Podcast "Szczeka, merda, mówi" Z psem na codzień

Odcinek 36. Psia zazdrość

Czy psy odczuwają zazdrość? W jaki sposób ją okazują i dlaczego? Dowiedz się z najnowszego odcinka „Szczeka, merda, mówi”.

W audycji „Szczeka, merda, mówi”, opowiadamy o tajemnicach psiej komunikacji i psich emocjach, przyglądając się psiemu światu z behawioralnej perspektywy. Dzisiejszym tematem jest zazdrość u psów.

Definiujemy zazdrość jako nieprzyjemną emocję związana z utratą uwagi, zainteresowania, opieki, towarzystwa lub materialnych rzeczy. Wiele pytań, które zebraliśmy od was na Instagramie, sugerowało, że niektórzy uważają zazdrość za obronę zasobów. Uważamy jednak, że tak widziane zachowanie psa nie oddaje w pełni jego odczuć. Nie ma tu miejsca na interpretację emocji, szukanie przyczyn, a to dla nas najważniejsze przy komunikacji z pupilem.

Zazdrość u psów może objawiać się poprzez niepokój, smutek, złość lub frustrację w różnych sytuacjach społecznych, takich jak kontakt z opiekunem lub rywalizacja o przedmioty. Warto przyjrzeć się temu zjawisku z perspektywy więzi społecznych i nie bagatelizować jej.


Zazdrość u psów wydaje się prostą, pierwotną emocją, podobnie jak u ludzi, i może wpływać na relacje psów z innymi zwierzętami i ludźmi. Warto podjąć działania, by pomóc psom w radzeniu sobie z tą emocją, gdy staje się zbyt silna lub destrukcyjna dla relacji. W sytuacjach skomplikowanych warto również skorzystać z terapii, aby lepiej rozwiązywać problemy emocjonalne.


Zazdrość jest ważną i ciekawą emocję, która zasługuje na zrozumienie i wsparcie, aby psom pomóc w utrzymaniu zdrowych więzi społecznych.

Jak działać w przypadku zazdrości psa o partnera lub partnerkę? Czy pies „jednego opiekuna” to mit? Dowiedz się więcej o zazdrości pomiędzy psami, słuchając całego trzydziestego szóstego odcinka „Szczeka, merda, mówi”.

Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej! Jeżeli chcecie brać udział czynny w tworzeniu naszej audycji, chcecie proponować nam różne tematy, to zapraszamy na naszego Instagrama, tam zbieram pytania i tematy od Was, które potem usłyszycie na antenie.     

Podziel się Facebook