuacji, którą postrzega jako zagrażającą. Jego głównym motywatorem będzie chęć poczucia się bezpieczniej a działanie nastawione będzie na przywróceniu komfortu i uczuciu ulgi.
Obserwując psie zachowanie zacząłem szukać innych niż tradycyjne rozwiązania. Zauważyłem, że naturalne psie sposoby radzenia sobie w stresujących sytuacjach – doskonale się sprawdzają!
Psy potrafią się samoregulować poprzez wybrane działania:
- Bieganie
- Węszenie
- Kontakt społeczny z opiekunem
- Noszenie czegoś w pysku
- Patroszenie
- Odchodzenie od stresujących sytuacji
- Próbę wpłynięcia na działanie innego osobnika np. pies widzący zbliżającego się innego psa patrzy i już spojrzeniem daje do zrozumienia – „ej nie podchodź do mnie, nie chce żebyś się do mnie zbliżał”.
Oczywiście warunki miejskie, smycz, płoty, wąskie przejścia czy ruchliwe ulice, poprzez ograniczanie przestrzeni, utrudniają możliwość regulowania się psom. Myślę, że warto szukać sposobu, w który pies może naturalnie się wyregulować. Najlepsze co możemy zrobić to podążanie za naszym czworonogiem, dopasowywanie się do jego naturalnych technik. Uważam, że ten rodzaj pracy z psem daje najlepsze efekty. Zachęcam was do wyboru strategii, które pomagają psom, próbowaliście już może harmonizowania?
Harmonizowanie
Harmonizowanie się polega na tym, że dopasowujemy swoj ruch, tempo oraz sposób poruszania się do tego co robi pies. Dzięki temu możemy odkryć, jaki jest jego naturalny system działania i co mu pomaga. Zobaczmy to na przykładzie: zbliżamy się do innego psa, nasz pies się zatrzymuje, więc my zatrzymujemy się razem z nim. Nasz pupil odwraca się w naszą stronę i my też się odwracamy w drugą stronę, żeby dać mu przestrzeń i możliwość wycofania się. Bardzo często psy decydują się i wybierają możliwość wycofania się jako sposób działania. Okazuje się, że bardzo dobrze sobie radzą i potrafią samoregulować, jeśli damy im szansę i wejdziemy trochę głębiej w ich naturalność.
Case Study
Mieliśmy ostatnio sesję zdjęciową. Musieliśmy stać w konkretnych miejscach i pozach. Nasz pies Bordo, widząc, że jakikolwiek inny pies próbuje podejść lub zbliża się w naszym kierunku starał się go przegonić. Nie czuł się bezpiecznie. Jaka była nasza reakcja? Wyciągnęliśmy szarpak i daliśmy mu. Mogąc nosić zabawkę w pysku oraz podrzucać ją, od razu zauważyliśmy zmianę zachowania. Bordo poczuł się lepiej, trzymając szarpak podchodził do innych psów. Wyznaczał granice, ale jego zachowania były dużo mniej intensywne.
Obserwując naszego psa, poznaliśmy go lepiej. Wiemy co mu pomaga w sytuacjach problemowych, czego potrzebuje do regulacji i jakiego sposobu używa do samoregulacji. Zwróćcie uwagę po jakie zachowania wasz pies sięga w trudnych sytuacjach, które są dla niego najbardziej naturalne by móc mu je potem zaoferować.