Podcast "Szczeka, merda, mówi" Porady, pomysły, wskazówki Psi behawiorysta Z psem na codzień

Odcinek 37. Agresja lękowa cz.2

Jak radzić sobie z agresją wobec innych psów? Poznaj sygnały ostrzegawcze i grożące. Dowiedz się, dlaczego pies ciągnie, w stronę obiektu, którego się boi słuchając najnowszego odcinka audycji „Szczeka, merda mówi”.

Jeśli zauważysz, że twój pies przejawia objawy lęku, nie bagatelizuj go ani nie lekceważ. Pies wyraża swoje obawy, które należy poważnie traktować. Zapewnianie go, że nie ma czego się bać, może nie przynieść pożądanych rezultatów, a nawet pogłębić jego lęk. Warto, zamiast tego działać tak, aby pomóc psu, na przykład zapewniając mu bezpieczne miejsce, ochronę i stopniowo eksponując go w kontrolowanych i łagodnych warunkach na bodźce, które go niepokoją. Dbanie o lęki psa to ważny krok w budowaniu jego zaufania i komfortu.

Co robić, gdy pies wybucha?

W sytuacji, gdy doszło już do wybuchu agresji ważne jest, aby nie załamywać się ani nie poddawać. Zamiast tego jak najszybciej trzeba przerwać sytuację i zacząć pracować nad regulacją siebie i psa.


Warto znaleźć przestrzeń, która będzie bezpieczna dla was obojga i oddalić się na kilka kroków, aby zyskać trochę oddechu. Ważne jest, aby nie frustrować się i nie gniewać na siebie, ani na psa, ale pozwolić sobie na chwilę oddechu i spokoju, zanim będziecie kontynuować spacer.


Normalne jest, gdy pies wybucha i wyraża swoje emocje, nawet przez szczekanie czy inne zachowania agresywne. Ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo w takich sytuacjach, na przykład trzymając psa na smyczy, ale jednocześnie działać po wybuchu agresji, aby pomóc psu się uspokoić. To pozwala mu nauczyć się, jak radzić sobie z sytuacjami stresującymi przed ich wybuchem.

Proces ten pomaga psu poczuć się lepiej i nauczyć się radzić sobie z sytuacjami, które go niepokoją. Pies zaczyna korzystać z narzędzi dostępnych w trudnych sytuacjach.

Warto zaznaczyć, że trzymanie przedmiotu w pysku i szarpanie nim może być strategią wyładowania agresji i stresu u psa, dlatego też istotne jest zapewnienie odpowiednich alternatyw i sposobów radzenia sobie z emocjami u psa.

Dlaczego psy ciągną do bodźców, których się obawiają?

Pies widzi innego psa i próbuje do niego podejść, aby go zaatakować. To zachowanie wynika z wcześniejszych doświadczeń, kiedy pies nie miał innego wyjścia z trudnej sytuacji i uważa, że próba nacisku, poprzez ciągnięcie w kierunku tego bodźca i ewentualne nasilenie agresji, jest jedynym sposobem na radzenie sobie z groźną sytuacją.

Dodatkowo, zmiany w stanie emocjonalnym psa, takie jak wzrost poziomu lęku i frustracji, mogą przerodzić się w agresję. Towarzyszy temu wzrost poziomu kortyzolu w organizmie, co wpływa na napięcie mięśniowe i zwiększa ekspresję ruchów, w tym ciągnięcie w kierunku niepokojącego bodźca.

Pies może chcieć szybko zakończyć sytuację, podejść bliżej bodźca, nad którym może wywrzeć wpływ, lub próbować bardziej efektywnie radzić sobie z problemem, który jest w jego oczach nieunikniony.

Czy da się zapobiec agresji lękowej? Dowiedz się czy da się pokonać agresję lękową słuchając całego trzydziestego ósmego odcinka audycji „Szczeka, merda, mówi”.

Jeśli chcesz posłuchać całej audycji, a dodatkowo podoba Ci się nasz podcast, wystaw nam ocenę na Spotify. Dzięki temu mamy siłę działać dalej! Jeżeli chcecie brać udział czynny w tworzeniu naszej audycji, chcecie proponować nam różne tematy, to zapraszamy na naszego Instagrama, tam zbieram pytania i tematy od Was, które potem usłyszycie na antenie.     

Podziel się Facebook