Pies w nauce Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Życie z więcej niż jednym psem może być wspaniałą przygodą, ale także wyzwaniem. Psy potrafią różnić się pod wieloma względami takim jak chociażby forma zaspokajania swoich potrzeb, czy temperament i preferowane formy zabawy z innymi psami. Te i wiele innych czynników wpływa na to, jakie relacje psy budują między sobą; czy się lubią czy akceptują i w jakich okolicznościach lubią wchodzić ze sobą w interakcję.

Jest jednak wiele rzeczy, które może zrobić opiekun, aby uniknąć potencjalnych problemowych sytuacji pomiędzy psami. O tym, jak pogodzić dwa psy w domu można mówić wiele, bo każda relacja między psami jest inna. W poniższym tekście są opisane podstawowe zasady, które warto wprowadzić od samego początku.

Jak przygotować się do wprowadzenia kolejnego psa do domu?

Zanim zdecydujemy się wprowadzić kolejnego psa do domu warto zastanowić się, jak nasz pies rezydent może na to zareagować. Czy jest psem, który raczej unika bezpośredniego kontaktu z innymi psami? Czy czuje się bezpiecznie w towarzystwie innych czworonogów? Czy ma problem z dzieleniem się przestrzenią i czy jest psem zasobowym? Koniecznie należy brać pod uwagę również stan zdrowia psa rezydenta – starszy pies może czuć się przytłoczony obecnością szczeniaka pełnego wigoru. Mały pies może bać się dużego psa, a strach może uniemożliwić czworonogom nawiązanie dobrej relacji. Zanim weźmiemy drugiego psa zastanówmy się, jaki ma temperament i czy uda nam się zaspokoić potrzeby treningowe i spacerowe psa rezydenta jak również nowego czworonoga w satysfakcjonującym oba psy wymiarze.

Dwa psy w domu mogą być wyzwaniem, jeśli nie przygotujemy dla każdego z nich oddzielnej przestrzeni, gdzie czują się bezpiecznie, mogą wypocząć od siebie nawzajem jeśli czują taką potrzebę. Takie rozwiązanie będzie szczególnie istotne, jeśli jeden z psów jest szczeniakiem i może drażnić swoim zachowaniem dorosłego psa rezydenta. Pomocna tutaj może być przykładowo bramka rozporowa, która podzieli mieszkanie na dwie części. Czasem przy mniejszym psie rozwiązaniem może być kojec. Wielu opiekunów decyduje się na stosowanie kennela, czyli metalowej klateczki, w której można na chwilę odizolować psa i pomóc mu się wyciszyć i dać psom chwile wytchnienia od siebie nawzajem. Dobrą taktyką jest także przygotowanie osobnych miejsc gdzie psy będą karmione, aby każdy z nich miał możliwość spokojnie zjeść w swoim tempie bez obawy, że drugi pies zacznie mu wykradać jedzenie z miski. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów związanych z brakiem poczucia bezpieczeństwa i stabilności, które może się pojawić w momencie kiedy wprowadzamy do domu drugiego psa.

Jak przyzwyczaić psy do siebie nawzajem?

Pierwsze spotkanie psów warto zaaranżować podczas spaceru, na jak najbardziej neutralnym gruncie. Jeśli nie jesteśmy pewni reakcji któregoś z czworonogów to warto, aby oba były na linkach podczas takiego spaceru. Od pierwszych wspólnych chwil dbajmy o wzajemne poczucie bezpieczeństwa u obu psów.

Moment wprowadzenie do domu również powinien być przemyślany – jak wspomniałam wcześniej przyda się bramka rozporowa, aby psy mogły obserwować się z bezpiecznej odległości bez wchodzenia w potencjalnie trudną bezpośrednią interakcję. Warto dać psom czas, aby poznały swój zapach, obserwowały zachowania, ale bez problematycznych i stresujących konsekwencji, które mogą pojawić się jeśli psy mają od razu do siebie bezpośredni dostęp. Dwa psy w domu gryzą się, jeśli czują się w swojej obecności zagrożone, gdyż częściej wchodzą w konfliktowe sytuacje.

Dwa psy pod jednym dachem

Płeć psów mieszkających pod jednym dachem może, ale nie musi mieć znaczenia dla ich relacji. Istotniejsze jest czy czworonogi są kompatybilne charakterami i temperamentem niż czy są tej samej czy różnej płci. Przyjmuje się, że w domu pies i suka łatwiej się zgrają niż dwa psy tej samej płci, ale jest to często mylące i niekoniecznie musi się sprawdzać. Dwa stabilne samce, tak samo jak dwie suki, są w stanie bez zastrzeżeń razem funkcjonować, jeśli tylko czują się razem bezpiecznie, a ich potrzeby są zaspokajane w satysfakcjonującym stopniu. Oczywiście sytuacja wygląda trochę inaczej jeśli mamy niesterylizowane zwierzęta, ale tutaj głównie należy brać pod uwagę okres cieczki u samicy, z czym nie każdy samiec potrafi sobie poradzić.

Jak karmić dwa psy jednocześnie?

Jak wspomniałam wcześniej, jeśli mamy więcej niż jednego psa w domu, warto zadbać o to, by każdy z czworonogów jadł w osobnych pomieszczeniach, za bramką lub w kennelu. Dystans zwiększy poczucie bezpieczeństwa psów, a komfort psychiczny z tego wynikający uspokoi je i wpłynie dobrze na ich ogólne relacje. Podobnie sytuacja powinna wyglądać z podawaniem psom różnego rodzaju gryzaków czy smaczków – dobrze, by każdy zwierzak miał swoje bezpieczne miejsce, gdzie może w spokoju zjadać swój kąsek i mieć pewność, że drugi pies nie będzie go niepokoić. Warto wypracować zarówno u psów jak i u siebie nawyk, że karmimy zwierzęta w osobnych pomieszczeniach i zrobić z tego codzienny rytuał. Każdy pies może mieć gorszy dzień, kiedy owa dodatkowa przestrzeń i spokój podczas jedzenia może stać się dla czworonoga kluczowy. Czasem też gryzak okazuje się wyjątkowo smakowity i rywalizacja o jedzenie może się niespodziewanie pojawić wśród psiaków. Jeśli nauczymy psy, że nie ma możliwości podkradania drugiemu jedzenia, możemy uniknąć wielu potencjalnie nieprzyjemnych sytuacji.

Życie z więcej niż jednym psem to codzienna przygoda. Warto zadbać o komfort psów, ale również nasz, już od pierwszych chwil i cieszyć się obserwując psie interakcje. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej od razu prosić o pomoc behawiorystę, bo dynamika psich relacji jest duża i łatwo może sporo umknąć nawet zaangażowanemu opiekunowi.

Podziel się Facebook