Czy możemy oduczyć agresji naszego psa? A może to zachowanie, jak każde inne i warto zastanowić się nad przyczyną? Zobacz, co mówi pies poprzez zachowania agresywne.
Chcielibyśmy, bazując na latach pracy z psami, od początku zaznaczyć, że zachowania agresywne to komunikat. Może być trudny – dla nas ludzi i źle nam się kojarzyć. Łączymy go z wrogością i chęcią wyrządzenia krzywdy. Często dlatego nie rozumiemy naszych pupili, boimy się ich zachowań lub przypisujemy im złe intencje.
Jednak to dzięki agresji i my i zwierzęta, możemy obronić się w niebezpiecznej sytuacji, postawić granice czy wykrzyczeć targające nami emocje. Emocje są kluczowe do zrozumienia co kryje się za zachowaniami agresywnymi. Jeśli zaczniemy się zastanawiać co pies czuje i dlaczego, dostrzeżemy przyczyny jego zachowania. A poznając jego potrzeby i granice zauważymy, że jego język komunikacji jest inny niż nasz.
Szybki odruch
Agresja może wystąpić jako odruchowa reakcja na nagły i stresujący bodziec, taki jak nadepnięcie na łapę podczas snu lub złapanie za sierść z zaskoczenia. W tego typu sytuacjach pies może energicznie klapnąć zębami lub nawet ugryźć, co wynika z chęci szybkiej obrony. Podobnie jak u ludzi, reakcje odruchowe u psów mogą być związane z natychmiastowym instynktem przetrwania. Nagłe i nieoczekiwane sytuacje mogą wywołać w nich silne emocje, które z kolei prowadzą do agresywnych zachowań, jako próby zabezpieczenia się przed ewentualnym zagrożeniem.
Zachowania uznawane za agresywne to między innymi:
- marszczenie kufy
- szczeknięcie
- pokazywanie zębów
- warczenie
- kłapanie zębami
- uderzenie zębami
- ugryzienie.
Poczucie bezpieczeństwa
Gdy analizujemy zachowania agresywne, dostrzegamy, że mają one swoje korzenie w jednej z najbardziej pierwotnych i fundamentalnych potrzeb – potrzebie bezpieczeństwa. Pies często wykazuje zachowania agresywne jako środek obronny, mający na celu uniknięcie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Intensywność i rodzaj agresywnego zachowania, czy to w postaci szczekania, warknięcia czy ugryzienia, zależą od różnych czynników, takich jak genetyka, środowisko, w którym pies dorastał i obecnie żyje, oraz jego historia doświadczeń.
Psy wykorzystują warknięcie, szczekanie i marszczenie kufy jako sygnały ostrzegawcze, aby wyrazić swoje niezadowolenie wobec danej sytuacji. Jeśli inny pies lub osoba zrozumie te sygnały i przestanie działać agresywnie, pies czuje ulgę i poczucie, że ma kontrolę nad sytuacją. W wyniku tego, kiedy pies ponownie stawi czoła podobnej niepokojącej sytuacji, będzie wiedział, że ma narzędzia, aby przerwać potencjalny konflikt. Te same mechanizmy działają u ludzi. Gdy powiemy “STOP!” i ta interakcja zadziała, zdajemy sobie sprawę, że mamy wpływ na daną sytuację. Czujemy się lepiej i bezpieczniej, ponieważ mamy narzędzia, które pozwalają nam zapobiec dalszym nieprzyjemnym zdarzeniom.
Jeśli sygnały ostrzegawcze nie działają, pies sięga po zachowania mocniejsze i intensywniejsze, żeby oddalić od siebie zagrożenie. Dlatego tak istotne jest rozumienie psich sygnałów i emocji.
Na spacerze
Gdy zbliżamy się z naszym psem do innego osobnika – człowieka lub psa – z którym nasz pies ma problem, warto obserwować jego reakcje i podejmować odpowiednie działania, które mu pomogą. Czasem oznacza to dostosowanie się do jego tempa i kierunku, czyli harmonizowanie się z jego zachowaniem.
Jednak czasami zachodzi potrzeba, abyśmy przejęli kontrolę nad sytuacją i zaproponowali odejście lub zmianę kierunku, jeśli widzimy, że jest to najlepsze rozwiązanie w danym momencie. Może to być konieczne, gdy zauważamy, że nasz pies zaczyna reagować niepokojem, staje się napięty, a intensywność jego zachowania wzrasta, prowadząc do ciągnięcia na smyczy w stronę innego osobnika. Takie zachowania mogą świadczyć o narastającym strachu i niepokoju u psa. Wiemy, że po zbliżeniu emocje mogą jeszcze bardziej się nasilić. W takich sytuacjach lepiej będzie zablokować smycz, nie pozwalając na skrócenie dystansu do innego osobnika. Dzięki temu zapewniamy psu większe bezpieczeństwo i kontrolę nad sytuacją, pozwalając mu uniknąć eskalacji konfliktu i dając mu czas na uspokojenie.
Zrozumienie i odpowiednie reagowanie na sygnały naszego psa są kluczowe w zapewnieniu mu komfortu i poczucia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach społecznych. Harmonizacja i kontrola podczas spacerów pomagają w budowaniu pozytywnych doświadczeń i relacji między nami a naszym pupilem.
W naszej książce „W Harmonii z Psem” opisujemy jak zrozumieć psie emocje. Przywołujemy mnóstwo przykładów, dzięki którym lepiej zrozumiesz zachowanie swojego pupila. Na filmikach możesz zaobserwować, jak dane sytuacje wyglądają w praktyce. Zobacz jakie sygnały wysyłają psy na spacerze i poznaj psi język.