Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Kto powiedział, że spacer z psem musi być nudny? Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są wszelkiego rodzaju aktywności podczas spacerów. Pies potrzebuje zajęć zarówno ze sfery fizycznej, jak i umysłowej. Zobaczcie, w jaki sposób zaspokoić te potrzeby, jak urozmaicić wędrówki z psem, jakie mamy pomysły na zabawy oraz jakie ma to ogromne znaczenie.

I główka pracuje!

Czy zdarzyło Wam się kiedykolwiek leżeć w łóżku i zmagać z milionem myśli? Nie możecie wtedy zasnąć pomimo ogromnego zmęczenia? Tak właśnie czują się psy, które nie mają zapewnionych zajęć umysłowych. Każdy pies, bez względu na rasę, wiek i charakter potrzebuje odpowiedniej stymulacji zmysłów. Oczywiście jednemu psu wystarczy kilkanaście minut zabaw, a innemu będzie potrzeba więcej. Dlatego tak ważne są odpowiednie zabawy z psem zarówno w domu, jak i na spacerze. Nawet godzinne bieganie nie zmęczy psa tak, jak węszenie, główkowanie i wszelkie umysłowe psie zabawy.

Najlepiej proporcjonalnie przeplatać wszelkie aktywności. Weźcie pod uwagę: naturalne potrzeby psa, czyli potrzeby fizjologiczne, swobodne węszenie i tropienie, odpowiednią dawkę ruchu, zmęczenie psa pod kątem umysłowym oraz wyciszanie psa na spacerze. W tym artykule zajmiemy się jednak kwestią spacerów. Zobaczcie, w jak prosty sposób zamienić, wspólny spacer z psem, na efektywnie spędzony czas. Bo nie ma nic gorszego niż nuda w czasie spacerów. Sprawdźcie sprawdzone sposoby na zabawy z psem na spacerze.

Sprzęt to podstawa

Zanim wybierzecie się na spacer, zacznijmy od przygotowania. Istnieje kilka podstawowych rzeczy, które powinniście zabierać na wspólne wyjścia. Do zabaw z psem na dworze, będą Wam potrzebne:

Jeżeli już wszystko skompletowaliście, pora włożyć wygodne buty i jesteście gotowi na aktywny spacer z psem. Pamiętajcie, aby mieć wolne ręce i wszystko pochować do plecaka. Dzięki temu będziecie mieć pełną kontrolę nad psem oraz swobodę. Jest to dużo wygodniejsze i praktyczniejsze.

Zasady bezpieczeństwa

Zanim przejdziemy do omówienia aktywności z psem na spacerze, musicie zapamiętać kilka zasad. Po pierwsze zawsze, ale to zawsze obserwujcie swojego psa. Z pewnością pokaże Wam, kiedy ma dość, kiedy potrzebuje odpoczynku lub jest znudzony. Koniecznie zapoznajcie się z podstawowymi sygnałami wysyłanymi przez psa. Do takich najczęściej spotykanych należą: ziewanie, odwracanie głowy, oblizywanie się, odmowa współpracy, odchodzenie. Nic na siłę. Spacer z zabawami ma być przyjemny zarówno dla Was, jak i psa. Komunikacja z psem to klucz do sukcesu. Uwierzcie mi, że odpowiednio wprowadzony trening umysłowy sprawi, że pies będzie sam Was na nie namawiał.

Kolejną sprawą jest odpoczynek i przebodźcowanie. Zbyt duża dawka jakichkolwiek aktywności z psem, może doprowadzić do jego fiksacji, nadmiernej ekscytacji i problemów z emocjami. Musicie poprzez obserwację psa, znaleźć odpowiedni balans pomiędzy wszystkimi aktywnościami. Świetną sprawą jest czas na odpoczynek. Wystarczy, że co parę metrów po prostu usiądziecie na ławce i się zrelaksujecie. Dacie sygnał psiakowi, że spacer to nie tylko gonitwa, ale również i czas relaksu. Zaplanujcie sobie więcej czasu na spacer, aby na stałe wprowadzić ten element.

Las smaczków

Pierwszą zabawą będzie szukanie smakołyków i stworzenie naturalnej maty węchowej. Do tego wykorzystajcie swoje otoczenie. Drzewa, krzaki, kamyczki, liście, wysokie trawy, pnie i wszystko inne co Wam przyjdzie do głowy. Następnie poproście psa, aby usiadł i poczekał. Rozsypcie smakołyki na wybranym przedmiocie, wydajcie komendę “szukaj” i obserwujcie, z jaką pasją chodzi jego nosek, jak angażuje wszystkie zmysły oraz ciało. Jest to doskonały sposób na zabawy z psami w lesie, łące czy na podwórku. Ogranicza Was wyłącznie wyobraźnia. Zabawy węchowe, to świetny sposób na aktywny spacer z psem. Jest to super zabawa dla psa, która sprawi, że chętniej będzie chciał wychodzić na spacery oraz będzie bardziej wyciszony po powrocie do domu.

