Psi behawiorysta

Ufff… Za mną ciężki tydzień na planie filmowym John Doga, szykuje się całkiem ciekawy nowy projekt, więc bądźcie czujni -> JOHNDOG.PL. A taki prezent, nawiązujący trochę tematem do mojego wpisu, dostałem od mojej ulubionej ekipy filmowej:

O moich obserwacjach z ostatniego planu na pewno napiszę osobną notatkę na blogu, tymczasem wracam do spóźnionej drugiej części wpisu na temat trener psów czy trener opiekunów 🙂

Osoby, które nie czytały mojej pierwszej części, zapraszam do lektury -> CZĘŚĆ 1. Tam opisywałem jak wygląda praca trenera psów. Bardzo mało znam osób, które zawodowo pracują jako trenerzy. Znaczna większość to trenerzy opiekunów psów. Oznacza to, że nasza praca polega na instruowaniu, układaniu planów pracy i monitorowaniu pracy opiekuna z psem a nie na bezpośredniej pracy z psem.

To właśnie opiekunowie płacą nam za usługę, za to, że im pomożemy poradzić sobie z ich pupilami i podpowiemy jak mają postępować, za to żebyśmy ułożyli skuteczny zestaw ćwiczeń i zaleceń. Z drugiej strony to opiekunowie są odpowiedzialni za życie z psem na co dzień i regularne wypełnianie zaleceń, wykonywanie ćwiczeń, kontakt z trenerem i umawianie wizyt kontrolnych. I tutaj jest ogromna różnica między pracą jako trener psów, bo rolę trenera psów w opisanej „relacji” przejmuje jak łatwo zauważyć opiekun 🙂

Blog, który czytacie raczej ma trafiać do osób, które uczestniczą w szkoleniowym życiu i dla wielu z nich jest to oczywiste, jednak chciałem zwrócić uwagę na kilka elementów, które dla mnie są bardzo istotne w pracy trenera opiekuna psów.

Warsztat pracy

Pomimo, że trener opiekunów instruuje opiekuna jak należy pracować z psem, bardzo ważne jest, aby trener posiadał umiejętności pracy z różnymi psami. Nie dość, że wygląda to wiarygodniej, gdy pies nas “słucha” i ćwiczenia wychodzą nam bez większych problemów, to dobry trener jest w stanie spojrzeć na każdego psa inaczej, dobrać technikę pracy odpowiednią do psa i opiekuna, zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne dla psa, jego temperament, emocje itp. Osobiście bardzo cenię trenerów, którzy stale pracują i rozwijają swój warsztat pracy z psem, np. trenując psy pracujące (psy asystujące, do wyszukiwania ludzi itp.), przygotowując psy do zawodów z różnych dyscyplin psich sportów (sam liznąłem pracy w kilku psich dyscyplinach czuję, że dało mi to ogromne doświadczenie), jeżdżąc do schroniska i pracując z psami o różnych typach, charakterach itp. Uważam, że dobry trener stale powinien wyznaczać sobie nowe cele i je realizować, w ogromnym stopniu podnosi to jego wartość. Ograniczanie się do pracy z psami klientów to dla mnie mało.

Dopasowanie ćwiczeń do opiekuna

Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie ułożenie ćwiczeń dla opiekuna. Pomimo, że czasem chcielibyśmy wprowadzić dość skomplikowane ćwiczenia i dużą ilość, często może być to zbyt dużo dla opiekuna, który nie ma doświadczeń szkoleniowych, odpowiedniego „feelingu” (o tym pisałem w poprzednim wpisie). Zbyt duża ilość zbyt trudnych ćwiczeń może spowodować zniechęcenie lub frustrację u opiekuna, przez co mniej chętnie będzie trenował z psem, nie będzie czuł radości podczas treningów i będzie miał mniejszą motywację. Może to spowolnić proces nauki psa lub doprowadzić do całkowitej rezygnacji opiekuna do wykonywania ćwiczeń.

Instruktaż

Podczas szkolenia innych trenerów bardzo duży nacisk kładę na ten element. Dobry trener opowiadając o ćwiczeniu tworzy „obraz” tego jak ma ono wyglądać. Opiekun słuchając trenera czuje się jakby widział film ze wszystkimi ważnymi szczegółami pokazujący jak będzie za chwilę pracował z psem. Powinien też mieć jasno określony cel danego ćwiczenia. Ponieważ zajmuję się szkoleniem psów domowych, żyjących w rodzinie, istotne jest odpowiednie zobrazowanie w jakich sytuacjach życia codziennego może się dana umiejętność przydać.

Monitorowanie i wprowadzanie zmian podczas treningu

Trener powinien na bieżąco wprowadzać zmiany dotyczące pracy z psem, np. kiedy nagrodzić, jak wykonywać poprawnie ćwiczenie, czy nagradzać wcześniej czy później, jak ułożyć rękę, jak podnosić kryteria i szereg innych uwag, aby ukształtować prawidłowe ruchy u opiekuna. Próbkę tego elementu pracy trenera można zobaczyć pod koniec tego filmiku:

Monitorowanie podczas procesu szkolenia

Aby trening był efektywny warto ustalić podczas pierwszego spotkania schemat, zasady i częstotliwość kolejnych spotkań. Podczas takich treningów ważne jest docenianie postępów pracy i wzmacnianie opiekunów, podkreślanie postępów pracy i oraz poprawianie i zmienianie ćwiczeń tak, aby trening był efektywniejszy.

Wymieniłem tylko kilka elementów pracy, na która powinien zwracać uwagę trener. Temat jest niewyczerpany i można by o tym dużo pisać. Chciałem tylko podkreślić różnicę między wyobrażeniami niektórych osób myślących, że zawód trenera to praca z psami, tak naprawdę to tylko niewielka część naszej pracy.

Podziel się Facebook