Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Czy dobra wyprawka dla szczeniaka to akcesoria, zabawki i karmy? A może wyedukowany, świadomy opiekun znający potrzeby nowego pupila? Odpowiadamy i doradzamy Wam co kupić, wiedzieć i co jest najważniejsze.

Zazwyczaj wyprawka dla szczeniaka kojarzy nam się z zestawem niezbędnych przedmiotów, które mają ułatwić życie z nowym członkiem rodziny. Zwiększyć nasz komfort i zadbać o bezpieczeństwo. Chcielibyśmy, żebyście oprócz tworzenia listy zakupów – tak wiemy, że na pewno kilka akcesoriów będzie niezbędnych – zastanowili się i poczuli na ile jesteście gotowi na nowego członka rodziny. Wy jako przyszli opiekunowie.

Gotowy opiekun – podstawowy element wyprawki

Oczywiście nie musicie wiedzieć wszystkiego, co do tej pory napisano, czy powiedziano o psach. Warto jednak byście przygotowali sobie podstawową psią biblioteczkę. My bardzo polecamy “Szczeniak. Wychowanie w bliskości” Magdaleny Łęczyckiej – Mrzygłód oraz oczywiście naszą “W Harmonii z psem”, która przyda się na każdym etapie rozwoju Waszego psa. W audycji “Szczeka, merda, mówi” Zosia cały odcinek poświeciła na książkowe rekomendacje – jest więc skąd czerpać inspiracje i tytuły.

Wiele zagadnień w temacie zachowania i opieki nad nowym członkiem rodziny, wychodzi w trakcie i wynika z obserwacji biegającego po domu szczeniaka. Przydatne mogą okazać się wtedy webinary o określonym zasobie tematycznym: higiena, socjalizacja czy nauka hasła “do mnie”. Sięgajcie po rzetelne źródła. Kolejnym dobrym pomysłem będzie znalezienie psiego przedszkola w okolicy. Zajęcia oprócz praktycznych wskazówek umożliwią Wam bezpośredni kontakt ze szkoleniowcem oraz poznanie grupy opiekunów szczeniaków, poobserwujecie ich zachowania i pogadacie o psach!

Jak widzicie, zanim wpadniecie w wir zakupów, zastanówcie się, czy czujecie się przygotowani, czy Wasza rodzina chce i akceptuje decyzję o nowym jej członku i jak będą wyglądały pierwsze dni szczeniaka w domu. Może okazać się, że oprócz zabawek i legowiska, potrzeby szczeniaka sięgają o wiele dalej.

Największe potrzeby szczeniaka.

Czego potrzebuje nasz szczeniak? W głowie już pojawia nam się lista niezbędnych akcesoriów. Prawda jednak jest trochę bardziej skomplikowana. Największą i najsilniejszą potrzebą naszego szczeniaka jest bliskość i poczucie bezpieczeństwa. Jedno z zagadnień związanych z rozwojem szczeniaka opisała ostatnio Zosia na naszym instagramie:

“Szczeniaczki powoli budują swoje kompetencje społeczne, umiejętność rezygnacji, pewność siebie i różne strategie radzenia sobie w trudniejszych chwilach. Może się zdarzyć, a raczej prawie na pewno zdarzy się, że zanim szczeniak będzie gotów to spotka go sytuacja, w której będzie mu bardzo ciężko. Czy nie wolno nam go wtedy wziąć na ręce? Wolno. Możemy brać szczeniaki na ręce jeżeli boimy się o jego zdrowie i życie, jeżeli nie potrafi zrezygnować z pogodni za mniejszym psem, jeżeli boi się u lekarza weterynarii, jeżeli nie może już dalej iść bo jest zmęczony i jest mu gorąco. Sytuacji jest mnóstwo. Pamiętajcie. Że w niektórych sytuacjach możemy też zagrać naszym ciałem – kucnąć, zrobić stanowczy krok w kierunku podbiegacza, pokazać szczeniakowi naszym ciałem, że idziemy we inną stronę. Ale w tym samym czasie MUSIMY aranżować sytuacje i spotkania, podczas których pies będzie się uczył jak sobie radzić inaczej niż uniknięciem sytuacji całkowicie. Ludzkie dzieci (tak wiem że to inny gatunek, ale dużo nas łączy), też potrzebują noszenia na rękach. Mimo nieproszonych komentarzy „nie noś bo się przyzwyczai” to wyrastają z tego. Szczenięta, czy to ludzkie czy psie, potrzebują bliskości opiekuna, potrzebują dotyku. I jeszcze jedna ważna kwestia – szczeniak jeszcze nas nie zna, uczy się nas a my jego. Jeżeli nas o coś prosi to zastanówmy się na ile warto spełnić tę prośbę a na ile jest ona „zła”. Bo czasami warto wykorzystać sytuacje żeby pokazać psu, że rozumiemy jego potrzeby i jesteśmy w stanie je spełnić.”