Chowanego

Tutaj przyda Wam się druga osoba, która odwróci uwagę psa oraz długa linka. Wy natomiast szybko schowajcie się za drzewo, murek, krzaczek. Zawołajcie psa i czekajcie, aż Was znajdzie. Jeżeli psiak napotka problemy, osoba towarzysząca może go delikatnie nakierowywać. Kiedy pies Was znajdzie, będzie przeszczęśliwy, zyska pewność siebie i przy okazji potrenuje nos oraz szare komórki. Może być to doskonała zabawa dla całej rodziny, podczas wspólnych spacerów.

Inną wersją tej zabawy jest poszukiwanie ulubionej zabawki Waszego psa. Odwróćcie jego uwagę lub wykorzystajcie moment, w którym coś węszy. Wrzućcie np. szarpak w liście, schowajcie za drzewo, czy w krzaki. Następnie zachęćcie psa do szukania komendą “szukaj” (lub inną wybraną). Podobnie, jak w przypadku szukania ludzi, tutaj też możecie nakierować psa na zabawkę swoim ciałem, a nawet pokazać palcem. Ważne, aby pies się szybko nie zraził i znudził. Możecie stopniowo zwiększać poziom trudności zabaw.

Przywołanie

Zabawy na spacerze z psem mogą być naprawdę przeróżne. Warto ćwiczyć nawet te znane komendy, aby je utrwalać, zwiększać Waszą więź oraz odpowiednio zmęczyć psa. Możecie ćwiczyć przywołanie psa w każdej chwili: kiedy na lince się od Was oddali, kiedy węszy, co parę kroków. Ważne, aby zawsze po przybiegnięciu spotkała go nagroda w postaci smaczka, zabawy lub pieszczot. Trenowanie psich sztuczek, które już zna lub całkiem nowych, to również doskonały pomysł na zabawy z psem na spacerze. Dzięki temu Wasze przywołanie stanie się dużo lepsze, a i psiak zmęczy głowę.

Eksploracja świata

Jeżeli często chodzicie stałą trasą spacerową, to warto raz na jakiś czas ją zmienić. Ogrom nowych zapachów, ludzi, psów i odgłosów bardzo zaabsorbuje Waszego psa i dodatkowo zmęczy. Będzie on mógł z pasją eksplorować nowe otoczenie, a może i nawet poznać nowych psich przyjaciół. Tutaj pamiętajcie o obserwacji psa. Jeżeli zauważycie, że w którymś momencie ma za dużo bodźców, wycofuje się, nie czuje pewnie – przystopujcie, pobawcie się z nim lub po prostu zawróćcie. Możecie spróbować za jakiś czas lub znaleźć całkiem nową miejscówkę. Wspólny spacer z psem nie musi być nudny!

Slalom

Omijanie drzewek, słupków, krzaków, a nawet i ławek, to kolejny sposób na urozmaicenie spaceru z psem. Nie bójcie się eksperymentować i wykorzystywać wszystko dookoła. Może przynieść Wam to niezły ubaw, a pies z pewnością będzie wdzięczny za poświęconą mu uwagę i czas. Razem możecie ćwiczyć mijanie przeróżnych przedmiotów oraz skupianie na Was uwagi. To ćwiczenie może Wam się przydać przy różnych sytuacjach na co dzień np. mijanie innego psa, dziecka, samochodu.

No to w drogę!

Macie już zapas gotowych zabaw na spacery, teraz pora je wdrożyć w życie. Pamiętajcie – obserwujcie psa i bawcie się razem. Spędzanie czasu z psem w taki sposób z pewnością przyniesie swoje efekty. Pies stanie się bardziej stabilny emocjonalnie, wyciszony, nauczy się panować nad swoimi emocjami, a przede wszystkim zaspokoi swoje potrzeby i instynkty. Zabawy z psem powinny stać się częścią Waszego dziennego rytuału. Długi spacer z zabawami, komunikacja z psem, swobodne węszenie, zabawy węchowe, a przede wszystkim wspólna zabawa i macie przepis na świetny spacer. Powodzenia!

Podziel się Facebook