Odcinek 2. Psie potrzeby
Wyobraź sobie, że dzisiaj się nie wyspałeś_aś (być może zabrakło porannej kawy?), ostatnio w pracy oberwało Ci się od szefa, a na dokładkę Twój partner zapomniał o Waszej rocznicy. I jadąc do pracy z widmem ostatnich wydarzeń… ktoś właśnie zajeżdża Ci drogę. Czy jest bardziej prawdopodobnym, że użyjesz klaksonu? Oj tak! Ludzie, tak samo jak i psy, aby utrzymać dobry humor muszą zaspokoić swoje najważniejsze potrzeby. Dziś trochę o nich.
Czy dobra karma dla psa wystarczy?
Nie samym jedzeniem pies żyje – każdy powinien być najedzony, zdrowy, wypoczęty i posiadać regularne spacery. Spełnienie tych podstawowych potrzeb daje nam dopiero podwaliny do budowania dobrego nastroju.
W naturze każdego psa leży zdobywanie pożywienia, dlatego nie ma się co dziwić, że czasem Twój pies ma ochotę zwędzić resztki kanapki ze śmietnika lub chleb dla ptaków pozostawiony przez życzliwych sąsiadów. Możemy jednak pomóc psu zaspokoić tę potrzebę w bezpieczny sposób. Na przykład o wiele więcej radości sprawi mu wyszukiwanie chrupków w macie węchowej lub trawie, a mokra karma będzie o wiele smaczniejsza, kiedy rozsmarujesz ją na lickimacie czy schowasz w kongu. Ciekawą alternatywą będzie też wspólny trening z nagrodami!
Nie ma przyjemności bez poczucia bezpieczeństwa
Zanim jednak pomyślimy o jedzeniu, jest jeszcze jedna kwestia. Najważniejszą i podstawową potrzebą każdego z nas jest poczucie bezpieczeństwa. Kiedy organizm czuje się bezpiecznie, w mózgu odblokowuje się tak zwany układ nagrody, który jest odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności. Jak więc zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa?
Po pierwsze, musimy wiedzieć, co pies do nas szczeka 😉 Na przykład co sprawia mu radość, czego się boi, jak się z nami komunikuje. Z naszych obserwacji wynika, że przez brak zrozumienia wywodzi się najwięcej problemów behawioralnych, dlatego warto wyjątkowo zadbać o ten aspekt.
Pies, istota społeczna
Przynależność do grupy to również niezbędny element, który wchodzi w skład podstawowych potrzeb psów. Warto jednak podkreślić, że mówimy tutaj o grupie nam znanej – my również najlepiej czujemy się w gronie najbliższych przyjaciół i członków rodziny. Co ciekawe, psy rzadko tworzą głęboką relację z drugim psem i prawie nigdy nie bawią się z nowo poznanymi osobnikami. Dlatego też warto omijać psie wybiegi, aby nie przymuszać swojego psa do stresujących i intensywnych kontaktów.
Czy każdy pies potrzebuje dotyku?
My, ludzie, często mamy odruch głaskania psów po głowie, czy nawet klepania i tarmoszenia futerka. Niektóre z nich to lubią lub tolerują, ale zdecydowana większość ma delikatną skórę i nie czerpie przyjemności ze zbyt intensywnego dotyku.
Czy wiesz, że możesz zapytać psa o to, czy ma ochotę na głaskanie? Wystarczy co jakiś czas zrobić przerwę i obserwować jego reakcję. Jeśli popatrzy na Ciebie, mruknie lub przybliży się – możemy głaskać dalej!
Psie potrzeby na Spotify
Świat psów jest pełen zagadek i tajemnic, jednak jeśli czytasz ten tekst możemy się założyć, że jesteś jednym z poszukiwaczy! Zajrzyj na nasz Spotify, gdzie znajdziesz więcej psich ciekawostek i praktycznych porad. A jeśli chcesz odkrywać jeszcze więcej, wystaw nam dobrą opinię, bo to one motywują nas do działania.