Psi behawiorysta

W tym miesiącu miałem przyjemność wziąć udział w bardzo ciekawym i wartościowym projekcie. JOHN DOG postanowił zrobić akcję promocyjną, edukacyjną na temat adopcji psów. A głównym celem akcji jest znalezienie nowych domów 10 bezdomnym psom, mieszkającym w schronisku – wprawdzie w moim ulubionym, bo w KORABKACH, ale jednak – w schronisku.

Moja rola podczas tego projektu to głównie pomoc w pracy z psami na planie, czyli m.in.:

– jak nakłonić psa, który nie ma ochoty odpoczywać do tego, aby leniwie rozłożył się w łóżku

– jak pokazać u radosnego psa minę smutnego, wystraszonego i niepewnego, jednocześnie trzymając się etyki zawodowej, czyli nie wywołując u psa strachu czy przerażenia

– jak z tego psa wykrzesać maksimum ekspresji, radości i swawoli, gdy akurat woli węszyć i eksplorować

– jak u psa, który nie jest zainteresowany kontaktem z dziećmi wywołać spontaniczne zainteresowanie małymi istotami ludzkimi 😉

Zadanie wybitnie trudne dla psiego trenera i behawiorysty. Możecie się zastanawiać dlaczego? Przykładowo – scena z odpoczywającym psem. Przecież wystarczy nauczyć komendy waruj-zostań i pies będzie leżał. Ale czy będzie odpoczywał? Nie do końca. Pies leżący, oczekujący na nagrodę wygląda zupełnie inaczej niż pies zrelaksowany, który chce odpocząć. Czasami trzeba było zaaranżować tak przestrzeń na planie, aby stworzyć psu warunki do spokojnego odpoczynku i … Czekać, czekać i czekać czasami godzinami, aby nagrać 2-3 sekundy dobrego ujęcia.

Czy to nudne zadanie? Absolutnie nie! Arcyciekawe! Bo ileż to trzeba było się nakombinować, aby psu zechciało się odpocząć przez kilka sekund. Jak zaaranżować przestrzeń, czy ograniczyć, czy dać psu więcej swobody, czy dotykać i głaskać czy absolutnie nie i dać mu spokój. Czy stosować smakołyki czy z nich zrezygnować. Jak poinstruować aktora? Jak ma się zachować, aby scena wyszła tak jakbyśmy wszyscy chcieli? Takie zadania miałem na ostatnim planie realizującym akcję ADOPCJE JOHN DOG.

Dziękuję ekipie za znakomitą współpracę i mam nadzieję, że szybko się uda znaleźć wspaniałe domy dla 10 wspaniałych, znanych mi i kochanych przeze mnie psów.

Podziel się Facebook