Oprócz spacerów czeka Was też wyzwanie związane z zostawianiem naszego szczeniaka samemu w domu. W wielu poradnikach i w internecie często można spotkać zalecenie, że szczeniaka należy od samego początku przyzwyczajać do samotności. Jednak my uważamy inaczej. Kiedy mały piesek zostaje zabrany od matki, rodzeństwa i znanego mu miejsca, może odczuwać duży stres i niepokój. Czy na pewno słuszne jest w tym momencie wymagać, żeby spał sam?

Naszym zdaniem, lepiej jest przemyśleć tę decyzję i skupić się na budowaniu zaufania z psem. Ważne jest, aby piesek poczuł się bezpiecznie i przekonał, że możemy o niego zadbać i że zawsze może na nas liczyć. Nie powinniśmy go separować i ignorować, gdy płacze. Na początku, gdy piesek jest w takiej sytuacji stresowej po odłączeniu od grupy, powinniśmy skupić się na budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Dopiero gdy będzie na to gotowy emocjonalnie, stopniowo możemy pracować nad umiejętnością zostawania go samego. W tym procesie powinniśmy być cierpliwi i delikatni, aby szczeniak nie czuł się opuszczony. Zrozumienie potrzeb psa i zapewnienie mu wsparcia w trudnych momentach jest kluczowe dla budowania silnej więzi między nami a naszym pupilem. Dążenie do stworzenia komfortowego i bezpiecznego środowiska dla szczeniaka pomoże mu zaakceptować samotność w przyszłości, kiedy będzie na to gotowy. To pozwoli na zdrowy rozwój emocjonalny i pozytywne doświadczenia związane z pozostawaniem go samemu w domu.

Jeśli interesują Was potrzeby szczeniaka i chcesz dowiadywać się więcej, zachęcamy do naszej niezbędnej wyprawki dla psa, czyli kursu online “Paka dla szczeniaka“. Dowiecie się w nim między innymi o podstawowych problemach, które sprawiają maluchy takich, jak: nauka czystości, podgryzanie, czy chcieliby wiedzieć jak socjalizować szczeniaka, jak dbać o jego potrzeby i zrozumieć podstawy komunikacji swojego pupila.

Karmienie szczeniaka

Pewnie możecie się domyślać, że jako psi behawioryści nie będziemy namawiać Was do konkretnej miski i karmy dla szczeniąt czy sposobu żywienia. Oczywiście warto by znalazły się w Waszej dobrej wyprawce produkty sprawdzone, zaufane o jasnym składzie czy zdecydujesz się na karmę suchą, mokrą czy BARF. Chcielibyśmy bardziej niż o wyborze karmy dla szczeniaka powiedzieć o zachowaniach, które mogą się pojawić. Jednym z nich, spędzającym sen z oczu przyszłych opiekunów i wywołujących strach jest obrona zasobów. Chcąc przybliżyć to zachowanie, sięgniemy po wpis Zosi z naszego instagrama:

Obrona zasobów to zachowanie występujące u psów, polegające na chronieniu lub bronienu przedmiotów, jedzenia, przestrzeni czy nawet uwagi czy bańki socjalnej opiekuna. Może się to objawiać poprzez agresywne reakcje, takie jak warczenie, pokazywanie zębów czy nawet pogryzienie. ALE ochrona może się również pojawiać w postaci twardego spojrzenia, zastygnięcia, wejścia między opiekuna a „intruza”.

