Porady, pomysły, wskazówki Z psem na codzień

Jak powiedzieć psu „nie”? W jaki sposób wyznaczyć granicę tak, by pies ją zrozumiał? Czy pies powinien wchodzić na łóżko? Czy powinniśmy zabierać psu miskę jak je? Dowiedzcie się kiedy zupełnie nie warto stawiać psu granic, a kiedy jest to pożądane i w jaki sposób najlepiej to robić, żeby pogłębiać wzajemne zaufanie i dobrą relację z kolejnego odcinka “W Harmonii z Psem”!

Wy­zna­cza­nie i eg­ze­kwo­wa­nie gra­nic nie jest wcale pro­stym za­da­niem. W pierwszej kolejności musimy być świadomi swoich granic i umieć je w czytelny sposób zakomunikować – tak by nasz pies wie­dział, które za­cho­wa­nia są dla nas ak­cep­to­walne, a które nie. Nie znaczy to wcale, że musimy zawsze jednakowo reagować na daną sytuację, pies musi wiedzieć, że nasze granice są uzależnione od oko­licz­no­ści.


Równie ważna jest umiejętność odczytywania granic komunikowanych przez psa. Wymaga to uważności, zrozumienia jego emocji i potrzeb. Szanując granice naszego psa bu­du­jemy za­ufa­nie i do­brą re­la­cję. Możemy wówczas liczyć na wzajemność. Dlatego im lepiej zrozumiemy psa, tym łatwiej będzie mu wyznaczać granice.

Jak to jest z tym wyznaczaniem granic?

Pies powinien znać pewne granice – one są po to, aby pies wiedział czego od niego oczekujemy. Wbrew pozorom nie po to, aby go ograniczać. Jeśli pies będzie wiedział, jakie są nasze granice i będzie je respektował, to poczuje się bezpieczniej, bo jest to pewien rodzaj przewidywalności. Pracując z różnymi psami w swojej karierze (Piotr), miałem różne cele. W przypadku Kiry, o której nagraliśmy już 2 odcinki, nie chciałem od razu stawiać jej stanowczych granic, kiedy nam groziła na placu, oszczekiwała nas, ponieważ chciałem, żeby poczuła się lepiej w tej sytuacji. Przy takim pierwszym spotkaniu z psem i opiekunami naszym celem jest psa wysłuchać, poobserwować i znaleźć coś, dzięki czemu pies będzie w stanie się lepiej poczuć emocjonalnie. Zarówno dla niego, jak i dla opiekunów to są trudne momenty w życiu i stawianie granic od razu na wejściu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jak wyznaczyć granice psu?

Zacznijmy od tego, że granica służy do tego, by utrzymywać dobre relacje z psem. Żeby zapewnić komfort i poczucie bezpieczeństwa jemu i sobie. Musimy pomyśleć o tym jakie są nasze granice i granice psa oraz jak możemy je uszanować. Każdy pies w jakiś sposób te granice wyznacza. Właśnie w przypadku Kiry, ona zabiegała nam drogę bo nie chciała żebym zbliżał się do jej opiekunów – i to jest bardzo naturalne i normalne zachowanie psa.

Podziel się Facebook