Dziecko i pies – jak wybrać psa odpowiedniego dla rodziny? Czy decyduje o tym rasa, pochodzenie czy indywidualny charakter? Poznaj sposoby tworzenia relacji między psem a dzieckiem i dowiedz się, jak szanować ich potrzeby i granice, by życie w międzygatunkowej rodzinie było bezpieczne i przyjemne.
Dziecko i pies to trudny temat. Nasze wyobrażenia o idealnym towarzyszu dla dzieci mogą napotkać trudności a wiara w rasy kochające maluchy, zderzyć się z rzeczywistością. Oczywiście psy rasowe hodowane były w konkretnych celach. Często zapominamy jednak, że zachowania, które mogą być dla nas trudne lub które określamy czasem jako problemy behawioralne (np. szczekanie na obce osoby, gryzienie psów, zaganianie czy pogoń) to cechy, na których nam – ludziom, zależało tworząc daną rasę. Przy wyborze psa rodzinnego zamiast na konkretnej rasie skupmy się na charakterze psa i własnej edukacji, by rozpoznawać psie sygnały i tworzyć relację świadomie i bezpiecznie.
Jaka rasa psów jest najbardziej rodzinna?
Polecane rasy psów określane są mianem spokojnych, przyjaznych dzieciom czy łagodnych. Jesteśmy zdania, że przy dobieraniu psa najważniejsza powinna być odpowiedzialność za kolejnego członka rodziny. Rasy określane jako towarzysze zabaw dziecka to np. golden retriever czy beagle. Tutaj warto spojrzeć szerzej na te propozycje: labradory czy goldeny to psy dużych rozmiarów: wyobraźmy sobie, że pociągnie nasze dziecko na spacerze na smyczy lub biega po domu, w którym po podłodze chodzi maluch. Beagle to pies myśliwski charakteryzujący się częstym szczekaniem i chęcią pogoni – czy zaakceptujemy wysoki stopień hałaśliwości przy małym dziecku? Kolejną rasą przedstawianą jako inteligentny pies rodzinny jest border collie, którego podgryzanie czy “pasienie” dzieci może być dla nas wyzwaniem.
Przed wyborem pupila, warto zrobić rodzinną naradę. Zastanówcie się co jest dla Was ważne przy wyborze czworonoga, czy znacie podstawowe psie sygnały, jak wygląda aktywność waszej rodziny i ilość czasu, którą możecie poświęcić psu. Mając w domu małe dziecko przemyślcie czy to dla was odpowiedni moment, na dołożenie sobie wychowania kolejnego malucha. Pamiętajcie, że odpowiedzialność za czworonoga zawsze spoczywa na osobie dorosłej i to nie tylko za jego samopoczucie, ale i zdrowie czy odpowiednią dietę. Zastanówcie się, czy bierzecie pod uwagę, że nie każdy pies kocha dzieci i że może (ale nie musi!) być ciężko. Zbudowanie relacji psa z dziećmi może potrwać, wymagać pokierowania i zaangażowania.
Sprawdźcie gdzie w okolicy prowadzone są zajęcia typu psie przedszkole, zapisujcie się na webinary, czytajcie książki – edukujcie się! Idealny pies nie istnieje, ale dzięki wiedzy możecie stworzyć super relację.
Najłagodniejsze psy dla dziecka – które to?
Takie, z którymi pracujemy, szanujemy ich granice a przede wszystkim – uczymy się ich sygnałów. Jeśli wiecie już, że lizanie często jest sygnałem zatrzymującym, a merdanie ogonem nie idzie zawsze z radością – to już dużo. Zarówno dla dużych, jak i małych psów kontakty z dziećmi są wyzwaniem. Dzieci są gwałtowne, szybkie i nieprzewidywalne w zachowaniach. Przestrzeń psa często jest naruszana a granice łatwo przekraczane. Sygnały takie jak: lizane, skakanie czy bieganie mogą być niezrozumiałe dla malucha. Psy próbują zakomunikować dyskomfort, który otoczenie odbiera jako oznaki przyjaźni. Stają się natarczywe w zachowaniach, chcąc przerwać sytuację i zatrzymać dziecko, a te bardziej asertywne mogą wykorzystać warknięcie. Ten naturalny sygnał również często jest niezrozumiały.
W audycji “Szczeka, merda, mówi” poświęciliśmy cały odcinek na przybliżenie sposobów na budowanie relacji pomiędzy psem a dzieckiem. Opowiadamy tam o przyjaźni, wspólnej przestrzeni i dawaniu smaczków.
Chcemy podkreślić, że pies i dziecko mogą mieć przyjacielską relację. By tak się działo, warto zadbać o spokojne i delikatne kontakty z poszanowaniem wysyłanych sygnałów przez psa.
Adopcja psa ze schroniska – czy to dobry wybór, gdy mamy dzieci?
Adopcja psa powinna być przemyślana tak samo, jak każda inna decyzja związana z posiadaniem psa. W wypadku adopcji ze schroniska, czy zaufanej fundacji możemy już poznać charakter psa i umówić się na zapoznanie. Wolontariusze pomogą nam wybrać się na wspólny spacer lub umówią wizytę w domu tymczasowym, co da nam doskonałą okazję, by poznać psa, zobaczyć jak reaguje na nas i dzieci. W dobrej fundacji pies powinien być po obserwacji przez behawiorystę oraz po przeglądzie weterynaryjnym. Opiekunowie chętnie dzielą się przemyśleniami i wiedzą o podopiecznym, oceniając też czy dany pies jest odpowiedni dla nas. Dzięki informacjom z domu tymczasowego powinniśmy wiedzieć m.in. czy pies reaguje lękiem na dzieci, jak odnajduje się w życiu miejskim, a co sprawia mu trudność.
