Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Zabawa to niezwykle ważny element życia psa. Odpręża, buduje relacje i uczy. Jednakże na zabawę zwierzę będzie miało ochotę tylko wtedy, gdy jego podstawowe naturalne potrzeby są w pełni zaspokojone. Aby zaangażować się w zabawę, czy to z człowiekiem czy z innym psem, nasz podopieczny musi czuć się bezpiecznie i nie odczuwać dyskomfortu fizycznego ani psychicznego. Zabawa nie powinna też być zamiennikiem dla swobodnej eksploracji podczas spacerów.

Zabawa z psami

Pies to zwierzę społeczne. Potrzebuje wchodzić w relacje z ludźmi i innymi psami, ale tylko pod warunkiem, że czuje się w tych sytuacjach bezpiecznie. Rzadko kiedy pies zacznie zabawę z dopiero co spotkanym psem, ale już czworonoga, którego zna, chętnie zaprosi do wspólnej interakcji. Podstawowymi elementami zabawy z psami jest fakt, że jest ona obopólna, zwykle trwa krótko, psy robią sobie przerwy i zamieniają się rolami. Zawsze warto zwracać uwagę, czy żaden z psów nie jest goniony lub nadmiernie blokowany przez innego psa. Obserwujmy czy nie warto już przerwać interakcji pomiędzy psami i zapewnić czworonogom chwili wytchnienia.
Jednakże jeśli tylko nasz pies będzie miał szansę na zabawy z psem którego lubi i przy którym dobrze się czuje, to będzie to wspaniała okazja do obserwacji niezwykłej radości naszych psów i doskonały moment, aby czworonogi odprężyły się i budowały relację między sobą.

Zabawy z psem na spacerze

Niezwykle ważna jest również zabawa opiekuna z psem. Tutaj zasady są podobne jak w zabawie pomiędzy psami, czyli człowiek musi zgrać się ze swoim psem tak, aby zasady obowiązujące w zabawie były jasne dla obu stron i, co za tym idzie, atmosfera zabawy była spokojna i sprzyjająca budowaniu poczucia bezpieczeństwa.
Zabawy z psem na dworze warto zaaranżować w spokojnym miejscu, które pies zna, albo wcześniej ma okazję poznać podczas spaceru. Dbajmy o to, aby nie przeszkadzały nam podbiegające psy, czy inne bodźce z otoczenia, na których może skupiać się nasz pies. Proponujemy psu taki rodzaj zabawy, jaki nasz pies lubi i dostosowujemy intensywność zabawy do tego, co odpowiada naszemu czworonogowi. Ciekawą propozycją są szarpaki dla psów. Pomagają kontrolować intensywność zabawy i ćwiczyć ładny aport i oddawanie przedmiotów, gdzie nagrodą może być kontynuacja zabawy z opiekunem. Szarpak pozwala psu odreagować emocje przeciągając się z opiekunem i tym samym poprawia samopoczucie psa. W zabawę jest bezpośrednio zaangażowany opiekun, co niezwykle poprawia relację między człowiekiem a psem.

Zabawy z psem na spacerze mogą być bardzo zróżnicowane. Świetną wspólną aktywnością może być wyszukiwanie zgubionych przedmiotów lub ukrytych smaczków. Psy uwielbiają węszyć, daje im to bardzo dużo satysfakcji, a wszelkie aktywności angażujące psi nos pozytywnie wpływają na psi nastrój i budowanie pozytywnej relacji z opiekunem. Wyszukiwanie “zguby” to rodzaj inteligentnej zabawy z psem, gdyż nie podnosi jego poziomu pobudzenia, ale motywuje psa do rozwiązywania psich zagadek. Każdy osiągnięty tutaj przez psa sukces poprawia samoocenę u psa i podnosi jego wiarę w siebie.

Zabawy z psem w domu

Nie zapominajmy, że świetnie można bawić się z psem również w domu. Niektóre czworonogi preferują zabawę w domu, gdzie czują się bezpiecznie, mniej bodźców je rozprasza, a skupienie na interakcji z człowiekiem jest łatwiejsze. Zabawa z psem w domu to świetna okazja, aby nauczyć psa zabawy przedmiotami czyli np. pluszakami czy gryzakami ze sztucznego tworzywa. Zacznijmy oferować różne zabawki psu jak tylko trafi pod naszą opiekę. Nie każdy pies umie i chce bawić się sam zabawkami, ale przy umiejętnym wprowadzeniu zabawek można zachęcić psa do zabawy. Często psy z adopcji ze schronisk, które mają za sobą trudny okres szczenięctwa, nie potrafią się bawić. Spokojna zabawa w domu i dostęp do zabawek, z których pies może skorzystać i nawet zainicjować kontakt z człowiekiem, może pomóc bardzo otworzyć psa.

Zabawa z psem jest wspaniałym doświadczeniem i naprawdę warto próbować znaleźć taką formę zabawy jaka będzie odpowiadać naszemu psu i w jakiej również my będziemy czuć się dobrze. Potem zostaje tylko miło spędzać razem czas i cieszyć się sobą nawzajem.

Podziel się Facebook