Może występować u psów dorosłych ale też u szczeniaków. Pamiętam jak kiedyś siedziałam z malutkim Bordkiem na dworze. Ja na leżaku on gdzieś pode mną. Wyciągnęłam rękę żeby go dotknąć i pogłaskać. Ugryzł mnie wtedy bardzo mocno jak na szczeniaczka. Okazało się, że gryzł szyszkę i myślał, że chce mu ją zabrać.

Obrona zasobów może pojawić się u malutkich psów, jest to często zachowanie instynktowne. Ale można również „wzmocnić” i „obudzić” takie zachowania u psa. Na przykład gdy u hodowcy, psy są karmione z jednej miski. Albo gdy podczas treningu ciągle kontrolujemy i zabieramy psu dostęp do czegoś czego pożąda. Gdy pies non stop przegrywa walkę o szarpak, albo gdy go ciągle chowamy, gdy nie może go dorwać. Albo gdy ciągle „sprawdzamy” psa – czy pozwoli coś sobie zabrać. U psa, który ma problem z obroną zasobów trzeba budować poczucie bezpieczeństwa i możliwości wpływu na środowisko. I właśnie to będziemy pokazywać n
a naszym webinarze o obronie zasobów.

Co powinna zawierać wyprawka?

Nie martwcie się, rozumiemy szczeniaczkowy szał i również czujemy ekscytację i zastanawianie się co powinno znaleźć się w psiej wyprawce. Oto lista pierwszych zakupów, mamy nadzieję, że sprawią Wam przyjemność.

  1. Miejsce do spania – klatka kennelowa, kocyk, legowisko dla szczeniaka czy miękka poduszka. Wybierając zwróć uwagę na trwałość materiału i wypełnienie, pamiętaj, że twój szczeniak zamiast drzemki może wybrać destrukcję.
  2. Miska na jedzenie i miska na wodę: dopasuj do rozmiaru szczeniaka, zobacz też miski spowalniające, o różnych kształtach, do wylizywania czy wyszukiwania, tu zwróć uwagę by nie były za trudne by nie sfrustrować malucha.
  3. Karma dla szczeniąt powinna mieć przejrzysty, dobry skład i być dopasowana do wielkości i kondycji.
  4. Smycz i obroża: Smycz spacerowa i linka do treningu lub na luźniejszy spacer. Wybierz obrożę lub szelki – ważne żeby były dopasowane.
  5. Pielęgnacja: Akcesoria dobierz do rodzaju sierści swojego szczeniaka. Jako niezbędnik potraktuj szczotkę do czesania, artykuły do higieny jamy ustnej (szczoteczka i pasta) i szampon.
  6. Zabawki: Najbardziej uniwersalną zabawką, która dodatkowo zachęca do zabawy jest szarpak, niech będzie twoją zabawką numer jeden. Oczywiście miękkie pluszaki czy twarde kongi niech też znajdą swoje miejsce w pudełku z zabawkami.
  7. Smakołyki: zarówno te miękkie o mniejszym kształcie to treningu jak i naturalne gryzaki, które pomogą przy swędzących ząbkach i dłuższym relaksie.
  8. Podkłady higieniczne: przydatne przy pierwszych dniach w nowym domu.
  9. Transporter lub pas do samochodu: przewożąc psa zadbaj o jego bezpieczeństwo.
  10. Zdrowie: Kontakt do weterynarza, książeczka zdrowia szczeniaka oraz niezbędne leki i preparaty.

Dobra wyprawka to ta dostosowana do Ciebie i szczeniaka

Pamiętajcie, że skład wyprawki można zmieniać, dodawać i odejmować elementy, w zależności od własnych potrzeb. Jeśli szczeniaka odbieracie lub adoptujecie latem, warto do niej dodać maty chłodzące, a jeśli zimą to zastanowić się nad ubrankami dla szczeniaka. Dobierzcie ją do rozmiaru, rasy, a nawet charakteru Waszego pupila. Zadbajcie też o siebie i swoje poczucie bezpieczeństwa.

Życzymy wam udanej komunikacji i przyjemnych chwil!

Podziel się Facebook