Odcinek 4. Wspieranie psów. Co zrobić, aby nasz pies czuł się przy nas bezpiecznie
Wspieranie, czyli udzielanie pomocy i dodawanie otuchy. Jak my, ludzie, możemy wesprzeć swojego psa w trudnych dla niego momentach? I przede wszystkim, jak rozpoznać, że nasz pies w danym momencie tego potrzebuje? Zapraszamy Was na kolejny odcinek podcastu “Szczeka, merda, mówi”, w którym poruszyliśmy to zagadnienie.
Czy można nagrodzić psa za lęk?
W wielu miejscach czytamy, że jeśli pies boi się czegoś, a my będziemy go pocieszać, pokażemy mu, że warto się bać. Przełóżmy to więc na przykład z życia – wyobraź sobie, że boisz się pająków, a jeden z nich właśnie przechadza się po Twoim salonie. Czy jeśli Twój przyjaciel powie Ci “spokojnie, jestem przy Tobie” to sprawi, że będziesz się bać jeszcze bardziej?
Świadomość, że rozumiemy psa, wiemy, że się boi i nie ignorujemy go w tej sytuacji sprawia, że w przyszłości będzie się czuł pewniej w podobnych momentach.
W jakich sytuacjach wspierać psa?
Przede wszystkim obserwujmy, jak nasz pies zachowuje się, kiedy na spacerze spotka się z innym psem. Niektóre bardzo potrzebują naszej pomocy, a nawet zwracają się o nią! Ostatnio byliśmy świadkami interakcji, w której większy, silniejszy pies gonił mniejszego. W pewnym momencie podbiegł on do swojej opiekunki i wtulił się w jej nogi. W tym momencie opiekunka zrobiła krok w tył – pokazała swojemu psu, że tutaj nie otrzyma on wsparcia. Tym samym w następnych interakcjach jego lęk może eskalować, a nawet prowadzić do agresji.
Traktujmy komunikaty psów jako poważne i świadome i nie wpychajmy ich w sytuacje, w których nie potrafią sobie radzić.
A co, kiedy pies zaczyna szczekać?
Oszczekiwanie jest jednym z sygnałów dystansujących, które mogą świadczyć o strachu. Jeśli w tym momencie dodatkowo szarpniemy psa czy powiemy “nie wolno!”, nie poczuje się dobrze. Zostanie ukarany za strach, którego nie odczytaliśmy. Zamiast więc karcić go zastanówmy się, co pomoże naszemu psu poczuć się lepiej w trudnej dla niego sytuacji. Może warto powiedzieć psu że wszystko jest okej, zwiększyć dystans lub stanąć między nim a psem, którego się boi?
Nasze emocje również mają znaczenie
Żeby wesprzeć kogoś, najpierw sami musimy być na to gotowi. Pies doskonale wie kiedy jesteśmy sfrustrowani, przestraszeni lub zmęczeni, dlatego warto dbać również o swój komfort fizyczny i psychiczny na spacerach.
Obserwacja to pierwszy krok do sukcesu
Jak ocenić czy nasz pies potrzebuje wsparcia w danej sytuacji? Pewne zachowania powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę:
- Podbiegnięcie i naskoczenie – to może być sygnał “proszę, odejdźmy stąd” lub prośba o kontakt fizyczny;
- Odejście – jeśli nasz pies odchodzi w danym kierunku i ewidentnie unika kontaktu z drugim psem, warto za nim podążyć.
Pamiętajmy jednak, że nie zawsze odejście jest realnym wsparciem. Jeśli nasz pies jest pod dużą presją innego osobnika i widzimy, że nie potrafi sam zwiększyć od niego dystansu, nasze odejście może być odwrotne w skutkach. W takiej sytuacji warto zbliżyć się do swojego psa i stanąć między nim a drugim osobnikiem, co mówi mu “hej, jestem z Tobą”, a jednocześnie pokazuje rywalowi “teraz masz problem również ze mną, jesteśmy w grupie”.
Więcej o wsparciu
Wspieranie psa to niewątpliwie temat, na który można rozmawiać godzinami. Na całe szczęście streściliśmy dla Ciebie największe smaczki w naszym odcinku podcastu o wspieraniu psów “Szczeka, merda, mówi”, który możesz odsłuchać na Spotify. Nie zapomnij wystawić nam oceny, które motywują nas do działania!