Co psy do Nas mówią? Czego od Nas chcą, gdy wpatrują się w Nas swoimi pięknymi oczami? Co oznacza, kiedy pies Nas liże? Czy zawsze jest to miłość? Chyba każdy psi opiekun choć raz zastanawiał się nad tymi zagadnieniami. Już od setek lat naukowcy, zoolodzy, behawioryści i trenerzy próbują zrozumieć psią mowę. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej poznać najlepszego przyjaciela człowieka.
Kładzenie się, węszenie, machanie ogonem czy siadanie – każde z tych pozornie prostych czynności wykonywanych przez psa codziennie ma przynajmniej kilka ukrytych znaczeń. Ile razy w ciągu dnia Twój pies siadał? Pewnie setki! W zależności od kontekstu sytuacji, środowiska, nastroju psa – siadanie może mieć przeróżne znaczenia.
Zosia Zaniewska Wojtków i Piotr Wojtków dokładają następną cegiełkę do swojej misji, jaką jest popularyzowanie zrozumienia psiej komunikacji. I już dziś możemy Wam ogłosić, że napisali kolejną książkę pt. „Dekoder psów”.
O czym jest “Dekoder psów”?
Powiedzieć, że książka jest o psiej komunikacji, to jak nie powiedzieć nic. To stwierdzenie bardzo ogólne i nie oddaje w pełni tematyki tej pozycji. Zosia i Piotrek zdecydowali się skupić na detalu w przypadku tej książki. Na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia i tego, co obserwowali na placach treningowych, podczas organizowania Psich Spotkań – wyłuskali najważniejsze i najczęstsze sygnały, które prezentują psy. Opisali je bardzo szczegółowo, podając kilka znaczeń danego sygnału. Opatrzyli wszystko badaniami naukowymi i anegdotami ze swojego życia. Tak właśnie powstał „Dekoder psów”.
Są w nim opisane psie sygnały, które z punktu widzenia opiekuna (nawet tego początkującego) są łatwe do wyłapania, ważne w kontekście budowania relacji z psem i jego kompetencji społecznych.
Ta książka to trochę taki słownik psiego języka – oczywiście nie cały, bo na bieżąco go poznajemy i zgłębiamy psią mowę, ale zdecydowanie pozwoli Ci lepiej zrozumieć, co pies do Ciebie mówi.
Co zawiera książka?
Poniżej możesz zobaczyć spis treści książki. Dodatkowo zostały w niej poruszone takie tematy jak:
- Koncept drabiny agresji
- Pojęcie „poison cue”
- Do czego może prowadzić uczłowieczanie psów?
- Metoda „drzewka” w problemie ciągnięcia na smyczy
- Czym jest harmonizacja?
- Co to jest bańka socjalna?
I wiele innych ciekawych tematów. Wisienką na torcie tej książki są wspaniałe ilustracje, które podkreślają znaczenie każdego wymienionego psiego sygnału.
Dla kogo jest “Dekoder psów?”
Książka jest dla psich opiekunów, którzy dopiero zgłębiają świat psiej mowy i to wszystko wydaje im się być szalenie skomplikowane.
Bardziej zaawansowane osoby, dzięki tej pozycji będą miały pod ręką, to co istotne, a o czym w emocjach często zapominamy. Podczas kontaktu dwóch psów, czasem trudno nam analizować co oba zwierzaki mówią. Dlatego, kiedy weźmiesz „Dekoder psów” do ręki i włączysz film z interakcji między psami – spojrzysz na sytuację dużo jaśniej i klarowniej.
Psi behawioryści i trenerzy również skorzystają na tej pozycji. To świetna opcja do zabrania ze sobą na konsultacje indywidualne i pokazanie klientom na spotkaniu kilku podstawowych rzeczy. Przepiękne i szczegółowe ilustracje w środku będą również wizualną pomocą dla każdego.
Jeśli chcesz lepiej zrozumieć swojego psa, zbudować z nim relację opartą na szanowaniu granic i wzajemnym słuchaniu – to zdecydowanie książka dla Ciebie. 96 stron, dzięki którym rozpoczniesz dialog ze swoim psem i rozpoczniesz przygodę z psim językiem!