Przy zakupie psa mamy szansę sprawdzić rodziców i pochodzenie genetyczne, rosną więc szanse na posiadanie konkretnych cech. Przy dobrze poprowadzonej adopcji mamy szansę poznać psa, który dzięki posiadanym cechom stanie się naszym “idealnym psem rodzinnym”.
Jak przygotować dziecko na psa?
Na wszelki wypadek zaczniemy od podstawy. Nie wpadajmy na pomysł, by podarować dziecku psa. Żywe istoty to nie prezenty. Decyzja o nowym członku rodziny warto, żeby była wspólna. Dzieci mogą odwiedzić z nami hodowlę czy schronisko – uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, poznawać różne psy i sprawdzać swoje reakcje i oczekiwania. Starsze dzieci możemy zaangażować do przygotowań: nauki o psich sygnałach, wyborze akcesoriów czy planowaniu aktywności.
Na początku warto zadbać i zaplanować przestrzeń w domu czy mieszkaniu. W wypadku małych dzieci i szczeniaków – zbawienne okazać się mogą bramki. Dają możliwość wzajemnej obserwacji, przebywania blisko siebie, ale przy zachowanym bezpieczeństwie. Nie musimy koniecznie dążyć do spotkań czy kontaktu fizycznego. Na wspólne zabawy przyjdzie czas. Wprowadzajmy kontakt powoli i pamiętajmy o bezpiecznym miejscu dla pupila.
Ważne jest również, aby pamiętać, że każde dziecko jest inne i może reagować inaczej na szczekanie psa. Niektóre dzieci mogą być bardziej wrażliwe na dźwięk i wymagać większego wsparcia, podczas gdy inne będą bardziej odporne. Ważne jest, aby respektować indywidualne potrzeby i komfort dziecka oraz zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia w obecności psów.
Jak przygotować psa na dziecko?
To my, rodzice i opiekunowie, musimy znać podstawy psiej komunikacji. Musimy dbać o bezpieczeństwo zarówno psa, jak i dziecka, dlatego im szybciej zauważymy niepokojące sygnały, tym łatwiej będzie uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Warto również zdawać sobie sprawę, że niektóre zachowania ludzkie mogą wywołać niepokój u psa, zwłaszcza że dzieci potrafią być dla psów nieprzewidywalne.
Kolejnym aspektem przygotowań przed narodzinami dziecka, jest wprowadzenie do domu i danie czasu na zaakceptowanie przez psa mebli i akcesoriów dziecięcych. Zabawki, wózek czy łóżeczko, warto rozłożyć i mieć w domu wcześniej.
Wyzwaniem dla pupila może być płacz czy piski dziecka. Ważne jest, aby pies mógł obserwować, skąd te odgłosy pochodzą. Możemy pozwolić mu szczekać, jeśli te dźwięki go przestraszą. To naturalna reakcja psa, ale ważne jest, aby nie zmuszać go do bliskiego kontaktu, jeśli nie jest na to gotowy. Dajmy psu czas na przyzwyczajenie się do tych dźwięków i budowanie poczucia bezpieczeństwa w ich obecności.
Pamiętajmy, że każdy pies jest inny i może potrzebować indywidualnego podejścia. Obserwujmy zachowanie psa i dostosowujmy nasze działania w zależności od jego reakcji. Praca z psem wymaga cierpliwości, czasu i odpowiedniego podejścia. Jeśli mamy trudności lub wątpliwości, warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże nam w adaptacji psa do obecności dziecka.
Pies dla dziecka – podsumowanie.
Jako rodzice dwójki synów i szczeniaczki MuMu, obecnie naszym głównym, rodzinnym tematem są relacje psa i dzieci. Dlatego napisaliśmy książkę i stworzyliśmy kurs, by pomóc rodzicom, tworzyć międzygatunkowe rodziny. Jeśli jesteście ciekawi, poniżej przedstawiamy szczegóły.
Książka “Psy i dzieci. Jak ugryźć temat”, która opisuje aspekty naszego życia i pokazuje, jak godziliśmy psa i dzieci. Co robiliśmy, aby się tolerowali, aby każdy czuł się bezpiecznie. Pisaliśmy ją przede wszystkim z myślą o przyszłych rodzicach, bo wiemy z doświadczenia, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie psa na pojawienie się dziecka. Będzie przydatną lekturą, kiedy w Waszym domu są już dzieci i planujecie lub macie już psiaka.
Baby On The Way – Kurs tworzyłam będąc w ciąży i chwilę potem, gdy urodził się nasz Ryś. Dzięki temu mogłam dostosować materiał do realnych potrzeb kobiet w ciąży i niczego niespodziewającego się psa. W pracy behawiorystki skupiam się głównie na tym, aby opiekunowie zrozumieli emocje a tym samym zachowanie i potrzeby swojego psa. Podczas kursu staram się przybliżyć, co może czuć Twój pies w nowej sytuacji i co Ty możesz zrobić, żeby czuł się jak najlepiej. Dzięki temu minimalizujemy szanse na pojawienie się zachowań problemowych oraz zachowań, które mogłyby zagrażać noworodkowi.